Cu ce se mai lauda StudentFestul?

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 02.05.2012 09:12 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Timişoara - Organizaţia Studenţilor din Universitatea de Vest Timişoara (OSUT) îi invită pe timişoreni să participe la evenimentele ce vor avea loc în cadrul celui mai mare festival de artă şi cultură studenţească din ţară, StudentFest 2012: INERT, în perioada 3-12 mai 2012, în municipiul Timişoara.
În cadrul celei de-a 21-a ediţie sunt programate sesiuni de workshop-uri, cursuri, concursuri, concerte, piese de teatru.

Program StudentFest 2012: INERT
Joi, 03.05.2012
• Toate cele 11 secţiuni: workshop-uri (20 participanţi / secţiune)
• 11:00 - 15:00 – Workshop de graffiti – coordonator Flaviu Roua – Piaţa Libertăţii
• 12:50 – Deschiderea festivalului – Universitatea de Vest din TImişoara
• 14:00 – „Arhitectura Virtuală ca Mediu de Experimentare” – EduKube – Cinema de Vară
• 18:30 - 20:00 – Prezentarea proiectului „Prispa” – Facultatea de Arhitectură (Str. Traian Lalescu, Nr. 2A)
• 19:00 – Concert – Mircea Ardeleanu Jr. Etno Jazz Band – Piaţa Unirii
Vineri, 04.05.2012
• Toate cele 11 secţiuni: workshop-uri (20 participanţi / secţiune)
• 10:00 - 16:00 – „Introducere în Fotografia Urbană” – lect. dr. arh. Vlad Eftenie – Facultatea de Arhitectură Timişoara (Str. Traian Lalescu, Nr. 2A)
• 11:00 - 15:00 – Workshop de graffiti – coordonator Flaviu Roua – Piaţa Libertăţii
• 15:00 - 22:00 – Pictură neconvenţională + muzică jazz Mircea Ardeleanu Jr. Jazz Band – Teren de sport – Complex Studenţesc
• 18:00 – Vernisaj expoziţie Foto-Haiku – Muzeul de Artă – Demisol
• 20:00 – Proiecţii de filme (arhitectură) – Cinema de Vară
Sâmbătă, 05.05.2012
• Toate cele 11 secţiuni: workshop-uri (20 participanţi / secţiune)
• 11:00 - 15:00 – Workshop de graffiti – coordonator Flaviu Roua – Piaţa Libertăţii
• 12:00 - 20:00 – Expoziţie Foto-Haiku – Muzeul de Artă – Demisol
• 14:00 - 16:00 – Conferinţă IT – Prezentare Windows 8 – Mihai Tătăran – Universitatea de Vest din Timişoara
• 20:00 – Teatru – Trupa Thespis – „Aşteptându-l pe spectator” – Casa de Cultură a Studenţilor, sala 202
• 20:00 – Proiecţii de filme (arhitectură) – Cinema de Vară
Duminică, 06.05.2012
• Toate cele 11 secţiuni: workshop-uri (20 participanţi / secţiune)
• 11:00 - 15:00 – Workshop de graffiti – coordonator Flaviu Roua – Piaţa Libertăţii
• 12:00 - 20:00 – Expoziţie Foto-Haiku – Muzeul de Artă – Demisol
• 14:00 - 16:00 – Conferinţă IT – Introducere în Agile Developement – Patkos Csaba – Universitatea de Vest din Timişoara
• 17:00 - 20:00 – Conferinţă „Inert în Arhitectură” – Bastion Theresia, parter
• 18:00 - 20:00 – Lecturi – participanţii Atelierului de Proză – Manufactură (Str. T. Vladimirescu, Nr.9)
• 19:00 – Teatru - X mm din Y km, regia Gianina Cărbunariu – Teatrul Maghiar de Stat
• 20:00 – Proiecţii filme: „Nunta de piatră” (1973) şi „Flăcări de comori” (1987) – Club Daos
• 20:00 - 23:00 – Musical Poetry: interpretare de poezie de către studenţi actori, cu acompaniament muzical – Daos Club (Str. N.Titulescu, Nr.5)
Proiecţii din cadrul campaniei bucureştene „Dăm poezie la tot cartierul!”
Recitalul formaţiei Acoustica
Luni, 07.05.2012
• Toate cele 11 secţiuni: workshop-uri (20 participanţi / secţiune)
• 10.00 – Virtual Spaces in Architecture cu Edukube – Implementare pe Layar, Cinema Capitol (Str. C. D. Loga, nr. 2)
• 11:00 - 15:00 – Workshop de graffiti – coordonator Flaviu Roua – Piaţa Libertăţii
• 12:00 - 20:00 – Expoziţie Foto-Haiku – Muzeul de Artă – Demisol
• 16:00 – Vernisajul expoziţiei de fotografie – Bastion Theresia
• 18:00 - 20:00 – Filmul şi Cartea – proiecţii de filme inspirate din cărţi – Daos Club
• 18:00 - 21:00 – Conferinţă „Inert în Arhitectură” – Bastion Theresia, parter
Marţi, 08.05.2012
• Toate cele 11 secţiuni: workshop-uri (20 participanţi / secţiune)
• 11:00 - 15:00 – Workshop de graffiti – coordonator Flaviu Roua – Piaţa Libertăţii
• 12:00 - 20:00 – Expoziţie Foto-Haiku – Muzeul de Artă – Demisol
• 17:00 - 20:00 – Conferinţă „Inert în Arhitectură” – Bastion Theresia, parter
• 18:00 – Teatru - X mm din Y km, regia Gianina Cărbunariu – Muzeul de Artă
• 20:00 – Teatru – Trupa Thespis – „Farmacia” – Casa de Cultură a Studenţilor, sala 202
• 20:30 – Deschidere „Expoziţie de Arhitectură” – Angel Luis Tendero Martin, la Atelierul de Urbanism (Str. Alba Iulia, Nr. 2) (în colaborare cu „Zilele Culturale Spaniole”)
Miercuri, 09.05.2012
• Toate cele 11 secţiuni: workshop-uri (20 participanţi / secţiune)
• 11:00 - 15:00 – Workshop de graffiti – coordonator Flaviu Roua – Piaţa Libertăţii
• 12:00 - 20:00 – Expoziţie Foto-Haiku – Muzeul de Artă – Demisol
• 14:00 - 16:00 – Atelier de Subtitrări – Direcţia de Cultură (Str. Augustin Pacha, Nr. 8)
• 14:00 - 16:00 – Conferinţă IT – Cum să-ţi construieşti site-ul cu Wordpress în 3 ore – Călin Iepure – Universitatea de Vest din Timişoara
• 18:00 - 20:00 – Lansare „Corpul T” – Revistă de Literatura (Braşov), eveniment desfăşurat în colaborare cu Cenaclul Pavel Dan – Al-kimia (Str. V. V. Delamarina, Nr.1)
Invitaţi: Mihaela Alecu şi Ramona Harsan – membri ai redacţiei;
Scriitorii CPD: Aleksander Stoicovici, Marius Ştefan Aldea, Alexandru Colţan, Alexandra Coman
• 20:00 - 21:00 – Lecturi – participanţii Atelierului de Poezie – Al-kimia
• 20:00 – Conferinţă pe tema „Procesul creativ” – Angel Luis Tendero Martin – Facultatea de Arhitectură Timişoara (Str. Traian Lalescu, Nr. 2A) (în colaborare cu „Zilele Culturale Spaniole”)
Joi, 10.05.2012
Arhitectură
• 20:00 – Workshop deschis Angel Luis Tendera – D’Arc (în colaborare cu „Zilele Culturale Spaniole”)
Arte
• 15:00 - 18:00 – Atelier Origami – Cuib d'Arte
• 18:30 - 19:30 – Dezbatere Inert-Artă-Istorie – Cuib d'Arte
Fotografie
• 18:00 - 21:00 – Curs de introducere în fotografie – lector Ciprian Dughir – Universitatea de Vest din Timişoara, Amfiteatrul Mare (parte, sub Aula Magna „Ioan Curea”)
IT
• 10:00 - 13:00 – Concurs participanţi - Universitatea de Vest din Timişoara
• 14:00 - 17:00 – Concurs participanţi - Universitatea de Vest din Timişoara
Literatură
• 17:00 - 18:00 – Lansare de carte „Te aştept ca pe un glonte” – Ana Puşcaşu – Backstage (Piaţa Sf. Gheorghe, nr. 1)
Invitaţi: Adriana Babeţi şi Tudor Creţiu
• 18:00 - 20:00 – Dezbatere „Back to sChOOL” despre excesul de englezisme – Cuib d’Arte (Str. Mărăşeşti, nr. 14)
Invitaţi: Radu Pavel Gheo, Dana Crăciun
• 20:00 - 22:00 – „La cuvinte înainte, la poveşti înapoi" – Cuib d’Art
Momente de lectură susţinute de scriitorii Daniela Raţiu, Adela Dragomir, Eliana Popeţi, Simona Constantinovici, Bogdan Munteanu acompaniaţi de muzicianul Petre Ionuţescu (trompetă).
Muzică
• 22:00 – Concert – Club Daos
 Ad-HOC
 Zuta Minuta (Serbia)
 888 (Serbia)
 The Toasters (SUA)
Party / Muzică Electronică
• 00:00 – Party – BASS Night (dub / bass music / footwork / dancehall / dubstep / postdubstep) – Setup Venue:
 NotSoCommonDJ
 Mighty Boogie
 Tudor
 We Are Creepz
Publicitate
• 18:00 - 20:00 – Proiecţii Reclame – Evoluţia Reclamelor în Timp – Muzeul de Artă
Teatru
• 16:00 - 17:00 – „Respiration and Inspiration. Cuvântul de spirit şi administrarea afectelor” (conferinţă) – Ana-Maria Datcu – Universitatea de Vest din Timişoara
• 17:00 - 18:00 – „Linii de forţă în psihologia măştilor shakespeariene” (expoziţie foto – proiecţii) – Daniela Tarbă – Casa de Cultură a Studenţilor, sala 103
• 19:00 - 20:00 – „Audiţia” (spectacol – one-woman show) – Roxana Gârleanu - Casa de Cultură a Studenţilor, sala 203
• 20:00 – Teatru – „Război să fie!” Trupa BECOME – Sibiu – Casa de Cultură a Studenţilor, sala 202
Vineri, 11.05.2012
Arhitectură
• 15:00 - 20:00 – Masa rotundă Utopia: „Dezvoltarea sustenabilă urbană” – Bastion Theresia
Arte
• 15:00 - 19:00 – Workshop – readucerea la viaţă a obiectelor inerte – Scârţ loc lejer
Fotografie
• 15:00 – Vernisaj expoziţie foto „Inert” – Muzeul de Artă – demisol
• 21:00 - 21:30 – Photo FlashMob – Piaţa Unirii
IT
• 22:00 - 08:00 – LAN Party – Universitatea de Vest din Timişoara
Literatură
• 14:00 - 16:00 – Povestire despre Arabia – Sorin Ciutacu – Bibliotheka
• 17:00 – „Generatia 80 - o generaţie poetica fără lideri" eveniment în colaborare cu Cenaclul Pavel Dan
Invitat: poetul Mircea Barsila
• 17:00 – Conferinţă – „Filosofia mişcării. Ce impulsionează mişcarea în om?” - Monica Varga, Asociaţia culturală Noua Acropolă – Sala de conferinţe a Bibliotecii Central Universitare „Eugen Todoran”
• 17.30 - 19.30 – Expoziţie de reproduceri arheologice – Simboluri sacre ale antichităţii - pictură, sculptură şi arhitectură în culturile egipteană, greacă, aztecă sau geto-dacică (I) - un eveniment în colaborare cu Asociaţia Culturală Noua Acropolă şi Atelier Atena – Piaţa Unirii
• 18:00 - 20:00 – Dezbatere „Literatura: încotro? Inerţie versus inovaţie” – Cuib d’Arte
Invitaţi: Răzvan Tupa, Aida Hancer, Robert Şerban, Marius Ştefan Aldea, Aleksander Stoicovici
Muzică
• 22:00 – Concert hip hop – Club Daos:
 187 & Jox
 X & O feat. Dr. Slim
 Omu Gnom
 Chimie Junk & Samurai Gazah
Party / Muzică Electronică
• 00:00 – Party – DRUM Night (drumandbass / neurofunk / breakstep / jump-up / minimal dnb) – Setup Venue:
 Jade (Budapesta, Ungaria, Lifted Music, Eatbrain Rec)
 ZetOrDie (drums.ro, Bucureşti)
 Kolapsys vs Dumbo
 Padre vs A.M.
Publicitate
• 18:00 - 20:00 – Conferinţă – Campanii româneşti de succes în 2011 - Al-kimia
Teatru
• 12:00 - 13:00 – „Sigilii shakespeariene” (conferinţă) – Alexandru Bejinariu – Universitatea de Vest din Timişoara
• 14:00 - 15:00 – „Între limită şi absolut; iubirea în opera lui Shakespeare” (conferinţă) – Diana Rizoiu – Universitatea de Vest din Timişoara
• 12:00 - 16:00 – Workshop Identitatea LGBT: dincolo de stereotipuri şi prejudecăţi – Casa de Cultură a Studenţilor, sala 203
• 16:00 – Teatru – Case în flăcări, regia Tania Nicolau – Casa de Cultură a Studenţilor, sala 202
• 18:00 - 19:00 – „Şah la Regină (2)” (conferinţă-spectacol) – Sebastian Grama – StudioArt
• 20:00 – Piese de teatru ale participanţilor – Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Festivă
Sâmbătă, 12.05.2012
Arte
• 17:00 - 19:00 – Concert Barocul în ipostaze contemporane, prezentare de modă neconvenţională (creaţii ale participanţilor) – Piaţa Unirii
Film
• 16:00 – Editare video de scurtmetraje şi filme – Ilariant – D’Arc
Fotografie
• 12:00 - 18:00 – Expoziţie foto „Inert” – Muzeul de Artă – Demisol
IT
• 10:00 – Gala de premiere – Universitatea de Vest din Timişoara
Literatură
• 18.00 - 20.00 – Expoziţie de reproduceri arheologice – Simboluri sacre ale antichităţii - pictură, sculptură şi arhitectură în culturile egipteană, greacă, aztecă sau geto-dacică (I) - un eveniment in colaborare cu Asociaţia Culturală Noua Acropolă şi Atelier Atena – Piaţa Unirii
• 19:00 – Închiderea festivalului – flashmob surpriză – Piaţa Unirii
Muzică
• 22:00 – Concert – Club Daos:
 High Sounds
 Quantum Drive
 Luna Amară
Party / Muzică Electronică
• 00:00 – Party – BREAK Night (breakbeat, nu-breaks / electro / getto-funk / mombahton / bassline) – Setup Venue:
*Ludmilla (Budapesta, Ungaria, Ayra Recordings)
* K-lu
*Zgomot
*Disco Bears
Teatru
• 10:00 - 11:00 – „Giovanino fără frică” – Teatrul Merlin – StudioArt
• 17:00 - 18:00 – „Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva” – Academia de Teatru din Târgu Mureş – Casa de Cultură a Studenţilor, sala 202
• 19:00 - 20:00 – „Căsătoria” – Thespis – Casa de Cultură a Studenţilor, sala 202

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.