E SARBATOARE in CAPITALA BANATULUI de MUNTE, cel mai vechi si important centru metalurgic din EUROPA

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 25.06.2017 08:21 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Atestata inca in secolul al XV-lea cu numele de Rechyoka si Rechycha, este mentionata in 1673 cu numele Reszinitza, ai carei locuitori plateau impozite catre pasalacul Timisoarei, iar in anii 1690 – 1700, izvoarele o amintesc ca depinzand de Districtul Bocsei, impreuna cu alte localitati din Valea Barzavei. Conscriptia din 1717 o mentioneaza cu numele Retziza, avand 62 gospodarii impuse de catre stapanirea austriaca nou instaurata.
Devine din 3 iulie 1771, locul de intemeiere a celui mai vechi si important centru metalurgic de pe continentul european.
Initial, au exista doua sate apropiate - Resita Romana (Reschiza Kamerala sau Olah Resitza) si Resita Montana (Eisenwerk Reschitza, Nemet Reschitza sau Resiczbanya).
Uzinele au fost amplasate in Resita Montana, locuita la inceput de carbunari romani.
Mai tarziu, in 1776, au fost colonizate 70 de familii germane originare din Stiria, Carinthia si Austria de Sus, iar intre 1782 – 1787 cu familii germane din regiunea Rinului.
Intre anii 1910 – 1925, Resita a avut statutul unei comune rurale, iar din 1925 a fost declarata oras.
Din 1968, prin Legea nr. 2 privind organizarea administrativa a teritoriului i s-a oferit rangul de municipiu.

Programul complet de la ZILELE REŞIŢEI 2017

29 IUNIE 2017 – 30 IUNIE - Ruga Banateana in cartierul resitean Cilnic cu participarea Cameliei Bojin Ceocu si formatia condusa de Mihai Ceocu.
VINERI, 30 IUNIE 2017- PARCUL TRICOLORULUI:
18:30 – 18:40 - Formaţia de dansuri a Asociaţiei Culturale ”REŞIŢA ROMÂNA”
18:40 – 18:50 - Suita de orchestra
18:50 – 19:00 - Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suita din Banatul de Munte, coregraf: Petru Bagiu
19:00 – 19:20 – Denisa DRETCANU
19:20 – 19:35- Catalin TIRU si Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – dans de fete, coregraf Laita si Dusa Stanescu
19:35 – 19:45 – Ansamblul folcloric „ PERINITA” al Centrului Cultural „ Ion Manu” din Otopeni, coregraf Liliana Comana
19:45 – 20:05 -Camelia Bojin CEOCU
20:05 - 20:10 - Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suita de munte, coregraf Petrica Bagiu
20:10 – 20:20 – Ansamblul folcloric „ PERINITA” al Centrului Cultural „ Ion Manu” din Otopeni, coregraf Liliana Comana
20:20 – 20:50 - Adrian STANCA
20:50 – 21:05 – Ansamblul folcloric „ DOINA PRAHOVEI” din Ploiesti – coregraf Marian Marinica
21:05 – 21:15 – Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suita din zona Olteniei, coregraf Marin Barbu
21:15 - 22:00 -Olguta BERBEC
22:00 - 22:15 - Ansamblul folcloric „AKUD MLADOST”, coregraf Senadin Krstic
22:15 – 22:25 -Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suita de dans din zona Pogonisului, coregraf Petrica Bagiu
2225 – 2300 – Ramona VITA
SÂMBATA, 1 IULIE- PARCUL TRICOLORULUI
19:00 – 19:30 - ANGELO
19:30 – 20:30 - THE OUTSIDERS
20:30 - 21:30 – RED FLAME
21:30 – 22:30 - PROCONSUL
SÂMBATA, 1 IULIE- CENTRU CIVIC
20:00 – 21:00 - ADDA
21:00 – 21:15 – Premierea elevilor care au obtinut rezultate deosebite la olimpiadele scolare nationale si internationale
21:15 – 22:00 – SHIFT
22:00 – 22:35 - THE MOTANS
DUMINICA, 2 IULIE -PARCUL TRICOLORULUI
18:30 - 18:40 - Formatia „KARASEVSKA ZORA”, Uniunea Croatilor din Romania
18:40 – 18:50 - Echipa de dansuri a ASOCIAŢIEI DE PASTRARE A TRADIŢIILOR POPULARE din Cristur Hunedoara, Asociatia Platanus
18:50 – 19:05 – Patricia BLIDARIU
19:05 – 19:20 – Iasmina DIMCEA
19:20 – 19:40 – Dumitru STOICANESCU
19:40 – 19:50 - Ansamblul de dansuri populare germane “ENZIAN’’, Forumul Democratic al Germanilor
19:50 – 20:00 - Ansamblul Folcloric “DATINA CARASANA”, coregrafi Ghiaur Ion si Ica Latcu
20:00 – 20:30 - Liliana CHIOSA
20:30 – 21:00 – Ionica IVAN
21:00 - 21:30 - Dorina BLIDARIU
21:30 – 21:40 - Ansamblul “TEREGOVANA”, coregraf Ilie Parvulescu
21:40 - 22:15 – Nicu MÂTU
22:15 – 23:00 – Zorica SAVU
DUMINICA, 2 IULIE -CENTRU CIVIC
19:45 – 20:10 – Festivitatea de premiere a castigatorilor din cadrul Campionatului National de Viteza in Coasta, etapa a – IV – a, Memorialul Werner Hirschvogel 2017
20:10 – 21:00 – ALEXANDRA MITROI & BAND
21:00 – 22:00 - VANOTEK& MINELI
22:00 – 23:00 – CARLA ‘S DREAMS
LUNI, 3 IULIE- CENTRU CIVIC
19:30– 20:00 – Recital al ansamblului “PERCUTISSIMO” Timisoara, condus de Doru ROMAN
20:00– 21:00 - Concert extraordinar de pian – TEO MILEA
21:00– 22:00– Concert coral sustinut de corul “ ION ROMÂNU” al Filarmonicii Banatul din Timisoara, dirijor Iosif TODEA.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.