Femeile au pus mana pe alegerile locale din Timis?

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 05.05.2012 13:43 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Dacă pe listele de consilieri locali şi pe cele de candidaţi la Primărie, femeile abia dacă se văd, mai ales pe locurile din faţă, care contează, nu acelaşi lucru se poate spune de birourile electorale, de la cel judeţean, până la cele municipale, orăşeneşti şi comunale,unde preşedinţii şi locţiitorii au fost desemnaţi prin tragere la sorţi.
Astfel, la nivelul celor 100 de birouri electorale din judeţul Timiş, sorţii au ales doar 20 de birouri electorale cu bărbaţi în posturile de preşedinte şi locţiitor, în timp ce femeile conduc 37 de birouri electorale, adică aproape dublu faţă de cele cu bărbaţi, restul de 43 fiind conduse pe principiul un bărbat plus o femeie sau invers.
Şi cum există şi un alt principiu, democratic evident, cum că nu contează cine votează, ci contează cine numără voturile, probabil că situaţia nu este foarte diferită nici la nivelul celor 589 de secţii de votare din judeţul Timiş, dintre care 212 sunt în Timişoara, 32 în Lugoj, 57 în oraşele celelalte din judeţ şi 288 în comunele timişene.

Preşedinţii şi locţiitorii Birourilor electorale în judeţul Timiş

B.E.J
37 Presedinte: Titu Birceanu
Locţiitor: Ţira Anişoara
Calea Aradului nr. 119 Telefon:0256232285, Fax:0256235136, bejlocaletimis@yahoo.ro

TIMIŞOARA
1 Presedinte: Bădescu Monica
Loctiitor: Aionese Nadia
Primăria Municipiului Timişoara, Camera Consilierilor, et.1 Telefon:0256408325
LUGOJ
2 Preşedinte: Parfin Eugen Cosmin
Locţiitor: Bărbulescu Dorina
Primăria Municipiului Lugoj, p-ţa Victoriei nr.4 et.1 Telefon:0256352131, beclugoj@yahoo.com
BUZIAŞ
3 Preşedinte: Chiroiu Luminiţa Corina
Locţiitor: Zamfirescu Monica
Primăria Oraşului Buziaş, str.Principală nr.16 Telefon:0256321450, Fax:0256321451
CIACOVA
4 Preşedinte: Herman Daniel Ioan
Locţiitor: Stoianovici Mariana
Primăria Oraşului Ciacova -Birou Primar Telefon:0256399600, Fax: 0256399500
DETA
5 Preşedinte: Sîrb Ion Sorin Nicolae
Locţiitor: Sculean Coralia
Primăria Oraşului Deta, Str.Victoriei nr.32 Telefon:0256390466, birouelectoraldeta@yahoo.com
FĂGET
6 Preşedinte: Neag Ioan Stelian
Locţiitor: Bugărin Gladiola Nicoleta
Primăria Oraşului Făget, Calea Lugojului nr.25 Telefon: 0256320494
GĂTAIA
7 Preşedinte: Moisa Alina Paraschiva
Locţiitor: Ignea Adrian
Primăria Oraşului Gătaia, str.Carpaţi nr.106 Telefon:0256410001
JIMBOLIA
8 Preşedinte: Crăciun Mirela Elena
Locţiitor: Georgescu Delia Aurora
Primaria Oraşului Jimbolia, str. Tudor Vladimirescu nr. 81 - Camera 2 Telefon: 0256360770
RECAŞ
9 Preşedinte: Moldovan Cătălina
Locţiitor: Vlada Florin Gabriel
Primăria Oraşului Recaş, calea Timişoarei nr.86 Telefon: 0256330101, birouelectoralrecas@yahoo.ro
SÂNNICOLAU MARE
10 Preşedinte: Avrămescu Sanda Oana
Locţiitor: Brişan Teodor Flaviu
Primăria Oraşului Sânnicolau Mare, str.Republicii nr.15 - Camera nr.6 Telefon: 0256370340
BALINŢ
11 Preşedinte: Popescu Ion
Locţiitor: Fesus Magdolna
Primăria Comunei Balinţ, nr.135 Telefon: 0256333100
BANLOC
12 Preşedinte: Petru Nicolae
Locţiitor: Jivan Daniela
Primăria Comunei Banloc, nr.405 (biroul contabilitate) Telefon: 0256417222, beclocalebanloc@yahoo.ro
BARA
13 Preşedinte: Micula Marioara
Locţiitor: Posa Maria Cristiana
Primăria Comunei Bara,str. Principală, nr 44 (in clădirea Primariei) Telefon: 0256333101
BEBA VECHE
14 Preşedinte: Giuroescu Sorin-Manuel
Locţiitor: Fulop Attila
Primaria Comunei Beba Veche, nr. 292 Telefon:0256385501
BECICHERECU MIC
15 Preşedinte: Podaru Lăcrămioara
Locţiitor: Grădinariu Mirela
Sala Consiliului Local Becicherecu Mic, str.Calea Banatului nr.9 Telefon: 0256378501
BELINŢ
16 Preşedinte: Vasi Gheorghiţa Puiu
Locţiitor: Popovici Ioan
Primaria Comunei Belinţ Telefon: 0256327126
BETHAUSEN
17 Preşedinte: Jurjoni Sebastian Daniel
Locţiitor: Briciu Nicolae
Primaria Comunei Bethausen - sala de şedinta Telefon:0256333319
BILED
18 Preşedinte: Burean Doina
Locţiitor: Florea Marieta
Primăria Comunei Biled, nr.359 Telefon: 0256377001 Fax: 0256377043
BIRDA
19 Preşedinte: Beleuta Carmen
Locţiitor: Marasescu Romeo Sebastian
Primăria Comunei Birda (sala Consiliului Local) nr.110 Telefon: 0256312530
BÎRNA
20 Preşedinte: Szkoropan Livia
Locţiitor: Petrovici Petru
Primaria Bârna, nr. 71 Telefon: 0256334415
BOGDA
21 Preşedinte: Rancu Daniel
Locţiitor: Ravas Simona
Primăria Comunei Bogda, str.Principală nr.9 Telefon: 0256231230
BOLDUR
22 Preşedinte: Laudacescu Călin Cornel
Locţiitor: Tomiţa Ionel Gigel
Primaria Comunei Boldur, nr. 176 Telefon: 0256356947
BRESTOVĂŢ
23 Preşedinte: Sincraian Dumitrita Ramona
Locţiitor: Resmerita Marioara
Primăria Comunei Brestovăţ, nr.20 Telefon: 0256231460
BUCOVĂŢ
24 Preşedinte: Pop Loredana Elena
Locţiitor: Meda Maria Valentina
Primaria Comunei Bucovăţ,nr 178 Telefon:0256296282
CĂRPINIŞ
25 Preşedinte: Popescu Cosmin Nicolae
Locţiitor: Borhidan Florica
Primăria Comunei Cărpiniş, str.a III a nr.42 Telefon: 0256365001 Fax: 0256365492
CENAD
26 Preşedinte: Balogh Magdalina
Locţiitor: Rusu Cristina
Scoala Generala cu Clasele I-VIII Cenad Telefon: 0256373850
CENEI
27 Preşedinte: Popov Radoslav
Locţiitor: Cozma Carmen Claudia
Primăria Comunei Cenei, nr.134 Telefon: 0256366101
CHECEA
28 Preşedinte: Gomboş Cornel
Locţiitor: Giula Teodor
Primaria Comunei Checea nr. 184 Telefon: 0256360373
CHEVEREŞU MARE
29 Preşedinte: Ghercia Viorel Ionel
Locţiitor: Cuci Gheorghe
Cladirea Consiliului Local din localitatea Cheveresu Mare ,nr 277 Telefon: 0256415101
COMLOŞU MARE
30 Preşedinte: Racliu Margareta
Locţiitor: Frunză Laura
Biblioteca Comloşu Mare Telefon: 0256364040
COŞTEIU
31 Preşedinte: Dan Ioan
Locţiitor: Indru Alin Cosmin
Primăria Comunei Coşteiu, nr.282 A Telefon: 0256326500
CRICIOVA
32 Preşedinte: Laoş Ileana
Locţiitor: Trastău Mioara
Primaria Comunei Criciova ( sala de şedinţe) str.Principală, nr. 51 Telefon: 0256335807
CURTEA
33 Preşedinte: Dragoiescu Oana Andreia
Locţiitor: Vişan Rodica
Primaria Comunei Curtea, nr.268 Telefon: 0256334633
DAROVA
34 Preşedinte: Sîngeorzan Valerica
Locţiitor: Ioviţă Loredana
Primaria Comunei Darova, nr. 152 Telefon: 0256232310, bec34darova@yahoo.ro
DENTA
35 Preşedinte: Raciov Sebastian
Locţiitor: Milos Lucian Achim
Primăria Comunei Denta, nr.224 Telefon: 0256398403
DUDEŞTII NOI
36 Preşedinte: Roman Jula Adriana
Locţiitor: Tisan Mihaela Graţiana
Primaria Comunei Dudestii Noi,str.Calea Becicherecului,nr 29, jud. Timis Telefon: 0256378020
DUDEŞTII VECHI
37 Preşedinte: Acsinte Ramona Iulia
Locţiitor: Ciocani Luca
Primăria Comunei Dudeştii Vechi Telefon: 0256384104
DUMBRAVA
38 Preşedinte: Zelley Emeric Iosif
Locţiitor: Iovitoni Ileana
Primăria Comunei Dumbrava Telefon: 0256325553
DUMBRAVIŢA
39 Preşedinte: Deaconu Gabriela
Locţiitor: Burdan Adina
Primaria Comunei Dumbrăviţa Telefon: 0256214272
FIBIŞ
40 Preşedinte: Borca Adriana
Locţiitor: Paşca Ionela Zena
Primaria Comunei Fibiş Telefon: 0256232095
FÂRDEA
41 Preşedinte: Lazarescu Ioan Victor
Locţiitor: Amăriucă Neamţu Ion Gheorghe
Primăria Comunei Fârdea (Sala Consiliului Local), nr.107 Telefon: 0256335459
FOENI
42 Preşedinte: Şeitan Claudia Ionela
Locţiitor: Boghiu Stoianca
Primăria Comunei Foeni, nr.381 Telefon: 0256413401, Fax:0256413606
GĂVOJDIA
43 Preşedinte: Horvath Ştefan
Locţiitor: Schera Mihaela Gabriela
Primaria Comunei Găvojdia, nr. 295 Telefon:0256335921
GHILAD
44 Preşedinte: Cătana Ion Jean
Locţiitor: Sterp Mihaela Elena
Primaria Comunei Ghilad Telefon:0256418221
GHIRODA
45 Preşedinte: Popescu Nicoleta
Locţiitor: Cepeş Mihai
Căminul Cultural Ghiroda, str.Victoria nr.48 Telefon:0256219193
GHIZELA
46 Preşedinte: Belciug Ioana
Locţiitor: Toader Iulian Victor
Primăria Comunei Ghizela Telefon: 0256232501
GIARMATA
47 Preşedinte: Prilipiceanu Sorin
Locţiitor: Ene Flavius Iulian
Căminul Cultural Giarmata, str. Morii nr.729
GIERA
48 Preşedinte: Portik Elena
Locţiitor: Pavel Niadora
Primăria Comunei Giera, nr.192 Telefon:0256415401
GIROC
49 Preşedinte: Şogor Lenuţa
Locţiitor: Berariu Valentina
Primăria Comunei Giroc, str.Semenic nr.54, Telefon:0256395648
GIULVĂZ
50 Preşedinte: Balog Mina Raluca
Locţiitor: Deca Anderca Ovidiu Călin
Primaria Comunei Giulvăz Telefon: 0256416201
GOTTLOB
51 Preşedinte: Dumbrava Nicolino Sebastian
Locţiitor: Cerba Lavinia Alina
Gottlob nr.433/1 Telefon:0256383082
IECEA MARE
52 Preşedinte: Dinu Crina Diana
Locţiitor: Petrescu Mihaela
Primăria Comunei Iecea Mare Telefon:0256365713
JAMU MARE
53 Preşedinte: Chiticariu Marcel
Locţiitor: Crenicean Popa Mihaela
Primăria Comunei Jamu Mare Telefon:0256235101
JEBEL
54 Preşedinte: Dirina Simona Anişoara
Locţiitor: Bogdan Nicoleta
Primăria Comunei Jebel, nr.251 Telefon:0256394500, Fax:0256394015
LENAUHEIM
55 Preşedinte: Cotoşman Maria
Locţiitor: Radomir Liliana
Primăria Comunei Lenauheim, nr.258 Telefon:0256360428
LIEBLING
56 Preşedinte: Guler Haţegan Marcel
Locţiitor: Popa Petru
Primăria Comunei Liebling Telefon: 0256395421, Fax:0256396501
LIVEZILE
57 Preşedinte: Briscan Radu Dumitru
Locţiitor: Duţu Constantin
Şcoala cu clasele V-VIII (cabinet informatică) Telefon: 0256415808
LOVRIN
58 Preşedinte: Lupu Cristian-Florin
Locţiitor: Tintoi Carmen- Maria
Primăria Comunei Lovrin, nr. 206 Telefon: 0256381002
MARGINA
59 Preşedinte: Grozescu Marioara
Locţiitor: Gheju Lucia Manuela
Primăria Comunei Margina str. Principală, nr.1 Telefon: 0256326000
MAŞLOC
60 Preşedinte: Cornea Rodica Florica
Locţiitor: Tomoiagă Ioana
Primăria Comunei Maşloc nr.95, biroul nr.1 Telefon: 0256231205
MĂNĂŞTIUR
61 Preşedinte: Balu Călin Ioan
Locţiitor: Dejica Cosmin
Primăria Comunei Mănăştiur Telefon:0256325850
MORAVIŢA
62 Preşedinte: Jivoin Iuliana
Locţiitor: Juravle Marina
Primăria Comunei Moraviţa Telefon: 0256397251
MOŞNIŢA NOUĂ
63 Preşedinte: Roibu Mihaela
Locţiitor: Nica Ana Maria
Primaria Moşniţa Nouă, nr.272 Telefon:0256393503
NĂDRAG
64 Preşedinte: Balaş Dorina
Locţiitor: Angheloni Paraschiva
Primaria Comunei Nădrag str. Piaţa Centrală nr. 2 Telefon: 0256328304
NIŢCHIDORF
65 Preşedinte: Char Dorina
Locţiitor: Craciun Marius Ionel
Primaria Comunei Niţchidorf Telefon:0256413101
OHABA LUNGĂ
66 Preşedinte: Lupulescu Elena
Locţiitor: Sîrbu Ileana
Primaria Comunei Ohaba Lungă, nr.33 Telefon:0256333309
ORŢIŞOARA
67 Preşedinte: Robănescu Andrei
Locţiitor: Seculici Milenco
Primaria Comunei Orţişoara Telefon: 0256233266
OTELEC
68 Preşedinte: Talpai Gabor Ianos
Locţiitor: Frasincar Gheorghe
Primaria Comunei Otelec, nr.471/b Otelec Telefon: 0256232809, Fax:0256232937
PARŢA
69 Preşedinte: Buzilă Virginia Eugenia
Locţiitor: Gruin Radu Dacian Leontin
Căminul Cultural Parţa nr.374 Telefon:
PĂDURENI
70 Preşedinte: Cotescu Loredana Alina
Locţiitor: Vaduva Valeria
Primăria Comunei Pădureni (Sala de şedinţe a Consiliului Local Pădureni) Telefon: 0256411133, becpadureni@yahoo.com
PECIU NOU
71 Preşedinte: Crepcea Claudiu
Locţiitor: Leah Vasile Gheorghe
Căminul Cultural Peciu Nou, nr.252 Telefon:
PERIAM
72 Preşedinte: Marica Florian
Locţiitor: Cotoşman Cristian
Primăria Comunei Periam, str. Mureşului nr.1 Bis Telefon: 0256375001
PESAC
73 Preşedinte: Marichici Ramona
Locţiitor: Dumitraş Angelica
Primăria Comunei Pesac, nr.360 Telefon:0256382888
PIETROASA
74 Preşedinte: Hriscu Nicoleta Adriana
Locţiitor: Stănilă Adriana Ramona
Primăria Comunei Pietroasa, nr.108 Telefon: 0256334780, Fax: 0256334608
PIŞCHIA
75 Preşedinte: Nicola Otilia Adriana
Locţiitor: Muntean Viorica
Primăria Comunei Pişchia, nr.261 Telefon: 0256234101
RACOVIŢA
76 Preşedinte: Lupulescu Petru
Locţiitor: Drăghincescu Iliana
Primăria Comunei Racoviţa Telefon: 0256233700, Fax: 0256233603
REMETEA MARE
77 Preşedinte: Scărlătescu Ovidiu
Locţiitor: Dumitru Lucreţia
Primăria Comunei Remetea Mare, nr.112 Telefon: 0256230288 Fax:0256230201
SACOŞU TURCESC
78 Preşedinte: Bârdită Cristina
Locţiitor: Roman Claudiu Mihail
Primăria Comunei Sacoşu Turcesc, str.Principală nr.98 Telefon:0256411491
Fax:0256411487
SARAVALE
79 Preşedinte: Marinescu Ionel Dănuţ
Locţiitor: Popăs Emilia
Primăria Comunei Saravale, nr.167 Telefon:0256376665
SATCHINEZ
80 Preşedinte: Creţu Daniela
Locţiitor: Cărăuş Niculina
Primăria Comunei Satchinez, str.Daliei nr.82 Telefon: 0256379500
SĂCĂLAZ
81 Preşedinte: Barsan Marinel
Locţiitor: Roman Anca
Primăria Comunei Săcălaz, nr.369 Telefon: 0256367101, sacalazcircumscriptia@yahoo.ro
SECAŞ
82 Preşedinte: Borchescu Luminita
Locţiitor: Ionescu Rodica
Primăria Comunei Secaş, nr.19 Telefon: 0256327311
SÂNANDREI
83 Preşedinte: Todor Mircea
Locţiitor: Bogdan Daniela
Primăria Comunei Sânandrei Telefon: 0372728980, Fax: 0256383806
SÂNMIHAIU ROMÂN
84 Preşedinte: Creţu Lidia Carmen
Locţiitor:Onofrei Ştefan Florin
Primăria Comunei Sânmihaiu Român Telefon: 0256298984
SÂNPETRU MARE
85 Preşedinte: Vuicin Miroliub
Locţiitor: Iovanov Radovan
Primăria Comunei Sânpetru Mare, nr.1 Telefon: 0256376177
ŞAG
86 Preşedinte: Jebelean Iosif
Locţiitor: Codrianu Ana Maria
Primaria Şag, str. II-a, nr. 49 Telefon: 0372765406, Fax:0256395368
ŞANDRA
87 Preşedinte: Mistreanu Cristina Carmen
Locţiitor: Toma Monica
Primăria Comunei Şandra, nr.6 Telefon: 0256379149
ŞTIUCA
88 Preşedinte: Trif Gina Elena
Locţiitor: Dincă Vasile Marian Ionel
Primăria Comunei Ştiuca, nr.111 Telefon:0256335937
TEREMIA MARE
89 Preşedinte: Truţ Darius
Locţiitor: Sabou Zanfira
Primăria comunei Teremia Mare (biroul secretarului), nr.559 Telefon: 0256380002
TOMEŞTI
90 Preşedinte: Matei Mircea
Locţiitor: Beluş Eleonora
Primăria Comunei Tomeşti - Colonia Fabricii - camera 5 Telefon: 0256326168
TOMNATIC
91 Preşedinte: Hutan Daniel Dumitru
Locţiitor: Muller Olimpiu Emanuel
Primăria Comunei Tomnatic CORP B, nr.258 Telefon:0256374243
TOPOLOVĂŢU MARE
92 Preşedinte: Bălan Gheorghe Pompei
Locţiitor: Berecici Bogoliub
Primăria Comunei Topolovăţu Mare, nr.321 Telefon: 0256332011
TORMAC
93 Preşedinte: Szabo Mihai Zoltan
Locţiitor: Cecan Gabriela
Primăria Comunei Tormac - camera 4 Telefon: 0256392801
TRAIAN VUIA
94 Preşedinte: Tomescu Nicolaie Doru
Locţiitor: Farcaş Dorina Anişoara
Primăria din localitatea Sudriaş nr.163 A Telefon: 0256324479
UIVAR
95 Preşedinte: Szabo Peter Atanasie
Locţiitor: Balint Gheorghina
Primăria Comunei Uivar, nr.348 Telefon: 0256366501
VALCANI
96 Preşedinte: Ioanovici Mircea
Locţiitor: Gabor Ionela Elena
Primăria Comunei Valcani, nr.222 Telefon: 0256385454
VARIAŞ
97 Preşedinte: Illin Radovanca
Locţiitor: Juriţa Elena
Primăria Comunei Variaş, nr.619 Telefon: 0371474226
VICTOR VLAD DELAMARINA
98 Preşedinte: Ţăranu Ioana
Locţiitor: Franţ Dorina
Primăria Comunei Victor Vlad Delamarina Telefon: 0256354741
VOITEG
99 Preşedinte: Seculin Maria
Locţiitor: Istrat Romulus
Primaria Comunei Voiteg, nr.114, Telefon: 0256392401

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.