Festivalul AccesArt, in direct cu timisorenii

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 29.05.2012 08:14 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Timişoara - Festivalul AccesArt 2012 va avea loc, în perioada 1-3 iunie 2012, în Piaţa Unirii şi pe strada Regimentul 5 Vânători din Timişoara, între orele 12:00 – 23:00. În cele trei zile, în cadrul festivalului se vor desfăşura o serie de ateliere şi workshop-uri creative:benzi desenate, quilling, pictură pe sticlă, bijuterii din ceramică, pictură, mozaic, graffiti, cologravură, body painting, lampioane, introducere în jonglerie, modelaj din lut, modelaj fimo, pastel, portrete fotografice, măşti veneţiene, gravură, action painting, stickere, portrete, xilogravură, pictură – acuarelă, expoziţii de fotografie, grafică digitală, benzi desenate, lampioane, piese de teatru: Proverbe live – The Hoolilogans şi concerte: Teo Milea & Amalia Gaiţă, Gabriel Rosati y su BraziLatAfro Project, Rubik’s Cube, reprezentaţie a elevilor de la Colegiul Naţional de Artă “Ion Vidu”.

Asociaţia Timişoara Capitală Culturală Europeană va susţine un atelier de pictură cu amprentare şi va face înscrieri pentru cei ce doresc să devină voluntari în cadrul asociaţiei. Rotaract Timişoara va organiza o acţiune de face painting. Gizi Radio va continua în cadrul festivalului campania “De ce iubeşti muzica?”, iar cei de la AT4T vor avea un atelier de măşti şi reprezentaţii de pantomimă.
După festival va fi publicată revista “AccesArt” în care se vor promova activităţile din cadrul acestuia şi tinerii artişti. Revista va fi tipărită în 500 de exemplare şi va fi distribuită gratuit.

PROGRAMUL FESTIVALULUI AccesArt, ediţia a V-a

VINERI, 1 IUNIE 2012
Ateliere de creaţie
12.00 – 18.00 Atelierul Portret Interior, coordonator Cristi Ferkel
12.00 – 18.00 Atelier de Pictură, coordonator Szimona Forgacs
12.00 – 18.00 Workshop Mozaic – Ionuţ Văcăreanu, Cătălin Bătrânu, Emil Ţivrea
12.00 – 18.00 Atelier de Cologravură, coordonator Nada Stojici
12.00 – 18.00 Atelier de portrete, coordonatori Emanuel Gliga şi Remus Dăescu
14.00 – 18.00 Atelier de pictură pe sticlă, coordonator Diana Popovici
14.00 - 16.00 Atelier de Modelaj Fimo, coordonator Ana Cerniciuc
14.00 – 16.00 Atelier de pastel, coordonator Mădălina Baciu
15.00 – 18.00 Bijuterii din ceramică, coordonator Adela Opriş
16.00 – 18.00 Body painting - Bianca Gădean
16.00 – 19.00 Atelier lampioane, coordonator Adrian Veg
16.00 – 18.00 Atelier de introducere în jonglerie, coordonator Richard Hladik
16.00 – 18.00 Atelier de modelaj, coordonator Horia Bojin
16.00 - 18.00 Portrete fotografice - coordonator Cosmin Damian
Teatru
15.00 – 15.20 Proverbe live - The Hoolilogans (Brebe Adoria, Cerb Amalia, David Andra, Gorun Adina, Hovorka Teodora, Crăciun Dragoş, Micula Denisa, Davidhazi Cristina, Boldiş Andrada, Bunescu George, Bătrînu Alex şi Zănescu Mihai)
Muzică
12.00 – 15.00 Diggin’ Radio (Mental Chemistry, Linx)
16.00 – 16.30 Colegiul Naţional de Artă Ion Vidu, coordonatori George Apostolescu şi Adrian Mardan
18.00 – 20.30 Diggin’ Radio (Mental Chemistry, Linx)
21.00 – 22.00 Rubik’s Cube
22.00 Afterparty în Aethernativ –Zero

SÂMBĂTĂ, 2 IUNIE 2012
Ateliere de creaţie
12.00 - 14.00 Atelier de benzi desenate, coordonatori Olivera Tomić si Lucian Pfeifer
12.00 – 18.00 Atelierul Portret Interior, coordonator Cristi Ferkel
12.00 – 18.00 Bijuterii din ceramică, coordonator Ana Teodorescu (Cloud Factory)
12.00 – 16.00 Atelier de pastel, coordonator Mădălina Baciu
12.00 – 18.00 Atelier de Quilling, coordonator Oana Muntean
12.00 – 18.00 Workshop Mozaic –Ionuţ Văcăreanu, Cătălin Bătrânu, Emil Ţivrea
12.00 – 18.00 Atelier de Pictură, coordonator Szimona Forgacs
12.00 – 18.00 Atelier de portrete, coordonatori Emanuel Gliga şi Remus Dăescu
14.00 - 16.00 Atelier de Modelaj Fimo, coordonator Ana Cerniciuc
16.00 – 18.00 Atelier de Xilogravura, coordonator Nada Stojici
16.00 – 18.00 Măşti veneţiene, coordonator Diana Popovici
16.00 – 18.00 Body painting, coordonator Bianca Gădean
16.00 – 19.00 Atelier de lampioane, coordonator Adrian Veg
16.00 – 18.00 Atelier de introducere în jonglerie, coordonator Richard Hladik
16.00 – 18.00 Atelier de modelaj, coordonator Horia Bojin
16.00 Ateliere de gravură, coordonator Remus Rotaru (Facultatea de Arte Plastice şi Design Timişoara)
Atelier linogravură – coordonator Robert Zsombori, Ac rece – Călin Ciocan, Aquatintă – Valentin Sora, Mezotintă – Mihai Moroz, Tipar plan-offset – Balint Vilmos Arnold, Serigrafie – Cosmina Bobeş, Timea Don, Aquaforte – Denis Popescu
Muzică
21.30 Gabriel Rosati y su BraziLatAfro Project (Gabriel Rosati-trompetă, Lucian Nagy-saxofon, Gabor Cseke-pian,synth, Dan Mitrofan-chitară, Laszlo Studnitzky-bas, Csaba Pusztai-tobe)

DUMINICĂ, 3 IUNIE 2012
Ateliere de creaţie
12.00 Action painting – Cloud Factory
12.00 – 18.00 Atelierul “Portret Interior”, coordonator Cristi Ferkel
12.00 – 18.00 Atelier de pictură – Acuarelă, coordonatori Mădălina Baciu şi Diana Popescu
12.00 – 18.00 Atelier de pictură, coordonator Szimona Forgacs
12.00 – 18.00 Workshop de mozaic –Ionuţ Văcăreanu, Cătălin Bătrânu, Emil Ţivrea
12.00 – 18.00 Atelier de monotipie, coordonator Nada Stojici
12.00 – 18.00 Atelier de portrete, coordonator Emanuel Gliga şi Remus Dăescu
12.00 – 15.00 Workshop de Grafitti
14.00 – 18.00 Pictură pe sticlă, coordonator Diana Popovici
15.00 – 18.00 Bijuterii din ceramică, coordonator Adela Opriş
16.00 – 18.00 Body painting, coordonator Bianca Gădean
16.00 – 18.00 Workshop de Stickere, coordonator Eduard Nichitenco
16.00 – 18.00 Atelier de modelaj, coordonator Horia Bojin
16.00 - 18.00 Portrete fotografice, coordonator Cosmin Damian
Muzică
12.00 – 18.00 Diggin’ Radio (Mental Chemistry, Linx)
18.30 – 20.00 WAKA X (MAKUNOUCHI BENTO) – DJ Set
21.30 Culori. Teo Milea & Amalia Gaiţă (Teo Milea -pian, Amalia Gaiţă-voce)
23.00 Afterparty în Al-kimia

EXPOZIŢII PIAŢA UNIRII (1-3 iunie)
Expoziţie de fotografie “Daydreamfullness” – Andreea Săsăran
Expoziţie de grafică digitală „Positive Energy”- Lavinia Neda
Expozitie de Fotografie„Strip” – Adela Opriş
Expoziţie de fotografie din cadrul festivalului Manyfest
Expoziţia “Alb-Negru” - Eduard Nichitenco
Expozitie de Lampioane - Adrian Veg
PAPILLON CAFÉ - EXPOZIŢIA “Lucid Dream”- Olivera Tomić 1 – 22 iunie 2012

STANDURI
Stand Asociaţia Capitală Culturală Europeană –Atelier de pictură, Înscriere voluntari
Stand Rotaract – Face painting
Stand AT4T – Atelier de măşti & Pantomimă
Stand Radio Gizi - Campania: De ce iubeşti muzica?

ALTE ACTIVITĂŢI:
Pictură la şevalet în Piaţa Unirii
READING CORNER - editura BRUMAR

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.