Festivalul European al Spectacolului Timisoara – Festival al Dramaturgiei Romanesti

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 12.04.2012 18:59 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Timişoara - Teatrul Naţional din Timişoara organizează, cu sprijinul Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, o nouă ediţie a FEST-FDR (Festivalul European al Spectacolului Timisoara – Festival al Dramaturgiei Româneşti), un eveniment unic al teatrului european. Ediţia 2012 va avea loc între 5 şi 13 mai 2012.

FEST-FDR este un festival anual ce reia într-o formă contemporană, proaspătă, o tradiţie de trei decenii şi vizează plasarea fenomenului dramatic românesc în mişcarea teatrală europeană ca parte integrată a ei, în spiritul unităţii în diversitate.

Structura FEST-FDR include două componente paralele: o dimensiune românească şi o dimensiune internaţională, bine reprezentate în programul festivalului. Prima are ambiţia de a inventaria cele mai bune texte româneşti de teatru ca parte integrantă a culturii europene, încă prea puţin cunoscută. Practic, FEST-FDR este singura platformă dedicată teatrului românesc contemporan (text şi spectacol), plasat în context global prin prezenţa unui juriu internaţional a cărui misiune este aceea de a decide şi de a acorda premiul pentru cel mai bun spectacol. Puncte de vedere surprinzătoare, trăsături locale distincte suprapuse pe teme universale şi artişti români de o valoare indiscutabilă reprezintă doar câteva argumente pentru care acest modul al FEST-FDR este un eveniment care nu trebuie ratat. Pornind de la premisa că teatrul şi societatea sunt indisolubil legate, Festivalul aduce pe scenele Teatrului Naţional spectacole care pun reflectorul pe cele mai arzătoare subiecte ale secolului XXI (de exemplu, în 2011, spectacolul „Roşia Montană”, care spune povestea unui paradis natural aflat în pragul dezastrului ecologic deghizat în progres, a câştigat premiul FEST-FDR2011)
Ediţia 2012 îşi propune să cerceteze teatrul în relaţie directă cu subiecte de strictă actualitate, cum ar fi multiculturalismul, diversitatea etnică, îmbătrânirea activă şi solidaritatea intergeneraţională, nu doar prin spectacole, ci şi prin intermediul atelierelor transnaţionale, al dezbaterilor, lansărilor de carte etc.
FEST-FDR2012 va fi o mare sărbătoare a teatrului. Într-o comunitate multiculturală cum este cea a Timişoarei, toate artele spectacolului îşi vor găsi spaţiul de exprimare. Avem convingerea că teatrul are puterea de a crea coeziune în interiorul comunităţii (iar FEST-FDR2012 va fi dovada perfectă) ; acesta este unul dintre motivele pentru care pregătim o serie de spectacole în aer liber, ale unor companii de teatru din ţări cu o tradiţie puternică în spectacolul de stradă.

Sâmbătă 5.05
ora 18, Sala 2 DESCHIDEREA FESTIVALULUI
The Theatre, un spectacol de Viliam Dočolomanský, Compania Farm in the Cave (Cehia)
ora 21,30, Sala ORT X milimetri din Y kilometri, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Asociaţia Colectiv A, Fabrica de Pensule Cluj
ora 22, Sala 2 The Theatre, un spectacol de Viliam Dočolomanský, Compania Farm in the Cave (Cehia)

Duminică, 6.05
ora 17, Sala 2 Frisson de Pál Frenák, Compania de dans „Pál Frenák” Paris/Budapesta
ora 17, Studio 5 Potop! Potop! Vrem gondole!, scenariu colectiv de commedia dell’arte, regia Mara Opriş şi Ionuţ Caras, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj
ora 19, Sala Mare Insula după Gellu Naum, regia Ada Milea, Teatrul Naţional Cluj
ora 21,30, Sala ORT Macbeth vs Macbett după W. Shakespeare / E. Ionesco, regia Petru-Silviu Văcărescu, Facultatea de Muzică, secţia Actorie, Universitatea de Vest Timişoara

Luni, 7.05
ora 17, Sala Mare Târgovişte de jucărie de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu, Teatrul Municipal Târgovişte
ora 17, Studio 5 De veghe în lanul de secară după J.D. Salinger, regia Mara Opriş şi Ionuţ Caras, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj
ora 20, Sala 2 La răscruce de vânturi după Emily Brontë, regia Ada Lupu, Teatrul Naţional Cluj
ora 21,30, Sala ORT Jocuri în curtea din spate după Edna Mazya, regia Bobi Pricop, UNATC Bucureşti

Marţi, 8.05
ora 17, Sala 2 Zero decibeli de Mona Bozdog şi Ioana Păun, regia Ioana Păun, Teatrul Mic Bucureşti
ora 19, Sala Mare Natură moartă cu nepot obez de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt, Teatrul Odeon Bucureşti
ora 21, Studio 5 Yes, we can’t, un spectacol de Daniel Popa, Teatrul Luni de la Green Hours
ora 21,30, Sala ORT ROGVAIV, un spectacol de Bogdan Georgescu, Teatrul Spălătorie Chişinău
ora 22, Pţa Victoriei Arca, Teatrul Osmego Dnia (Polonia)

Miercuri, 9.05
ora 17, Studio 5 Fără sprijin, Teatrul Luni de la Green Hours & Ofensiva Generozităţii
ora 19, Sala Mare Fata din curcubeu, un spectacol de Lia Bugnar, Teatrul Naţional Bucureşti
ora 21, Sala 2 Othello şi preaiubita lui Desdemona după W. Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, Studio M Sfântu Gheorghe
ora 22, Pţa Victoriei Arca, Teatrul Osmego Dnia (Polonia)

Joi, 10.05
ora 17, Sala 2 În aer de Alexandra Pâzgu, regia m.chris.nedeea, Teatrul Naţional Timişoara
ora 18, Parcul Civic Bucătarii buclucaşi, regia Piotr Chlipalski, Teatrul Feta (Polonia)
ora 19, Sala Mare Inventatorul iubirii după Gherasim Luca, Teatrul de Artă Deva
ora 21, Studio 5 Decalogul după Hess de Alina Nelega, regia Tapasztö Ernő, Aradi Kamarszinház

Vineri, 11.05
ora 17, Studio 5 Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia Jiří Trnka, Teatrul Orăşenesc Děčín, spectacol propus de Institutul Cultural Român Praga
ora 18, Parcul Civic Firul Ariadnei, regia Elwira Twardowska, Teatrul Feta (Polonia)
ora 19, Sala 2 Crapul de Masayuki Moriyama / Staţia de autobuz de Den Fujita, regia Den Fujita, Teatrul 1980 (Japonia)
ora 22, Pţa Victoriei A+Lucruri pe care nu ţi le-am spus niciodată, regia Inés Boza, Teatrul Senza Tempo (Spania)

Sâmbătă, 12.05
ora 19, Sala Mare Orchestra Titanic de Hristo Boytchev, regia Alexander Hausvater, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
ora 21, Sala 2 Duet, spectacol de Sergiu Matiş şi Vlaicu Golcea
ora 22, Pţa Victoriei A+Lucruri pe care nu ţi le-am spus niciodată, regia Inés Boza, Teatrul Senza Tempo (Spania)

Duminică, 13.05
ora 17, Studio 5 Tres de Miguel-Ange, regia Rémy Cotta (Franţa)
ora 19, Sala 2 Capra cu trei iezi după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti
ora 21, Sala Mare GALA PREMIILOR FDR
ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI
O furtună după W. Shakespeare, regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional Craiova

SECŢIUNEA FDR
- Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia Jiři Trnka, Institutul Cultural Român din Praga
- Decalogul după Hess de Alina Nelega, regia Tapasztö Ernő, Aradi Kamaraszinház
- Fata din Curcubeu de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar, Teatrul Naţional Bucureşti
- X milimetri din y kilometri de Gianina Cărbunariu, regia Gianina Cărbunariu, Asociaţia ColectivA, Fabrica de Pensule, Cluj
- Natură moartă cu nepot obez de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt, Teatrul Odeon Bucureşti
- ROGVAIV de Bogdan Georgescu, regia Bogdan Georgescu, Teatrul Spălătorie, Chişinău
- Târgovişte de jucărie de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu, Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte
- Zero decibeli de Mona Bozdog şi Ioana Păun, regia Ioana Păun, Teatrul Foarte Mic Bucureşti
SECŢIUNEA TEATRUL ŞI COMUNITATEA
- Fără sprijin Teatrul Luni de la Green Hours & Ofensiva Generozităţii.
- Yes, We Can’t scenariu şi regie Daniel Popa, Teatrul Luni de la Green Hours
SECŢIUNEA CND
- În aer de Alexandra Pâzgu, regia m.chris.nedeea, Teatrul Naţional Timişoara
SECŢIUNEA CLASICOЯAMA
- O scrisoare pierdută regia Alexandru Dabija, Teatrul de Comedie Bucureşti
- Insula după Gellu Naum spectacol-concert de Ada Milea, Teatrul Naţional Cluj
SECŢIUNEA STORY THEATER
- La răscruce de vânturi de Emily Brontë, regia Ada Lupu, Teatrul Naţional Cluj
- Capra cu trei iezi după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti
- Inventatorul iubirii după Gherasim Luca, regia Horaţiu Mihaiu, Teatrul de Artă Deva
SECŢIUNEA EUROPE ON STAGE
- The Theatre regia Viliam Docolomanski, Compania Farm in a Cave (Cehia)
- Orchestra Titanic de Hristo Boytchev, regia Alexander Hausvater, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
- Frisson de Pál Frenák, Compania de dans „Pál Frenák” (Franţa-Ungaria)
- Othello şi prea iubita lui Desdemona după W. Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, Studio M Sfântu Gheorghe
- Ivanov de A. P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra
- O furtună de W. Shakespeare, regia Sivliu Purcărete, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
- Tres un spectacol-concert de Miguel-Ange (Franţa)
- Duet un spectacol de Sergiu Matiş şi Vlaicu Golcea, spectacol realizat în cadrul festivalului Moving Romania (Berlin, 2011)
SECŢIUNEA OUTDOOR
- The Ark compania Osmego Dnia (Polonia)
- A+ Cosas Que Nunca Te He Dicho (A+Lucrurile pe care nu le-am spus niciodată), regia Inés Boza, compania Senza Tempo (Spania)
- Clumsy Cooks (Bucătarii Buclucaşi), regia Piotr Chliparski, Theatre Feta (Polonia)
- Ariadne’s Thread (Firul Ariadnei), regia Elwira Twardowska, Theatre Feta (Polonia)
GUEST SHOW
- Crapul de Masayuki Moriyama / Staţia de autobuz de Den Fujita, regia Den Fujita, Teatrul 1980 (Japonia)

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.