Festivalul International de Teatru Nou, la start. Vezi programul spectacolelor!...

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 05.05.2016 10:36 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Sambata, 7 mai 2016, ora 19, se da startul celei de-a patra editii a Festivalului International de Teatru Nou organizat de Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad.
Debutul va avea loc in Sala Mare a Teatrului, cu premiera spectacolului Varful aisbergului de Antonio Tabares, pus in scena de Theodor-Cristian Popescu.
La eveniment vor participa atat dramaturgul Antonio Tabares, cat si traducatoarea Luminita Raut.

Un spectacol despre relatiile interpersonale din lumea competitiva si ostila a unei multinationale, despre legatura toxica dintre viata personala si viata sociala de la locul de munca si despre cum aceasta ocupa un loc tot mai important in viata noastra ca indivizi.
Din distributie fac parte actorii: Dorina Darie Peter; Ioan Peter, Bogdan Costea; Cecilia Donat Lucanu, Stefan Statnic si Carmelo Luis.
Scenografia este semnata de Cosmin Ardeleanu.

Despre tema piesei, regizorul Theodor-Cristian Popescu scria:
„De oriunde apuci firul, daca tragi de el cu indemanare, atenţie şi calm iese la suprafaţa viaţa. Iar viaţa are aceasta calitate, de care uitam mereu: nu e ceea ce te aştepţi sa fie. Cu cat pare ca inţelegem mai bine forţele ce ne determina azi existenţa, cu atat mai mult viaţa are felul ei surprinzator de a-şi rade de noi. Tonic, amar, negru, ironic. Sau cum vrea ea.”

Tot in prima zi de Festival, se vor juca si spectacolele Dancing Graffiti (sambata, 7 mai, ora 21.30, Platoul teatrului) si Apa de mina de Csaba Székely (sambata, 7 mai, ora 22.00, Sala Studio)
Dancing Graffiti (coregrafia si interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs, Ungaria) este o creatie artistica emotionanta, care te face sa simti si sa meditezi in acelasi timp – Dancing Graffiti este un spectacol interdisciplinar, despre rolul limitelor personale, sociale si interioare pe care le impunem, un spectacol premiat ce combina dansul cu arta graffiti-ului digital in direct, publicul putand vedea etapele de creare ale acestora.
Dancing Graffiti este programat si in zilele de duminica, 8 mai, ora 21.30 si luni, 9 mai, ora 21.00.

Despre textul sau pus in scena la Teatrul ACT Bucuresti, dramaturgul Csaba Székely scria: „Lumea Apei de mina este o lume unde mina e inchisa, dar oamenii sunt si mai inchisi. Unde iubirea poate ajunge departe, dar universul se termina la satul vecin. Unde bautura e otravitoare si poezia nu are rima. Este o lume in care tragedia e la ordinea zilei si fiecare incercare de a evada sau macar de a gasi un sens in acest intuneric poate provoca un nou dezastru. Si totusi merita sa incerci”.

Trei spectacole de exceptie si un inceput care se vrea a fi unul incitant, pentru publicul aradean si nu numai, va asteapta la Festivalul International de Teatru Nou, care se va desfasura in perioada 7-15 mai 2016.

PROGRAMUL SPECTACOLELOR la FESTIVALUL INTERNATIONAL DE TEATRU NOU de la ARAD

7 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
PREMIERA:  
Varful aisbergului de Antonio Tabares
Regia: Theodor-Cristian Popescu
Scenografia: Cosmin Ardeleanu
Producator: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 21.30, Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia si interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio  
Apa de mina de Csaba Székely
Un proiect coordonat de Oana Stoica
Scenografia: Vladimir Iuganu
Producator: Teatrul ACT Bucuresti   
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

8 mai 2016

Ora 19.00, Sala Studio
Sectiunea Focus TeenAGER
Pisica verde de Elise Wilk  
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Irina Moscu
Producator: Teatrul pentru Copii si Tineret „Luceafarul” Iasi
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 20.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
Operastracci, dupa o idee de Enzo Toma si Silvia Ricciardelli
Regia, dramaturgia si costumele: Enzo Toma
Scenografia: Lucio Diana
Producator: Centrul de Productie Teatrala Koreja, Lecce, Italia
Durata: 1h

Ora 21.30, Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia si interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria.
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio
Sectiunea Focus TeenAGER
PISICA VERDE de Elise Wilk
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Irina Moscu
Teatrul pentru Copii si Tineret „Luceafarul” Iasi
Durata: 1h

9 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare
Noul locatar de Eugène Ionesco
Regia: Gábor Tompa  
Costumele: Corina Gramosteanu
Decorul & light-design: Helmut Stürmer
Producator: Teatrul „Nottara”, Bucuresti
Durata: 1h 20 minute (fara pauza)

Ora 21.00, Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia si interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs
Producator: Bandart, Ungaria.
Coproducatori: Conflux, Teatrul Golem, Asociatia L1
Durata: 25 minute

Ora 21.30, Sala Studio  
SECTIUNEA FOCUS TeenAGER
Antisocial
Un spectacol de Bogdan Georgescu
Producator: Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 15 ani!

10 mai 2016

Ora 17.00, Sala Mare
Directorul Executiv de Stig Larsson
Regia: Vladimir Anton
Scenografia: Tudor Prodan
Producator: Teatrul de Comedie Bucuresti
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)

Ora 19.00, Sala Studio
The Sunset Limited de Cormac McCarthy
Regia: Andrei si Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Producator: Teatrul UNTEATRU Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 21.30, Sala Mare
SECTIUNEA FOCUS TeenAGER
The History Boys. Povesti cu parfum de liceu de Alan Bennett
Traducerea, regia si scenografia: Vlad Cristache
Producator: Teatrul Excelsior Bucuresti
Durata: 2h 40 minute (cu pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

11 mai 2016

Ora 18.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
Identitate de Márton Imola
Regia si coregrafia: Ferenc Fehér
Producator: Studio M, Sfantu-Gheorghe
Durata: 55 minute
Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 20.00, Sala Studio
Ibsen Incorporated
Un scenariu de Mihaela Michailov si Catinca Draganescu, dupa scrierile lui Henrik Ibsen
Regia: Catinca Draganescu
Scenografia: Bogdan Costea si Andrei Morariu
Coregrafia: Mihaela Culda
Producator: ARPAS – Asociatia Romana pentru Promovarea Artelor Spectacolului si Teatrul de Comedie Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 22.00, Sala Mare
Femei / Barbati de Willy Russell
Regia: Vlad Massaci  
Scenografia, Light Design: Andu Dumitrescu
Producator: Teatrul „Anton Pann” Ramnicu-Valcea
Durata: 1h 45 minute (fara pauza)

12 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare
Family Affairs de Rosa Liksom
Un spectacol de Radu Afrim
Decorul: Tudor Prodan
Costumele: Cosmin Florea
Producator: Teatrul Odeon Bucuresti
Durata: 2h 20 minute (fara pauza)
Avertisment: spectacolul contine limbaj licentios, interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.30, Sala Studio
De fapt e frumos de Volker Schmidt
Decorul si regia: Volker Schmidt
Costumele: Nina Kroschinske
Light-design: Botond Nosz
Producator: Teatrul German de Stat Timisoara
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 15 ani!

Ora 23.00, Club Flex
MaRó de Szekely Csaba
Regia: Andi Gherghe
Scenografia: Adrian Ganea
Producator: Yorick Studio, Targu-Mures
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)

13 mai 2016

Ora 17.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)
SECTIUNEA FOCUS TeenAGER
Columbinus de Stephan Karam si PJ Paparelli
Regia: Horia Suru  
Scenografia: Cristian Marin
Coregrafia: Sophie Duncan
Producator: Teatrul Municipal Baia Mare
Spectacol realizat in parteneriat cu The Dramatic Publishing Company, din Woodstock, Illinois, SUA
Durata: 2h 10 minute (cu pauza)
Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.00, cort, Piata „Avram Iancu”
In inima noptii – Episodul Lear
Cu insertii de George Banu si Monique Borie, dupa William Shakespeare
Scenariul, regia si ilustratia muzicala: Gavriil Pinte
Scenografia: Roxana Ionescu
Producator: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)

Ora 22.30, Sala Mare
Concert: Subcarpati

14 mai  2016

Ora 11.00, Sala Studio
Autopsie (a unor crime nevinovate)
Dupa doua texte de Gérald Gruhn si Vasile Leac
Regia: Florin Didilescu
Muzica: Marius Stoica
Producator: Trupa de teatru licean francofon AMIFRAN – Asociatia Romana pentru Apararea si Cultivarea Francofoniei din Arad
Durata: 1h

Ora 18.00, Sala Mare
Vertij
Scenariul si regia: Mihai Maniutiu
Scenografia: Adrian Damian
Producator: Teatrul „Aureliu Manea” Turda
Durata: 1h
Interzis persoanelor sub 15 ani!

Ora 19.30, Sala Studio
Guppi de Vasili Sigariev
Regia: Mucsi Zoltán
Decorul: Albert Alpár
Costumele: Kiss Julcsi
Producator: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara
Durata: 1h 35 minute (fara pauza)

Ora 21.00, Club Flex  
Respiratii de Duncan Macmillan
Regia, conceptul scenografic, Light & Sound design: Radu-Alexandru Nica
Producator: Teatrul pentru Copii si Tineret „Ariel” Targu-Mures
Durata: 1h 40 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 23.00, Cafe Boeme Teatru
CONCERT: Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers

15 mai 2016

Ora 17.00, Sala Studio
Aglaja dupa Aglaja Veteranyi
Dramatizarea: Alina Petrica
Conceptul si coregrafia: Stefan Lupu
Costumele: Cristina Milea si Elena Gheorghe
Producator: Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Durata: 1h 40 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 16 ani!


Ora 19.00, Sala Mare
Anul disparut. 1989 de Peca Stefan
Regia: Ana Margineanu
Decorul si costumele: Anda Pop
Producator: Teatrul Mic Bucuresti
Durata: 1h 50 minute (fara pauza)

Ora 21.30, Sala Studio
(D)efectul Placebo
Creatie colectiva
Conceptul si coregrafia: Stefan Lupu
Instalatia scenografica: Elena Dobinda si Andreea Simona Negrila
Producator: Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti
Durata: 1h 30 minute (fara pauza)
Interzis persoanelor sub 14 ani!

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.