Justitia Banatului, sub dictatura femeilor!

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 25.08.2013 11:37 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Timişoara - Conform informaţiilor postate pe siteul Ministerului Justiţiei, la 1 august 2013, la Curtea de Apel Timişoara se aflau pe statele de plată 51 de judecători.
La tribunalele şi judecătoriile din raza Curţii de Apel Timişoara mai erau înregistraţi 239 de judecători, ceea ce înseamnă un total de 290 de judecători care împart justiţia în judeţele Arad, Caraş-Severin şi Timiş.
În judeţul Arad, sunt 76 judecători: Tribunalul Arad - 31, Judecătoria Arad - 31, Ineu - 5, Lipova - 4, Gurahonţ - 3, Chişineu-Criş - 2.
Judeţul Caraş-Severin are un număr de 47 de judecători: Tribunalul Caraş-Severin - 22, Judecătoria Reşiţa - 10, Caransebeş - 8, Oraviţa - 5, Moldova Nouă - 2. Şi sunt 116 judecători în judeţul Timiş, fără cei de la Curtea de Apel: Tribunalul Timiş - 44, Judecătoria Timişoara - 52, Lugoj - 9, Deta - 3, Sânnicolau Mare - 3, Făget - 5.

Interesant este că urmărind lista nominală a judecătorilor se poate observa o majoritate zdrobitoare a ... sexului frumos.
Dintr-un total de 290 de judecători existenţi în instanţele de judecată din cele trei judeţe, 190 sunt femei! Cu o marjă de eroare de plus-minus 1...
La Curtea de Apel Timişoara sunt 31 de femei din cei 51 de judecători, în judeţul Arad - 40 din 76, în judeţul Caraş-Severin - 38 din 47 şi în judeţul Timiş - 91 din 116.
Judecătoria Caransebeş deţine recordul, cu 10 femei din 10 posturi de judecător, la care se mai pot adăuga Moldova Nouă (2 din 2) şi Sânnicolau Mare (3 din 3).
Pe raza judeţului Timiş, la Tribunal sunt 35 de femei din cei 44 de judecători, la Judecătorie - 40 femei din 52 judecători, la Lugoj - 6 femei din 9 judecători, la Făget - 4 femei din 5 judecători, la Deta - 3 femei din 4 judecători.

Cine nu crede, poate citi...

Lista nominală cu judecătorii din raza Curţii de Apel Timişoara

CURTEA DE APEL TIMIŞOARA

1.BARAC LIDIA
2.BACĂU MARIA
3.BIBEREA MARIA -ANA
4.BOGDAN LAURA ANI
5.BRATIS MARIAN
6.BUGARSKY GHEORGHE
7.BUTA ANCA -CRISTINA
8.CALAI DANIELA RODICA
9.CODREA RUXANDRA GEORGETA
10.COSTEA CONSTANTIN
11.CREŢU MIRCEA
12.DASCĂLU MARIA CORNELIA
13.DICA MARIA CRISTINA
14.DOGARU FLORIN
15.DUMA DIANA
16.GAVRILESCU MARIA OFELIA
17.GIURGINCĂ MARINELA
18.IONESCU FLAVIUS-ADELIN
19.ISTRATE MONICA
20.JIVAN IOAN NICOLAE
21.LĂPĂDAT LUCIAN
22.LĂPĂDAT MARIA
23.LUCACIUC CAMELIA
24.MARTIN CODRINA - IOSANA
25.MICU PETRUŢA
26.MOŢIU FLORIN -AUREL
27.NACU ANCA
28.NASZ CSABA BELA
29.NICA ANA MARIA
30.NISTOR ERICA
31.OANA CRISTIAN DANIEL
32.OBERŞTERESCU GHEORGHE
33.OLARU RODICA
34.PANAITESCU RALUCA ALEXANDRINA
35.PĂTRU RĂZVAN FLORIN
36.PÂRVU FLORENTINA
37.PIRVULESCU PUSA CARMEN
38.POKKER ADINA
39.POPESCU DUMITRU
40.POPESCU GRIGORE FLORIN
41.POPESCU ŞTEFANIA EMANUELA
42.PUP CRISTIAN
43.RAMBU RUJIŢA
44.ROHNEAN CLAUDIA
45.SANDOVICI VASILICA
46.SCHNEPF AURELIA ILEANA
47.ŞERBAN NICOLAE CATALIN
48.STOIAN ADRIAN ROMULUS
49.SUCIU ALINA RALUCA VIRGINIA
50.ŞUIU VIVI FLORIN
51.ŢIROGA ILIE DORIN

TRIBUNALUL ARAD (din raza Curţii de Apel Timişoara)

1. ACHIMESCU MIRELA DANIELA
2. BAN TATIANA -SORINA
3. BĂILĂ CARMEN CAMELIA
4. BLIDAR LAURA -IOANA
5. BOŞCA -MATIŞ CARMEN-NICOLETA
6. CIACHIR ADRIAN PETRU
7. CIOARĂ MARIANA
8. COCOR MAGDALENA CRISTINA
9. COZMA NICOLETA -ADINA
10. DASCĂL TEODOR
11. DARĂU IOAN TEODOR
12. FOLTEAN IOAN
13. IOVĂNAŞ EUGENIA
14. JUNC LIANA -ELENA
15. LĂZĂRESCU CAIUS VALERIAN
16. LUCACIUC ŞTEFAN-IOAN
17. MAGHERA MIHAELA OANA
18. MIHĂLAŞ RAMONA CRISTINA
19. MUNTEAN DANIELA -CLAUDIA
20. NĂDĂBAN SILVIA
21. OPREAN HOREA CORNELIU
22. ŞERBAN ANA
23. ŞIANŢIU CLAUDIU
24. ŞTEF LILIANA MARIANA
25. ŞODINCA SILVIUS-CRISTIAN
26. ŞODINCĂ LILIANA
27. STANCU CARMEN -LUCIA
28. SZEP SANDOR OTTO
29. UNGUR DĂNUŢ - CORNEL
30. VINŢIELER ŞTEFAN
31. VLAD FLORENTIN

JUDECĂTORIA ARAD (din raza Tribunalului Arad)

1. ALUNARU CRISTIAN CLAUDIU
2. ARBONIE RADU
3. ATANASESCU ANA MARIA
4. BACHIOS ANDREEA DIANA
5. BALAŞ LUCIAN
6. BÎSCĂ ELENA DANIELA
7. BOTEZATU-ZLATAN HONORIU-ADRIAN
8. BRADIN VIRGILIU FLAVIUS
9. BRANC COSMIN AURELIAN
10. BUGARSKY IVAN ENDRE
11. CHILĂ DOINA LILIANA
12. CIOARĂ MIHAELA
13. CIUBAN DOINA -LILIANA
14. COŞOVEANU RAMONA ADELA
15. DEBRENI CAMELIA LUCIA
16. DEBRENI CRISTIAN-DESIDERIU
17. FIRCA CRISTIAN EUGEN
18. GUTTMANN CRISTIAN - EUGEN
19. HAŞ CORINA
20. MARTIN RAUL - EMANUEL
21. MIHALAŞ CĂLIN CIPRIAN
22. MIREA CRISTIANA FLORINA
23. NEAGU ADRIAN
24. OANA ADINA
25. PRECUP NICOLETA -CARMEN
26. STEPAN SMARANDA
27. ŞURTEA HORIA DOREL
28. TIRITEU DANIELA LUMINIŢA
29. URZICEANU LIVIU MIHAI
30. VARGA LORANT
31. VINŢIELER ADINA BOGDANA

JUDECĂTORIA INEU (din raza Tribunalului Arad)

1. BOLOŞ FLORIŢĂ
2. LUCIU MARIANA -NICOLETA
3. PAŞCU VALENTIN MARIAN
4. POPOVICIU IOANA ANCUŢA
5. TRIPA AUREL ŞTEFAN

JUDECĂTORIA LIPOVA (din raza Tribunalului Arad)

1. DAMIAN IOAN –TRAIAN
2. DOMILESCU ION
3. POPESCU EMILIAN –FLORIA
4. POPESCU PETRU

JUDECĂTORIA GURAHONŢ (din raza Tribunalului Arad)

1. ASLĂU ANCA
2. CRIŞAN CÎMPEANA –FLORICA
3. TRIF GHEORGHE

JUDECĂTORIA CHIŞINEU-CRIŞ (din raza Tribunalului Arad)

1. FLOREA MARINEL DUMITRU
2. IUHOŞ NICOLETA

TRIBUNALUL CARAŞ-SEVERIN (din raza Curţii de Apel Timişoara)

1. AGHESCU DORICA
2. ALDEA CORINA TITIANA
3. BĂLĂUNŢESCU – VÎLCU RODICA
4. BEG – ENACHE LUMINIŢA SIMONA
5. BÎRSESCU ROBERT- ALEXANDRU
6. CHISEEV ALIN –NARCIS
7. CIASC RUSTIN PETRU
8. CIPU-DRĂGHICI VALENTIN COSMIN
9. DETEŞAN DANIELA
10. IANCU DANIELA –VALERIA
11. ILIASĂ MARIA
12. IONESCU TEODORA CORINA
13. MĂGUREAN MARIOARA-RODICA
14. MALDEA NICUŞOR
15. MATUSCHKA MONICA
16. ROIESCU CLAUDIA
17. ROTARIU LOREDANA MARIA
18. STIUJ VIVIANA
19. STUPARU MARIANA GABRIELA
20. ŞUHANI GABRIELA
21. TELBIS LUMINIŢA
22. VEGHEŞ ANA TEODORA

JUDECĂTORIA REŞIŢA  (din raza Tribunalui Caraş-Severin)

1. BRONZ MELINDA
2. CIUREA IOANA CORINA
3. COTOLAN MARIA
4. HODORCĂ LUISA - FABIOLA
5. GRECU RADU IULIAN
6. IVANCU BEATRICE
7. JUCA PETRU
8. PETRESCU ILEANA LUMINIŢA
9. POP IOANA LUCIANA
10. ZORILĂ ELENA

JUDECĂTORIA CARANSEBEŞ (din raza Tribunalui Caraş-Severin)

1. AXENTI ANA
2. CALOIANU DOINA
3. GĂLESCU DANIELA
4. MIHUŢ ALINA-DANIELA
5. NEGOIŢĂ LILIANA NICOLETA
6. PUŞCAŞ ADINA
7. STAN ELENA
8. ZÎNCĂ THEA ALEXANDRA

JUDECĂTORIA ORAVIŢA (din raza Tribunalui Caraş-Severin)

1. GUGA AURICĂ
2. ROMAN OVIDIU CĂLIN
3. TEC MIRCEA
4. PASCARIU RODICA
5. POPUŢI LUCIAN-MIHAI

JUDECĂTORIA MOLDOVA-NOUĂ (din raza Tribunalui Caraş-Severin)

1. PRUNOIU ANCA
2. MINEA MARICICA

TRIBUNALUL TIMIŞ (din raza Curţii de Apel Timişoara)

1. ANDREI ANDRA
2. BĂDESCU MONICA
3. BALABAN GETA
4. BALCU EUGENIA-CORINA
5. BĂRĂGAN GABRIELA
6. BIRCEANU TITU
7. BUŞCĂ DIANA
8. BUŞCĂ SERGIU
9. CERNUŞ DUBRAVCA
10. CIUCUR LUCIAN
11. CRĂCIUN CRISTINA GINA
12. CRĂINICEANU ALINA MIHAELA
13. DIDRAGA CRISTINA ANDRA
14. DOBRIN LUCICA
15. DUMITRESCU IOANA AMALIA
16. FETESCU PETRU
17. FLOREA NELA ADELIA
18. FLORENŢA FLAVIA CRISTINA
19. HERCIU RADU HORIA
20. IOJA ALEXANDRINA
21. IONESCU IOANA-MIRELA
22. IOŢCOVICI RAMONA LOREDANA
23. JEBELEAN DANA
24. LĂSCONI DIANA
25. LUPŞA SORINA
26. MATIAŞ OLIMPIA MONICA
27. MIHEŢ-POPA CORINA
28. NEAMŢU LOREDANA
29. NEDA RALUCA OLIMPIA
30. PETRUŢA ANA
31. POPOVICI CRISTINA
32. RIZAC DOINA
33. ROIBU MIHAELA
34. RUDĂREANU MIHANCEA LAURA
35. SECULI CASIANA –DELIA
36. SMÎNTÎNĂ EDUARD
37. SPĂTARU ADRIANA
38. STOICESCU ADRIANA PETRONELA
39. ŞOGOR LENUŢA
40. TALOŞ IULIANA
41. ŢIRA ANIŞOARA CORINA
42. TODOR MIRCEA LAZĂR
43. VERDEŞ LUCIAN
44. VIDU STELIAN-IOAN

JUDECĂTORIA TIMIŞOARA (din raza Tribunalului Timiş)

1. ADAM RALUCA
2. AIONESE NADIA
3. AMAN MARIA RODICA ANTOANELA
4. AMZOI ADELA ELISABETA
5. ANASTASESCU ANCA
6. BALABAN ANITA CRISTINA
7. BĂLAN MIHAI-ANDREI
8. BĂLAN MANUEL CIPRIAN
9. BORŢUN MIHAELA DANIELA
10. BORZA RODICA
11. BRATIŞ ELENA LOREDANA
12. BURDAN ADINA – MONICA
13. BURLACU NICOLETA
14. CARAVELEA ŞTEFAN DORIN
15. CEPEŞ MIHAI
16. CIOCŞIRESCU MONICA IOANA
17. COMAROMI NICOLAE
18. DIACONU GABRIELA
19. DIETRICH MAGDALENA
20. DIMITRIU ADRIANA – LAURA
21. DUMITRESCU GABRIELA
22. GHEORGHIŞAN SORIN
23. GODEAN CAMELIA
24. HANTEA GIANINA-ANTOANELA
25. HANTEA DUMITRU
26. ISAI ANGELA
27. JEBELEAN MĂDĂLINA
28. LAMBERT AURELIA
29. LUNGOCIA CORNELIA –MARIA
30. MARCU DANIEL
31. MARGAN MARCELA DELIA
32. MIHĂILESCU ANDRA ALINA
33. MORE ZSIGMOND GABRIELA
34. NICA CRISTIAN FELIX
35. NOR RALUCA
36. PIŢU DANA
37. POPESCU NICOLETA
38. POPEŢI DANA
39. PUIA DANA -IOANA
40. RADVANSKI IZABELLA REKA
41. ROMAN LILIANA
42. ROTUNA ALINA ŞTEFANIA
43. SÎRBU MONICA ELENA
44. STĂICUŢ IRINA ANDREEA
45. ŞIPEŢAN IONUŢ ADRIAN
46. ŞORÂNDARU ROXANA
47. ŞTIRBAN DIANA-PATRICIA
48. TOMA ADINA
49. TOMICI LAURA - MARIA
50. TOMUŞ NICOLAE-AURELIAN
51. TUFIŞ ROXANA
52. UNGUREANU ION CRISTINEL

JUDECĂTORIA LUGOJ  (din raza Tribunalului Timiş)

1. BALACI-DUMA MANUELA -CORINA
2. CHIOREAN MIHAI TITUS
3. CORDOŞ CARMELLA ROZALIA
4. COZILEC IOAN
5. CREŢ ALINA ADRIANA
6. CSORBA LAURA FELICIA
7. MIHAI SIMONA-MARIANA
8. PARFIN EUGEN COSMIN
9. STERFENITU FULVIA -ELISABETA

JUDECĂTORIA DETA  (din raza Tribunalului Timiş)

1. CHIRIAC-IENUŞ LAVINIA -OLIVIA
2. HERMAN DANIEL IOAN
3. MOISA ALINA PARASCHIVA
4. MOLNAR CLAUDIA

JUDECĂTORIA SÂNNICOLAU-MARE  (din raza Tribunalului Timiş)

1. AVRAMESCU SANDA OANA
2. BRAD DORINA -LILIANA
3. LĂZĂU MIHAELA

JUDECĂTORIA FĂGET  (din raza Tribunalului Timiş)

1. BLAGA CRISTINA
2. JURJ ANIŞOARA -LAURA
3. PERVU-MILOSTEAN DIANA-EMANUELA
4. PUŞCAŞIU FLORINA MIHAELA
5. SCĂRLĂTESCU OVIDIU – ŞTEFAN

Justiţia se înfăptuieşte în numele legii şi se realizează prin următoarele instanţe judecătoreşti: Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, curţi de apel, tribunale, tribunale specializate, instanţe militare şi judecătorii.
Curţile de apel sunt instanţe în circumscripţia cărora funcţionează mai multe tribunale şi tribunale specializate.
În prezent, curţile de apel din România sunt în număr de 15.
Judecătoriile sunt instanţe organizate în judeţe şi în sectoarele municipiului Bucureşti.
Dintr-un număr de 188 judecătorii, 11 nu funcţionează, respectiv: Bocşa, Cernavodă, Băneasa, Bechet, Comana, Cornetu, Sângeorgiu de Pădure, Scorniceşti, Urlaţi, Jibou, Jimbolia.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.