Lume, lumeee! Poftiti la pariuri! Incepe traditionala si irepetabila CURSA a RATUSTELOR...

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 27.08.2016 09:22 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Primaria Municipiului Timisoara va organiza, in perioada 2 - 4 septembrie 2016, a noua editie a festivalului "Bega Bulevard", intre Podul Mitropolit Saguna (Tineretii) si Podul Traian.

Inca de la prima editie, in anul 2008, Festivalul Bega Bulevard a dorit sa atraga atentia timisorenilor asupra importantei canalului Bega pentru oras si asupra posibilitatilor de recreere, agrement, sport sau divertisment pe care acesta le ofera. Festivalul a fost gandit astfel incat sa puna in evidenta Bega din toate punctele de vedere: estetic, urbanistic, ecologic si va concentra, pe parcursul celor trei zile, activitati informative, de divertisment si culturale.

Agenda festivalului va cuprinde o serie de concerte, spectacole si numeroase activitati pentru copii, ateliere de desen, pictura, face painting, expozitii si standuri de informare cu activitati interactive, culturale si artistice.

Toate aceste manifestari se vor desfasura intre Podul Mitropolit Saguna (Tineretii) si Podul Traian, in parcul Alpinet, pe malul canalului Bega si pe apa.
Timisorenii vor putea participa si la concursul traditional de ratuste de plastic, care va avea loc in data de 4 septembrie, de la ora 17.00, organizat de Clubul Rotaract Timisoara, in parteneriat cu Rotary Timisoara si Interact Timisoara.
Anul acesta, fondurile stranse se vor indrepta catre Spitalul Clinic Judetean de Urgenta “Pius Brinzeu” Timisoara, pentru amenajarea si dotarea Clinicii Ortopedie II, in vederea prevenirii si controlului infectiilor nosocomiale.

Programul festivalului este urmatorul:

Vineri 2 septembrie

18.00 Fanfara Timisoara Big Band, deschiderea oficiala, alocutiuni
18.00 Ateliere de creatie, activitati pentru copii, expoziţii, informare interactiva organizate de partenerii festivalului: Asociatia Timişoara Capitala Culturala Europeana, Timisoara - Capitala Tineretului din Romania, Asociatia Culturala Noua Acropola, Scoala Babel, Atelierul Rozz, Ozz Vintage House, Asociatia Bee Active, Infocentrul Turistic Timişoara, Gradiniţa Tom şi Jerry, Tourmaline Boutique, Asociatia “Ceva de spus”, Smartfit Studio, Fundatia Judeteana pentru Tineret Timiş, Teatrul pentru copii si tineret Merlin, Agentia Nationala Antidrog, Viv Art, Centrul Cultural German Timisoara, Club Sportiv Nautic Banat, ISU Banat, Formatiunea de interventie Salvo, Clubul de dans sportiv Magnum Team, Asociatia Culturala Melopolis, Scoala de Circ, Asociatia Club Sportiv ”Floreta” Timisoara, Hazlitii
18.30 Defilare ambarcatiuni pe Canalul Bega
19.00 Concerte Alexandra Usurelu, Directia 5
21.30 – Film Closer to the Moon, regia Nae Caranfil

Sambata 3 septembrie

10.00 Spectacol interactiv de magie  – Teatrul pentru copii si tineret Merlin
11.00 Mini Discoteca, demonstratii si cursuri gratuite – Clubul de dans sportiv Magnum Team
12.00 Street dance – curs si demonstratii  – Clubul de dans sportiv Magnum Team
10.00-20.00 Ateliere de creatie, activitati pentru copii, expoziţii, informare interactiva organizate de: Timisoara - Capitala Tineretului din Romania, Asociatia Culturala Noua Acropola, Scoala Babel, Atelierul Rozz, Ozz Vintage House, Asociatia Bee Active, Infocentrul Turistic Timişoara, Gradiniţa Tom şi Jerry, Asociatia Timişoara Capitala Culturala Europeana, Tourmaline Boutique, Club Sportiv Nautic Banat, Asociatia “Ceva de spus”, Smartfit Studio, Fundatia Judeteana pentru Tineret Timiş, Teatrul pentru copii si tineret Merlin, Agentia Nationala Antidrog, ISU Banat ,Viv Art, Centrul Cultural German Timisoara,  Formatiunea de interventie Salvo, Clubul de dans sportiv Magnum Team, Asociatia Culturala Melopolis, Scoala de Circ, Asociatia Club Sportiv „Floreta” Timisoara,  Hazlitii
13.00 Vinilorama cu Bogdan Puris si Zoltan Varga
17.00 Smartfit Games for Kids si Smartfit Fun Games
18.00 Plimbari cu barca pe Bega – Formatiunea Salvo
19.00 Concerte Sonatic, Byron, Vunk
22.00 – Film The Wave, regia Roar Uthaug

Duminica 4 septembrie

09.00 Piti Show – Radio Timisoara si Compania Junior Phantasia
10.00 Interpretare muzicala - Asociatia Culturala Melopolis
11.00 Mini Discoteca, demonstratii si cursuri gratuite – Clubul de dans sportiv Magnum Team
12.00 Smart Urban Dance – clasa de dans cu Urban Art Studio Timisoara
10.00-20.00 Ateliere de creatie, activitati pentru copii, expoziţii, informare interactiva organizate de: Timisoara - Capitala Tineretului din Romania , Asociatia Culturala Noua Acropola, Scoala Babel, Atelierul Rozz, Ozz Vintage House, Asociatia Bee Active, Infocentrul Turistic Timişoara, Gradiniţa Tom şi Jerry, Asociatia Timişoara Capitala Culturala Europeana, Tourmaline Boutique, Asociatia “Ceva de spus”, ISU Banat, Smartfit Studio, Fundatia Judeteana pentru Tineret Timiş, Teatrul pentru copii si tineret Merlin, Agentia Nationala Antidrog, Viv Art, Centrul Cultural German Timisoara, Club Sportiv Nautic Banat, Formatiunea de interventie Salvo, Clubul de dans sportiv Magnum Team, Asociatia Culturala Melopolis, Scoala de Circ, Asociatia Club Sportiv „ Floreta” Timisoara, Hazlitii
13.00 Vinilorama cu Bogdan Puris si Zoltan Varga
15.00 Simularea unor actiuni de salvare pe apa - Formatiunea SALVO
16.30 Recital Sabin Mircea Parasca
17.00 Cursa ratustelor - Clubul Rotaract Timisoara, Clubul Rotary Timisoara si Clubul Interact Timisoara
18.30 Concert Phaser
19.00 Plimbari cu barca pe Bega – Formatiunea Salvo

Program actiuni pavilioane

Sambata 3 septembrie

10.00 Ateliere si jocuri interactive  - Timisoara - Capitala Tineretului din Romania
10.00 Atelier de pictat tricouri - Asociatia Timişoara Capitala Culturala Europeana
10.00 Creeaza-ti propria papusa (atelier de croitorie pentru copii) - Asociatia Culturala Noua Acropola
10.00 Ateliere creative din materiale reciclabile - Gradiniţa Tom şi Jerry
10.00 Portret interior, face painting - Atelierul Rozz
10.00 Ateliere de confectionat papusi din carton - Teatrul pentru copii si tineret Merlin
10.00 Activitati informative - ISU Banat
10.00 Storytelling, muzica, arts and crafts - Scoala Babel
10.00 Workshopuri si activitati de constientizare - Asociatia “Ceva de spus”
10.00 Sport si socializare - Smartfit
10.00 Ateliere de educatie muzicala non formala pentru copii - Asociatia Culturala Melopolis
10.00 Competitie si atelier de sabii din spuma -Asociatia Bee Active
10.00 Actiuni informative - Club Sportiv Nautic Banat
10.00 Ateliere de pictura pe textile - Tourmaline Boutique
10.00 Actiuni informative - Agentia Nationala Antidrog
10.00 Workshopuri creative, jocuri didactice - Centrul Cultural German Timisoara
10.00 Ateliere de pictura pe piatra, modelaj cu lut - Viv Art
10.00 Actiuni informative - Formatiunea de interventie Salvo
10.00 Ateliere de jonglerii - acrobatii – Scoala de Circ
11.00 Demonstratii de scrima si cursuri gratuite de scrima pentru copii si adulti - Asociatia Club Sportiv „Floreta” Timisoara
13.00 Actiuni pentru copii - Hazlitii
14.00 Face painting pentru copii - Asociatia Culturala Noua Acropola
14.00 Workshop de teatru „Teatro – Aventura” - Centrul Cultural German Timisoara
15.00 Ateliere de tango argentinian, demonstratii si cursuri gratuite - Clubul de dans sportiv Magnum Team
16.00 Atelier de pictura pe basorelief: reproduceri arheologice din culturile lumii - Asociatia Culturala Noua Acropola
16.00 Ateliere de tango argentinian, demonstratii si cursuri gratuite - Clubul de dans sportiv Magnum Team
17.00 Programare lego - Scoala Babel
18.00 Demonstratii de dans, show-uri tematice - Clubul de dans sportiv Magnum Team
19.00 – 5 minute de filosofie: din raspunsurile anticilor la marile intrebari ale omului - Asociatia Culturala Noua Acropola
19.00 Tango in aer liber - Clubul de dans sportiv Magnum Team

Duminica 4 septembrie

10.00 Ateliere si jocuri interactive  - Timisoara - Capitala Tineretului din Romania
10.00 Atelier de pictat tricouri - Asociatia Timişoara Capitala Culturala Europeana
10.00 Face painting pentru copii - Asociatia Culturala Noua Acropola
10.00 Ateliere de pictura pe piatra, modelaj cu lut - Viv Art
10.00 Actiuni informative - Agentia Nationala Antidrog
10.00 Actiuni informative - Club Sportiv Nautic Banat
10.00 Ateliere creative din materiale reciclabile - Gradiniţa Tom şi Jerry
10.00 Workshopuri si activitati de constientizare - Asociatia “Ceva de spus”
10.00 Sport si socializare - Smartfit
10.00 Activitati informative - ISU Banat
10.00 Ateliere de confectionat papusi din carton - Teatrul pentru copii si tineret Merlin
10.00 Actiuni informative - Formatiunea de interventie Salvo
10.00 Jocuri de miscare - Scoala Babel
10.00 Coloreaza-ti  mobilierul - Atelierul Rozz
10.00 Competitie si atelier de sabii din spuma - Asociatia Bee Active
10.00 Ateliere de pictura pe textile - Tourmaline Boutique
10.00 Ateliere de educatie muzicala non formala pentru copii - Asociatia Culturala Melopolis
11.00 Atelier de pictura pe basorelief: reproduceri arheologice din culturile lumii - Asociatia Culturala Noua Acropola
11.00 Demonstratii de scrima si cursuri gratuite de scrima pentru copii si adulti - Asociatia Club Sportiv „Floreta” Timisoara
12.00 Actiuni pentru copii - Hazlitii
14.30 Workshop de teatru „Teatro – Aventura” - Centrul Cultural German Timisoara
15.00 Demonstratii de dans, show-uri tematice - Clubul de dans sportiv Magnum Team
16.00 Atelier de pictura pe basorelief: reproduceri arheologice din culturile lumii - Asociatia Culturala Noua Acropola
16.00 Curs de vals vienez - Clubul de dans sportiv Magnum Team
18.30 Tango in aer liber, cursuri  gratuite si demonstratii de tango  - Clubul de dans sportiv Magnum Team
19.00 Calea armoniei: idei pentru o viata echilibrata - Asociatia Culturala Noua Acropola

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.