Maraton de Teatru Nou la Arad

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 23.04.2014 12:39 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Teatrul Clasic Ioan Slavici din Arad organizeaza in perioada 9 – 18 mai 2014,  cu sprijinul Consiliului Local si Primariei Municipiului Arad, cea de a doua ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru Nou.
Cele peste 25 de spectacole selectate de criticul Claudiu Groza, selecţionerul oficial al FITN2, se vor juca atat in cele doua sali ale Teatrului Clasic “Ioan Slavici”, cat şi in cluburi şi in aer liber.

„Gandit si realizat ca o platforma absolut necesara de exprimare a noului in teatru, FITN se doreste a fi o oglinda reala, straina de orice deformare, a evolutiei teatrului ccontemporan, a dezvoltarii sale din perspectiva unui organism viu, supus transformarilor.“ - precizeaza Bogdan Costea, managerul TCIS Arad si directorul Festivalului International de Teatru Nou.

Festivalul din acest an debuteaza cu o premiera, producţie a teatrului aradean. Este vorba despre Perplex, de Marius von Mayemburg, in regia lui Theodor Cristian Popescu.
Alaturi de acest spectacol, lista evenimentelor teatrale din cadrul FTN2 cuprinde titluri precum Zic Zac (un spectacol de Andreea Gavriliu, laureat la Gala UNATC), Scene din viaţa insectelor (in regia lui Victor Ioan Frunza), Dreaming Romania (co-regie de Mihai Pintilei si Radu Horghidan – montare laureata la Festivalul Teatrelor Independente) sau Parallel (regia - Ferenc Sinkó si Leta Popescu – spectacol nominalizat la Premiile UNITER)
Secţiunea “Focus” a FTN2 il are ca protagonist pe regizorul Radu Afrim.
Astfel, in cadrul evenimentului vor fi prezentate patru dintre creaţiile sale.
Este vorba despre Castingul dracului (Teatrul National Targu Mures, Compania „Tompa Miklos“), Cand ploaia se va opri (Teatrul „Toma Caragiu” Ploiesti), Fetiţa din bolul peştelui auriu (Teatrul German de Stat Timişoara) şi Hai iu iu nu Hey you yo (UNITER).
Programul este completat de o secţiune noua intitulata HOP la Festival - care cuprinde recitaluri ale laureaţilor Galei HOP 2013 - şi de o serie de concerte.
Printre invitaţii – muzicieni se numara şi Cari Tibor – laureat al premiului UNITER pentru muzica de teatru, in anul 2013.
Recitalul va cuprinde piese compuse de tanarul muzician pentru spectacole de teatru jucate pe scenele din Romania şi Ungaria.

Programul Festivalului Internaţional de Teatru Nou

# VINERI, 9 MAI
Ora 19,00, sala mare
Teatrul Clasic „Ioan Slavici“ Arad
PERPLEX, de Marius von Mayenburg – PREMIERA
Regia – Theodor Cristian Popescu
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Ora 21,00, platoul din fata teatrului
INARIPATII
spectacol stradal

Ora 21,30 sala Studio
Teatrul National Targu – Mures, Compania „Liviu Rebreanu“ / Colectiv A
PUNCT TRIPLU
Un spectacol de Bogdan Georgescu

Ora 23,00,  KF
Aualeu Teatru Timisoara
CIRCUS MUNDI
Inscenarea – Ovidiu Mihaita

# SAMBATA, 10 MAI
Ora 11,00, sala Studio
AMIFRAN Arad
DIPTIC
dupa texte de J. Prévert, F. Dequidt, F. Pavloff şi J. Rebotier
Regia – Florin Didilescu

Ora  19,00, sala Studio
Asociatia ARENA & Green Hours - Teatrul LUNI
AGGRESSIVE MEDIOCRITY
Regie si concept – Catinca Draganescu

Ora 21,00, sala mare
FOCUS – RADU AFRIM
Teatrul National Targu Mures, Compania „Tompa Miklos“
CASTINGUL DRACULUI
Un spectacol de Radu Afrim
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Ora 23,00, Cafe Boeme
VARIATIUNI LA INVENTIUNI OP. 2
Emilian Marnea, Petru Ancuta
Un spectacol gandit ca o gluma muzicala, laureat la Gala Tanarului Actor HOP

# DUMINICA, 11 MAI          
Ora 19,00, sala mare
FOCUS – RADU AFRIM
Teatrul „Toma Caragiu“ Ploiesti
CAND PLOAIA SE VA OPRI
de Andrew Bovell
Regia – Radu Afrim

Ora 21,30, sala Studio
FOCUS – RADU AFRIM
UNITER
Hai iu iu nu Hey you yo
Un concept de Radu Afrim
Muzica - Vlaicu Golcea

Ora 22,30, Club Flex
Doctor’s Studio & Godot Cafe Teatru
LSD THEATRE SHOW
de Christopher Durang
Regia - Horia Suru

# LUNI, 12 MAI
Ora 19,00, sala mare
ZIC ZAC, spectacol de teatru – dans
Un spectacol de Andreea Gavriliu, rezemata de Stefan Lupu

Ora 20,30, sala Studio
Teatrul ACT Bucuresti
COCKOSI, de Mike Bartlett
Regia- Horia Suru
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Ora 22,30, Drama’S Club
UNATC Bucuresti
PISICA VERDE, de Elise Wilk
Regia - Cristi Juncu

# MARTI, 13 MAI
Ora 17,30, Piata Avram Iancu
CIRCUS UNARTIQ (Germania)
Spectacol stradal

Ora 19,00 sala Studio
Ground Floor Group / Colectiv A, Cluj - Napoca
PARALLEL , Concept / Coregrafie - Ferenc Sinkó
Regia - Ferenc Sinkó si Leta Popescu
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Ora 21,00, sala festiva a Colegiului National „Moise Nicoara“
HOP  LA  FESTIVAL
Spectacol al laureatilor GALEI TANARULUI ACTOR HOP 2013

# MIERCURI 14 MAI
Ora 17,30, Piata Avram Iancu
CIRCUS UNARTIQ (Germania)
Spectacol stradal

Ora 19,00, sala mare
Teatrul German de Stat Timisoara
FOCUS – RADU AFRIM
FETITA DIN BOLUL PESTELUI AURIU, de Morris Panych
Regia – Radu Afrim
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 15 ani

Ora 21,30, sala Studio
TEATRU FIX Iasi
DREAMING ROMANIA
Co-regie de Mihai Pintilei si Radu Horghidan

# JOI, 15 MAI
Ora 19,00, sala mare
Teatrul „Regina Maria“ Oradea
LEONCE SI LENA, scenariu de Mihai Maniutiu si Ada Milea, dupa George Buchner
Regia – Mihai Maniutiu

Ora 21,00, sala Studio
Teatrul „Anton Pann“ Ramnicu Valcea
TRILOGIA BELGRADEANA, de Biljana Srbljanovic
Regia -Cristi Juncu
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Ora 23,00, Club Flex
Create.Act.Enjoy Cluj – Napoca
SNAP, adaptare dupa textele lui Eric Bogosian
Regia – Cristian Pascariu
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 18 ani

# VINERI, 16 MAI
Ora 19,00, sala mare
Teatrul Tineretului Piatra Neamt
GARGARITELE SE INTORC PE PAMANT, de Vasili Sigarev
Regia - Alexandru Mazgareanu

Ora 21,00, sala Studio
Teatrul ODEON Bucuresti / dramAcum / Festivalul International de Teatru de la Nitra (Slovacia)
TIPOGRAFIC MAJUSCUL
un spectacol de Gianina Carbunariu

Ora 22,30, Ora de Bere
MUZICA TEATRULUI
Concert CARI TIBOR

# SAMBATA, 17 MAI
Ora 17,30, Piata Avram Iancu
Teatrul de Papusi si de Strada ORT – IKI (Debrecen, Ungaria)
ATRACTIILE TARGULUI
Spectacol stradal

Ora 19,00, sala mare
FREAK SHOW
One-man-show Florin Piersic Jr.

Ora 21,30, sala Studio
Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu”
SCENE DIN VIATA INSECTELOR, de Karel & Josef Capek
mister psihedelic muzical
Directia de scena – Victor Ioan Frunza

# DUMINICA, 18 MAI
Ora 19,00, sala mare
COMPAGNIE 28 (Paris) – UNTEATRU (Bucuresti)
RETOX
Romania tara occidental xeroxata
Regia - Eugen Jebeleanu
un concept scenic de Yann Verburgh
Spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Ora 20,30, sala Studio
Teatrul Maghiar „Csiky Gergely“ Timisoara
GARDENIA, de Elžbieta Chovanek
Regia - Koltai M. Gábor

Ora 22,30, Café Boeme
RUSSIAN NIGHT
Concert Tania Popa

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.