Premii pentru Timisoara de la Uniunea Teatrala

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 20.03.2015 13:02 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Uniunea Teatrala din Romania (UNITER) a anunţat premiile pentru intreaga activitate şi premiile de excelenţa ce vor fi acordate luni, 25 mai, in cadrul Galei Premiilor UNITER, ediţia a XXIII-a.

UNITER a recunoscut importanţa pentru teatrul romanesc a uneia dintre cele mai longevive şi de succes cariere artistice, timişoreanul Vladimir Jurascu, actor al Teatrului Naţional din Timişoara, care va fi recompensat cu premiul pentru intreaga activitate.

Vladimir Jurascu este, prin rolurile sale, un nume indisolubil legat de istoria Teatrului National, un reper in viata culturala a Timisoarei şi nu numai.
Actor al Teatrului Naţional de 5 decenii, Vladimir Jurascu şi-a lasat amprenta prin rolurile sale şi pe alte importante scene naţionale ale Romaniei.
Dintre cele peste 350 de roluri interpretate de Vladimir Jurascu in longeviva sa cariera amintim doar cateva: Regele Lear, Sile in „Mobila si durere” de Teodor Mazilu, Despot in „Despot voda” dupa Vasile Alecsandri, Hallmar in „Rata salbatica” de Ibsen, celebrul Basca din „Studiu osteologic…” de D.R. Popescu, Marchizul in „Velasquez” de A.B. Vallejo, Verşinin, dar şi, mulţi ani mai tarziu, Ferapont in „Trei surori” de Cehov, Shylock in „Neguţatorul din Veneţia”, Agamiţa Dandanache in „O scrisoare pierduta” de I.L. Caragiale sau Robert din „O viaţa in teatru”, spectacol creat, de altfel, in onoarea sa.

Pe de alta parte, şi Daniela Török şi Georg Peetz, actori ai Teatrului German de Stat Timişoara, au fost nominalizaţi la premiile Uniunii Teatrale din Romania (UNITER) 2015.
Daniela Török e nominalizata la categoria „Cea mai buna actrita in rol principal” pentru rolul Sally Bowles din musicalul „Cabaret”, iar Georg Peetz la secţiunea „Cel mai bun actor in rol secundar” pentru rolul Conférencier din acelaşi spectacol.

Spectacolul „Cabaret” de Joe Masteroff a avut premiera la Teatrul German de Stat Timişoara in februarie 2014. Regia şi coregrafia sunt semnate de Razvan Mazilu. Partiturile celebre („Willkommen“, „Cabaret“ sau „Money, Money“) sunt interpretate live de catre orchestra dirijata de maestrul Peter Oschanitzky, iar complexa scenografie este semnata de Dragos Buhagiar.
In producţia TGST, actorii din distribuţie, in frunte cu Georg Peetz şi Daniela Török, fac un adevarat tur de forţa din punct de vedere actoricesc, muzical şi coregrafic.
Distribuţia este intregita de Ida Jarcsek-Gaza, Christian Bormann, Konstantin Keidel, Dana Borteanu / Tatiana Sessler,  Radu Vulpe, Franz Kattesch, Aljoscha Cobet, Olga Török, Silvia Török, Anne-Marie Waldeck, Cristina Romandasu, Suzana Vranceanu, Horia Savescu si Richard Hladik, precum şi orchestra care reuneşte nu mai puţin de paisprezece instrumentişti.

PREMIILE SENATULUI SI NOMINALIZARILE PENTRU PREMIILE GALEI UNITER 2015

Gala Premiilor UNITER, ajunsa la cea de-a XXIII-a editie va avea loc luni, 25 mai la Sala Mare a Teatrului National „I.L.Caragiale” din Bucuresti.
Conform statutului Uniunii Teatrale din Romania, Senatul UNITER acorda in cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenta, premiile pentru intreaga activitate si premiile speciale.
Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor si a propunerilor membrilor Senatului UNITER, in sedinta din data de 16.03.2015 Senatul a acordat urmatoarele premii:
 
PETER BROOK – Premiul de Excelenta – in omagiu pentru aportul si impactul spectacolelor sale asupra teatrului romanesc
Au mai fost propusi: Richard Balint, Gigi Caciuleanu, Corina Cernea, Theodor Danetti, David Esrig, Ioana Dragos Gajdo, Petre Ghimbasan, Liliana Ghita, Claudia Ieremia, Petre Panait, traducatoarea Antoaneta Ralian, Elvira Platon Rimbu, Ion Rizea, Emil Sauciuc, Sergiu Tudose, Dionisie Vitcu, Daniel Vulcu, Robert Wilson sau Teatrul National „Marin Sorescu” Craiova, Festivalul National de Teatru Tanar Ideo Ideis, Festivalul National de Teatru – editie aniversara 25 de ani, proiectul 9G – Noua generatie al Teatrului National „I.L.Caragiale” din Bucuresti, Festivalul International de Teatru Interferente de la Cluj, editia a IV-a.
 
Premiul pentru intreaga activitate:
 
Actor: VLADIMIR JURASCU
Au mai fost propusi: Ion Abrudan, Constantin Cojocaru, Costel Constantin, Emil Coseru, Damian Crasmaru, Vladimir Gaitan, Dinu Ianculescu, Nemes Levente, Alexandru Mereuta, George Mihaita, Valentin Mihali, Gelu Nitu, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Traian Stanescu, Anton Tauf, Sergiu Tudose, Eugen Tugulea, Gheorghe Visu, Dionisie Vitcu, Fülöp Zoltán, Florin Zamfirescu.
 
Actrita: MIHAELA ARSENESCU WERNER
Au mai fost propuse: Simona Bondoc, Ioana Bulca, Florina Cercel, Ioana Craciunescu, Ibolya Csíky, Tania Filip, Irene Flamann Catalina, Cornelia Gheorghiu, Liliana Ghita, Monica Ghiuta, Maria Gornic, Mariana Ivascu, Rodica Mandache, Adela Marculescu, Ileana Ploscaru, Gabriela Popescu, Tamara Popescu, Magda Stief Mugur, Adriana Trandafir, Leonie Waldman Eliad.
 
 Regizor: ALEXANDER HAUSVATER
Au mai fost propusi: Andrei Belgrader, Kincses Elemér, Victor Ioan Frunza, Petrika Ionescu, Gheorghe Jora.
Scenografie: CLARA LABANCZ
Au mai fost propusi: Vioara Bara, Luana Dragoiescu, Adriana Grand,Maria Miu, Viorica Petrovici, Florinela Popescu Farcasanu, Unda Popp, Eugenia Tarasescu Jianu.
 
Critica si istorie teatrala: MIRA IOSIF
Au mai fost propusi: Adrian Mihalache, Mya Liontescu, Mircea Morariu, Ion Parhon, Nicolae Prelipceanu, Mircea Tomus, Mariana Voicu.
 
PREMII SPECIALE
Premiu special acordat Universitatii Nationale de Arta Teatrala si Cinematografica „I.L. Caragiale” din Bucuresti pentru Galele Absolventilor
                                                                                                                       
Pentru a XXIII-a editie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizari a fost alcatuit din criticii de teatru: Monica Andronescu, Mircea Morariu si Maria Zarnescu.
Nominalizarile pentru aceasta editie a Galei Premiilor UNITER sunt urmatoarele:
Cel mai bun spectacol:
„De vanzare / For Sale”, un spectacol de Gianina Carbunariu, Teatrul Odeon Bucuresti
„Mobila si durere”, directia de scena Victor Ioan Frunza, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
„Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Serban, Teatrul Bulandra Bucuresti
 
Cel mai bun regizor:
Victor Ioan Frunza pentru spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Radu Nica pentru spectacolul „Incendii”, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara
Andrei Serban pentru spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti
 
Cel mai bun scenograf:
Andrada Chiriac  pentru scenografia spectacolului „Cerere in casatorie”, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galati
Adriana Grand pentru scenografia spectacolului „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Iuliana Vilsan pentru scenografia spectacolului „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti
 
Cel mai bun actor in rol principal:
Vlad Ivanov pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”,  Teatrul Bulandra Bucuresti
Sorin Leoveanu pentru rolul Hitler din spectacolul „Mein Kampf”, Teatrul National Cluj-Napoca
Adrian Nicolae pentru rolul Gore din spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
 
Cea mai buna actrita in rol principal:
Alexandra Fasola pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti
Anca Hanu pentru rolul Amalia din spectacolul „Amalia respira adanc”, Teatrul National Cluj-Napoca
Daniela Török pentru rolul Sally Bowles din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timisoara
 
Cel mai bun actor in rol secundar:
Mihai Calin pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna”, Teatrul National „I.L. Caragiale” din Bucuresti
Andrei Hutuleac pentru rolul Urechiatu΄ din spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti
Georg Peetz pentru rolul Conférencier din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timisoara
 
Cea mai buna actrita in rol secundar:
Ana Ciontea pentru rolul Mama din spectacolul „Numele”, productie a Teatrului Foarte Mic Bucuresti in parteneriat cu Teatrul de Comedie
Ana Covalciuc pentru rolul Proprietareasa din spectacolul  „Omul cel bun din Seciuan” , Teatrul Bulandra Bucuresti
Katalin Berekméri pentru rolurile din spectacolul „Castingul Dracului”, Teatrul National Targu-Mures – Compania „Tompa Miklós”
 
Critica teatrala:
Claudiu Groza
Doru Mares
Ion Parhon
 
Teatru radiofonic:
„Fantomele din Canterville”, dupa Oscar Wilde, scenariul si regia artistica: Ilinca Stihi
„Henric al V-lea” de William Shakespare, adaptarea radiofonica: Domnica Tundrea, regia artistica: Attila Vizauer
„Metamorfoza”, dupa Franz Kafka, scenariul si regia artistica: Ion Andrei Puican
 
 Teatru TV:
„Roman teatral (Insemnarile unui nebun)”, dupa Mihail Bulgakov, dramatizare, adaptare si regie: Vitalie Lupascu
„Vinovatul”, dupa Ion Baiesu, scenariul si regia: Ion Gostin
„Zi ca-ti place !”, dupa Valentin Nicolau, adaptare si regie: Cornel Mihalache
 
Debut:
Vlad Nemes pentru rolul M din spectacolul „Cockosi”, Teatrul ACT Bucuresti
Ciprian Nicula pentru rolurile din spectacolul „Esti un animal, Viskovitz!”, Teatrul „Anton Pann” Ramnicu-Valcea
Ana Bianca Popescu pentru rolul Fata din spectacolul „Numele”, productie a Teatrului Foarte Mic Bucuresti in parteneriat cu Teatrul de Comedie

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.