StudentFest 2015: 10 zile de CONFLICT si aproape 100 de evenimente

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 09.05.2015 20:43 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

StudentFest, cel mai mare festival studenţesc de arta şi cultura din Romania revine joi, 7 mai 2015, de la ora 16:30.
Marea deschidere va avea loc in Aula Magna a Universitaţii de Vest din Timişoara, ziua continuand cu un concert blues in El Che, de la ora 20:00.

Aflat la cea de-a 24-a ediţie, StudentFest reuneşte la Timişoara sute de tineri talentaţi din 15 domenii ale artei şi culturii, ajutandu-i pe aceştia sa-şi dezvolte abilitaţile prin ateliere de lucru facilitate de artişti consacraţi, dar şi sa-şi promoveze creaţiile sau conceptele.
Şi in 2015 se continua conceptul inceput in anul 2012.
Astfel, participanţii acestei ediţii vor lua parte la 7 zile intensive de workshopuri şi traininguri de creaţie la care s-au inscris in prealabil, iar publicul larg va avea ocazia apoi sa urmareasca ceea ce aceştia au invaţat şi creat.
In acest an, evenimentele din ultimele 3 zile ale festivalului se vor desfaşura in curtea Facultaţii de Arte şi Design Timişoara, in locuri nonconformiste special amenajate pentru festival.
Prin cele aproape 100 de evenimente pentru publicul larg, toate cu intrare libera, imparţite pe 10 zile de festival, StudentFest işi doreşte sa acopere arii cat mai mari de interes, fiind organizate evenimente precum: concerte, conferinţe, spectacole de dans şi teatru, mese rotunde, dar şi diferite ateliere de lucru, in care publicul va putea interacţiona cu organizatorii ediţiei din acest an a festivalului.

Dintre aceste evenimente, ar fi de remarcat: Arhitectura: Fabricam Spaţiu Creativ din data de 9 mai, Spectacolele de teatru de la Casa de Cultura a Studenţilor, Expoziţie „Istoria filmului” in holul principal al Universitaţii de Vest in 12 mai, Conferinţa Practica artistica personala cu Dan Perjovschi in 14 mai, Demnitatea scriitorilor in comunism şi postcomunism in 15 mai, Experiment Antagonic RGB in 15 mai
Concertele secţiunii Muzica din 15 şi 16 mai, cu invitaţi precum Robin and the Backstabbers, Luna Amara, Sonatic sau The Case, Make revolution, not war in 13 mai, „Tramvai Remake” in 14 mai, Dans: Final show – Spectacolul participanţilor in 15 mai.

Program General StudentFest 2015 CONFLICT

EVENIMENTE DESCHISE

Joi, 7 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor, in holul Universitaţii de Vest
10:00 Sculptura: LandArt - Cuiburi in Curtea Facultaţii de Arte şi Design,cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
10:00 Arhitectura: FABRICam spaţiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sarbe din Piaţa Traian, cu Asociaţia Transformatori
12:00 Sculptura: Ciuperca in Curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriela Ursu
16:00 Sculptura: „Lecturi obligatorii” in Curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Claudiu Cobilanschi şi surprizele
19:00 Teatru: Revizorul la Casa Studenţilor - Sala Thespis, cu Razvan Ciocoi, Andrei Zgabaia, Oana Tudoran, Ramona Bodoi, Cristian Busuioc, Paul Balaj, Marina Faitinschi, Jaqueline Bugilan, Horia Bite, Raoul Horn, Alexandru Chilom, Ilior Sparar
20:00 Dans: Workshop de hip-hop in sala de dans Magnum, cu Irksousi Mohamed
20:00 Muzica: Concert Blues in El Che, cu Soul Serenade, Big Time Band şi Jeanov
20:30 Teatru:  Maicuţa Maria Ignatius va explica totul la Casa Studenţilor - Sala Thespis, cu Moni Karman, Diana Velescu, Alexandra Macean, Lacrimioara Petricescu, Flavius Hudişteanu şi Ionel Marginean

Vineri, 8 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor in holul Universitaţii de Vest
08:00 Ceramica: Cabina de spovedit in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Nicolas Leş
10:00 Arhitectura: FABRICam spaţiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sarbe din Piaţa Traian, cu Asociaţia Transformatori
10:00 Sculptura: LandArt - Cuiburi in curtea Facultaţi de Arte şi Design, cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
12:00 Sculptura: Ciuperca in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriela Ursu
12:00 Sculptura: Workshop Arhitectura experimentala in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Ana Maria Şerban şi Michael Wieczorek
14:00 Sculptura: Conferinţa „Cu şi despre arta” cu Ioana Ciocan
17:00 Sculptura: Workshop Armurarie in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Dan Daniel şi Rareş  Moldovan
18:00 Muzica: Concert de muzica populara şi expoziţie de costume tradiţionale in Amfiteatrul Centrului de Arta şi Cultura
19:00 Teatru: One woman show: noi doua, noi doi şi ea in Casa Studenţilor - sala Thespis, cu Claudia Moroşanu
20:00 Muzica: Concert punk &ska-punk in Club Daos, cu Ska-nk, Garagatze şi Just Another Life
20:00 Teatru: Handmaid’s tale in Casa Studenţilor - Sala Festiva
21:00 Sculptura: Vatra şi Ţestul in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Radu Cristuinea
21:30 Dans: Dance vs Fire, in Piaţa Operei, cu Andrada Lascau
22:00 Sculptura: Sportul Intunericului in sala de sport a Facultaţii de Arte şi Design, cu Daniel Dan, Eugen Ţibuleac şi Rareş Moldovan

Sambata, 9 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor in holul Universitaţii de Vest
08:00 Ceramica: Cabina de spovedit in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Nicolas Leş
10:00 Arhitectura: FABRICam spaţiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sarbe din Piaţa Traian, cu Asociaţia Transformatori
10:00 Sculptura: LandArt - Cuiburi in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
12:00 Sculptura: Ciuperca in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriela Ursu
12:00 Sculptura: Workshop Arhitectura Experimentala in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Ana Maria Şerban şi Michael Wieczorek
14:00 Sculptura: Workshop Dark Design in Curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Matei Lucian
17:00 Grafica: Discuţii libere despre domeniul public la TamTam, cu Duo-ul artistic Monotremu
17:00 Sculptura: Workshop Armurarie in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Daniel Dan şi Rareş Moldovan
19:00 Literatura: Generaţii Pavel Dan: Conflict sau/şicontinuitate? Lansarea antologiei „Cuprins sau un fel de imperiu”, Moderator: Marcel Tolcea Invitaţi : Eugen Bunaru, Simona Constantinovici, Ion Bogdan Lefter, Viorel Marineasa, Daniel Vighi, Adrian Bodnaru, Rodica Barbat, Mircea Mihaieş, Cornel Ungureanu, Şerban Foarţa, Alexandru Ruja, Ana Puşcaşu, Moni Stanila, Alexandru Vakulovski, Alexandru Potcoava
19:00 Teatru: One woman show – Paricidul in Casa Studenţilor-Sala Thespis, cu Cristina Varga
20:00 Muzica: Concert Metal in Club Daos, cu Krepuskul, The Hourglass, Damage Case, Crimena Crossbone şi Tenebros
20:30 Teatru: One man show - Hamletule in Casa Studenţilor - Sala Thespis, cu Denis Stancsuy
22:00 Sculptura: Sportul Intunericului in sala de sport a Facultaţii de Arte şi Design, cu Dan Daniel, Eugen Ţibuleac şi Rareş Moldovan

Duminica, 10 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor, in holul Universitaţii de Vest
08:00 Ceramica: Cabina de spovedit, in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Nicolas Leş
10:00 Arhitectura: FABRICam spaţiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sarbe din Piaţa Traian, cu Asociaţia Transformatori
10:00 Arte Video: proiecţie scurtmetraje + expoziţie „Istoria filmului” in holul principal al Universitaţii de Vest
10:00 Sculptura: LandArt - Cuiburi in Curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
11:00 Grafica: Atelierul de intervenţii in spaţii publice la TamTam, cu Monotremu
12:00 Sculptura: Ciuperca in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriela Ursu
12:00 Sculptura: Curaţenia de primavara la Atelierul Modelaj, cu Biserica Arad
12:00 Sculptura: Workshop Arhitectura Experimentala in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Ana Maria Şerban şi Michael Wieczorek
14:00 Pictura: Conferinţa „Collecting Contemporary Art sauDe ce sa colecţionezi arta contemporana?” in Mansarda Facultaţii de Arte şi Design, cu Andrei Jecza şi Ovidiu Şandor
17:00 Pictura: „Trei galerii. Despre expoziţii, arta şi scena de arta” in mansarda Facultaţii de Arte şi Design, cu Sorin Neamţu, Daria Dumitrescu şi Andrei Jecza
17:00 Sculptura: Workshop Armurarie in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Daniel Dan şi Rareş Moldovan
18:00 Literatura: „Conflictul altora, conflictul nostru”, lansarea volumului „Bosnia. Partaj” in Dada Café, cu Miruna Vlada, Ion Bogdan Lefter şi Tudor Creţu
19:00 Teatru: Adevarata poveste a Scufiţei Roşii in Casa Studenţilor – Sala Thespis, cu George Bunescu, Rebecca Ghiebaura, Andreea Olteanu, Catalin Grozav, Nicu Milena, Bogdan Valran şi Alexandra Mecean
20:00 Teatru: Monoloagele vaginului in Casa Studenţilor – Sala Thespis, cu Moni Karman, Ana-Macrina Codrea şi Oana Petrescu
21:00 Muzica: Concert Reggae in El Che, cu One Lion, Megga Dillah şi Serious Dub
22:00 Sculptura: Sportul Intunericului in sala de sport a Facultaţii de Arte şi Design, cu Daniel Dan, Eugen Ţibuleac şi Rareş Moldovan

Luni, 11 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor, in holul Universitaţii de Vest
08:00 Ceramica: Cabina de spovedit in curtea Facultaţii de Arte şi Design cu Nicolas Leş
10:00 Arhitectura: FABRICam spaţiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sarbe din Piaţa Traian cu Asociaţia Transformatori
10:00 Arhitectura: Expoziţie Concurs „FABRICam Piaţa Traian” in Piaţa Traian
10:00 Arhitectura: Workshop „FABRICam Piaţa Traian” in Piaţa Traian, cu arh. Oana Coarfa (Republic of Architects, „asociaţia cu a mic”) şi arh. Marius Miclauş (Studio Arhaeus)
10:00 Arte Video: proiecţie scurtmetraje + expoziţie „Istoria filmului” in holul principal al Universitaţii de Vest
10:00 Sculptura: Cazanele Incinse ale Porţii de Gheaţa – Banda Desenata Monumentala in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Akira (Crisitan) şi Nae
10:00 Sculptura: LandArt - Cuiburi in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
12:00 Sculptura: Ciuperca in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriela Ursu
12:00 Sculptura: Curaţenia de primavara la Atelierul Modelaj, cu Biserica Arad
12:00 Sculptura: Workshop Arhitectura Experimentala in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Ana Maria Şerban şi Michael Wieczorek
15:00 Dans: workshop de hip-hop in sala de dans Magnum, cu Irksousi Mohamed
15:00 Experimentarium: Conferinţa „Experiment artistic vs Experiment ştiinţific” in cladirea Experimentarium, cu Gabriel Kelemen
16:30 Dans: Electro Dance  in sala de dans Magnum, cu Blau Matthaus
17:00 Sculptura: Workshop Armurarie in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Daniel Dan şi Rareş Moldovan
18:00 Literatura: Maraton de poezie şi muzica in mansarda Facultaţii de Arte şi Design, moderator : Ion Bogdan Lefter, invitaţi: Radu Vancu, Ştefan Baghiu, Ştefan Manasia, Ana Puşcaşu, Claudiu Komartin, Sorin Despot, Roxana Diaconescu, Alexandru Potcoava, Nicoleta Papp, Miruna Vlada, Calin Neacşu, Andrei Ene, Robert Şerban, Tudor Creţu, Mariana Gunţa şi Emil Kindlein
19:00 Teatru: Copii rai, la Casa Studenţilor –Sala Thespis, de Mihaela Michailov, regie Alexandru Mihaescu, cu Katia Pascariu şi muzica live, Jak Neumann
19:00 Teatru: Spectacol Mihaela Lichiardopol la Casa Studenţilor – Sala Thespis
19:00 Teatru: Spectacol Ovidiu Dan la Casa Studenţilor – Sala Thespis
20:30 Teatru: Spectacol Teatru – Dans: Cantareaţa cheala la Casa Studenţilor – Sala Thespis, cu Flavius Retea, Luana Lute, Iulia Ţunea, Andrei Dobra, Dragoş Drondoe, Irina Breilean şi Cristina Farkas
21:30 Dans: Dance vs Fire in Piaţa Operei, cu Andrada Lascau
22:00 Sculptura: Sportul Intunericului in sala de sport a Facultaţii de Arte şi Design, cu Dan Daniel, Eugen Ţibuleac şi Rareş Moldovan

Marţi, 12 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor, in holul Universitaţii de Vest
10:00 Arhitectura: Workshop „FABRICam Piaţa Traian” in Piaţa Traian, cu arh. Oana Coarfa (Republic of Architects, „asociaţia cu a mic”) şi arh. Marius Miclauş (Studio Archaeus)
10:00 Arhitectura: FABRICam spaţiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sarbe din Piaţa Traian cu Asociaţia Transformatori
10:00 Arte Video: Expoziţie „Istoria filmului” in holul principal al Universitaţii de Vest
10:00 Sculptura: Cazanele Incinse ale Porţii de Gheaţa – Banda Desenata Monumentala in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Akira (Crisitan) şi Nae
10:00 Sculptura: LandArt - Cuiburi in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
11:00 Arte Stradale: „Before I die...” wall pe Aleea Studenţilor
12:00 Sculptura: Ciuperca in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriela Ursu
12:00 Sculptura: Curaţenia de primavara la Atelierul Modelaj, cu Biserica Arad
12:00 Sculptura: Workshop ArhitecturaExperimentala in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Ana Maria Şerban şi Michael Wieczorek
15:00 Experimentarium: Experimente ştiinţifice in cladirea Experimentarium, cu Ioan Damian
17:00 Sculptura: Workshop Armurarie in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Daniel Dan şi Rareş Moldovan
18:00 Dans: Electro Dance  in sala de dans Magnum, cu Blau Matthaus
18:00 Literatura: 100 de minute in companía anticipaţiei la Cartea de Nisip, cu Ciprian Baciu, Alexandru Maniu şi Cristian Vicol
18:00 Teatru: Oneman show – Hand Made la Casa Studenţilor – Sala Thespis, cu Constantin Podu
19:00 Teatru: Malaieş in calcaieş la Casa Studenţilor – Sala Thespis, cu Ioana Corban, Loredana Cosovanu, Andreea Spataru, Tiberiu Enache, Alex Iuraşcu, George Coco şi Daniel Chirila.
20:00 Muzica: Concert hip-hop & party in Club Daos, cu Echo, Fentam Terra, Lil' X & Zmarty, Swyzz & Tyrin, Abel Cain & 3Fun, Dax, DJ Kuky & Happy Flow (Subsound Kru), Elarith (Freenetik Kru) şi  Mi-Tzu (Freenetik Kru)
21:30 Arte Video: proiecţie film Love Building pe Vaporul Cafenelei d’Arc
22:00 Publicitate: Noaptea Alba a Reclamelor in Sala Vega
22:00 Sculptura: Sportul Intunericului in sala de sport a Facultaţii de Arte şi Design cu Dan Daniel, Eugen Ţibuleac şi Rareş Moldovan

Miercuri, 13 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor, in holul Universitaţii de Vest
10:00 Arhitectura: FABRICam spaţiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sarbe din Piaţa Traian cu Asociaţia Transformatori
10:00 Arhitectura: Workshop „FABRICam Piaţa Traian” in Piaţa Traian, cu arh. Oana Coarfa (Republic of Architects, „asociaţia cu a mic”) şi arh. Marius Miclauş (Studio Archaeus)
10:00 Publicitate: Evenimentul „Altfel” in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Diana Ghiba
10:00 Sculptura: LandArt - Cuiburi in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
11:00 Arte Stradale: „Tramvai Remake” pe bulevardul Damboviţa – Depoul RATT, cu EASY, WIZE, Chill, Skeny-Boy şi ESAR
12:00 Sculptura: Ciuperca in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriela Ursu
12:00 Sculptura: Workshop Arhitectura Experimentala in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Ana Maria Şerban şi Michael Wieczorek
14:00 Experimentarium: Make revolution, not war in mansarda Facultaţii de Arte şi Design, cu Dan Raul Pintea
16:00 Experimentarium: Performance „Timişoara” in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Dan Raul Pintea
17:00 Sculptura: Workshop Armurarie in curtea Facultaţii de Arte şi Design cu Daniel Dan şi Rareş Moldovan
19:00 Muzica: Concert de muzica de camera in sala Orpheum a Facultaţii de Muzica
19:00 Teatru: One Man Show: Colateral Oedip la Casa Studenţilor – Sala Thespis cu Cristian Iorga
20:00 Arhitectura: Conferinţa – Iniţiative pentru imbunataţirea mediului urban in Mansarda Bastionului Theresia, cu Asociaţia Transformatori
20:00 Experimentarium: Proiecţie film „Muzica experimentala” in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriel Kelemen
20:00 Muzica: Concert folk/acustic in El Che cu Marion Krautner, Bogdan Racz, Mihai Nistor şi Cocktail Acoustic
20:30 Arte Video: Filmuleţe motivaţionale in Filarmonica, sala Capitol cu Bogdan Romanica
20:30 Teatru: Textul, inainte de toate la Casa Studenţilor – Sala Thespis cu Sebastian Valcea, Cristi Dionise, Rareş Zimbran, Raluca Grumazescu şi Claudia Dragan
22:00 Sculptura: Sportul Intunericului in sala de sport a Facultaţii de Arte şi Design, cu Dan Daniel, Eugen Ţibuleac şi Rareş Moldovan
22:30 Arte Video: Reclametraje la Filarmonica Banatul, sala Capitol
22:30 Publicitate: Seara de reclame la Filarmonica Banatul, Sala Capitol

Joi, 14 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor, in holul Universitaţii de Vest
10:00 Arhitectura: Workshop „FABRICam Piaţa Traian” in Piaţa Traian, cu arh. Oana Coarfa (Republic of Architects, „asociaţia cu a mic”) şi arh. Marius Miclauş (Studio Archaeus)
10:00 Publicitate: Evenimentul„Altfel” in Ambasada, cu Diana Ghiba
10:00 Sculptura: LandArt – Cuiburi in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
11:00 Arte Stradale: „Tramvai Remake” pe bulevardul Damboviţa – Depoul RATT, cu EASY, WIZE, Chill, Skeny-Boy şi ESAR
11:00 Teatru: Workshop deschis: atelier de mişcare scenica la Casa Studenţilor – Sala Balet cu Madalina Ghiţescu Petre
11:00 Teatru: Workshop deschis: dezvoltare personala prin antrenamentul teatral la Casa Studenţilor – Sala 103, cu Cristian Iorga
12:00 Sculptura: Ciuperca in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriela Ursu
14:00 Sculptura: Conferinţa Corpul - element principal in construcţia unui performance la mansarda Facultaţii de Arte şi Design cu Cosmin Paulescu
15:00 Experimentarium: Experimente chimice in curtea Facultaţii de Arte şi Design cu Horaţiu Moldovan
15:00 Literatura: Atelier de creaţie poetica la Cartureşti Mercy, cu Simona Popescu
16:00 Dans: Zumba Fitness Masterclass in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Andreea Petrea
18:00 Muzica: Concert indie – alternative – rock in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu We Singing Colors, The Case, Sonatic, Flare, A. L. L. Friends Band şi The Travellers
18:00 Literatura: Expoziţie de poezie „Distopia poetica” şi concert in Cuib d’Arte cu Claudiu Komartin, Sorin Despot, membrii cenaclului Pavel Dan, participanţi, Irina Nica şi David Rogojan
19:00 Grafica: Conferinţa Practica artistica personala cu Dan Perjovschi, in Mansarda Facultaţii de Arte şi Design
19:00 Experimentarium: Performance „Dragoste” in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Dan Raul Pintea
19:00 Teatru: Farsa jupanului Pathelin la Casa Studenţilor – Sala Thespis, cu Iulian Carabulea, Cristina Varga, Jasmina Mitrici, Dragoş Lupau, Diana Melinda Stampar, Lorena Struescu, Olivera Iovanovici, Alexandru Olariu, Simion Caragia, Ştefan Birce
22:00 Sculptura: Sportul Intunericului in sala de sport a Facultaţii de Arte şi Design cu Dan Daniel, Eugen Ţibuleac şi Rareş Moldovan

Vineri, 15 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor, in holul Universitaţii de Vest
10:00 Arhitectura: Workshop „FABRICam Piaţa Traian” in Piaţa Traian, cu arh. Oana Coarfa (Republic of Architects, „asociaţia cu a mic”) şi arh. Marius Miclauş (Studio Archaeus))
10:00 Pictura: Atelier liber in curtea Facultaţii de Arte şi Design
10:00 Sculptura: LandArt - Cuiburi in curtea Facultaţii de Arte şi Design cu Eugen Ţibuleac şi Ilie Duţa
11:30 Literatura: Demnitatea scriitorilor in comunism şi postcomunism in Aula BCUT cu Simona Popescu, Petru Ilieşu, Bogdan Munteanu şi Alexandru Potcoava
14:00 Grafica: Conferinţa „Timp alternativ / perspective conflictuale recente” in mansarda Facultaţii de Arte şi Design, cu Ciprian Ciuclea
15:00 Experimentarium: Experiment Antagonic RGB in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Gabriel Kelemen
15:00 Literatura: Atelier de proza la Cartureşti Mercy, cu Simona Popescu
16:00 Dans: Final show StudentFest Conflict in curtea Facultaţii de Arte şi Design
16:00 Publicitate: Atelierul Creativ in Curtea Facultaţii de Arte
17:00 Pictura: Performance Pictura in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Ştefania Crişan şi Andreea Medar
17:00 Muzica: Concert alternative & progressive rock in curtea Facultaţii de Arte şi Design, cu Luna Amara, Razna, Mercedes Band, Mindspeak, FronT şi B. E. A. R.
19:00 Teatru: Spectacol Teatru – Dans: Hyppolitos la Casa Studenţilor – Sala Festiva cu Iulian Carabulea, Cristina Varga, Jasmina Mitrici, Dragoş Lupau, Diana Melinda Stampar, Lorena Struescu, Olivera Iovanovici, Alexandru Olariu, Simion Caragia, Ştefan Birce

Sambata, 16 mai

08:00 Fotografie: Expoziţia Artiştilor in holul Universitaţii de Vest
10:00 Arhitectura: Workshop „FABRICam Piaţa Traian” in Piaţa Traian, cu arh. Oana Coarfa (Republic of Architects, „asociaţia cu a mic”) şi arh. Marius Miclauş (Studio Archaeus)
10:00 Pictura: Performance pictura in curtea Facultaţii de Arte şi Design cu Ştefania Crişan şi Andreea Medar
11:00 Pictura: Atelier liber in curtea Facultaţii de Arte şi Design
13:00 Prezentare „Artist vs Galerist” in curtea Facultaţii de Arte şi Design cu Mihai Zgondoiu
14:00 Fotografie: Expoziţia Participanţilor in curtea Facultaţii de Arte şi Design
15:00 Prezentare „Instalaţii şi creaţii vizuale” in curtea Facultaţii de Arte şi Design cu Mihai Zgondoiu
16:00 Publicitate: Atelierul Creativ in Curtea Facultaţii de Arte
16:00 Experimentarium: Gold & Silver Acoustic Sonicity in curtea Facultaţii de Arte şi Design cu Gabriel Kelemen
17:00 Design Vestimentar: Conferinţa cu şi despre moda cu Cezar Ionaşcu
18:00 Arhitectura: Conferinţa: Descentralizarea şi participarea publica in reconfigurarea imaginii urbane ca promotori ai dezvoltarii locale – provocari şi oportunitaţi in Piaţa Traian, moderator: Rudolf Gräf, invitaţi: Dan Diaconu, Ciprian Cadariu, Vlad Gaivoronschi, Oana Coarfa, Alex Boguş, Mihai Danciu şi Gaiţa Loredana.
18:30 Muzica: Concertul participanţilor inscrişi la atelierul de trupe şi lansare de album Robin and the Backstabbers in curtea Facultaţii de Arte şi Design
18:30 Design Vestimentar: Prezentare de moda in mansarda Facultaţii de Arte şi Design
19:00 Teatru: Spectacol participanţi StudentFest 2015 la Casa Studenţilor - sala Thespis

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.