Voteaza la Festivalul filmului francez

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 29.10.2013 18:36 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Timişoara - Sala Aula Magna de la Universitatea de Vest va gazdui, in zilele 6 - 9 noiembrie, Festivalul filmului francez.
In acest an, Festivalul Filmului Francez se va desfasura intre 1 si 10 noiembrie la Bucuresti, Timisoara, Cluj-Napoca, Iasi, Sibiu si Oradea.
Aceasta a 17-a editie va fi consacrata promovarii si difuzarii tinerilor realizatori francezi prin intermediul unei competitii a filmelor lor de debut, opere care nu patrund uşor in circuitul de exploatare traditional si pentru care festivalurile reprezinta o importanta oportunitate de expunere atat in Franta cat si in strainatate.
Secţiunea filmelor in competiţie va fi completata si de alte sectiuni necompetitive.
Pentru prima data va fi organizat in cadrul festivalului şi un vot al publicului, in parteneriat cu TV5 Monde.
Filmul caştigator va primi din partea TV5 Monde sprijin financiar pentru difuzarea in cinematografele din Romania.
Festivalul Filmului Francez propune o selecţie a celor mai bune filme recent lansate, in cadrul urmatoarelor secţiuni : Comédie, Panorama – care cuprinde cele mai importante filme de succes ale anului, Écran large, dedicata filmelor coproduse in Franţa, Rétrospective, consacrata unei mari doamne a filmului francez, Claire Denis, şi in sfarşit, pentru ca toate tipurile de public sa fie cucerite, Ciné junior, pentru cei mai mici spectatori.
Premiul publicului TV5MONDE va fi decernat sambata, 9 noiembrie, la ora 20.30, pe scena cinematografului Elvire Popesco, de la Institutul Francez din Bucureşti.
Filmele sunt subtitrate in limba romana, iar intrarea este libera.

Programul detaliat al Festivalului

Invitat : Antoine BARRAUD, regizorul filmului « Les Gouffres/ Abisul »
7 şi 8 noiembrie : intalniri cu publicul, mese rotunde, workshopuri
MIERCURI 6 noiembrie
16.00 DESCHIDEREA FESTIVALULUI
16.15 - COMPETIŢIE
LA FILLE DU 14 JUILLET / Fata de la 14 iulie (comedie) (1h28)
18.15 - COMPETIŢIE
LA BATAILLE DE SOLFERINO / Batalia de la Solferino (drama) (1h34)
20.15 - COMPETIŢIE
LES RENCONTRES D’APRES MINUIT / Intalnirile de dupa miezul nopţii (comedie dramatica) (1h31)
JOI 7 noiembrie
15.30 - CINE JUNIOR (film animatie, 12 ani+ )
COULEUR DE PEAU : MIEL / Cu pielea de culoarea mierii (animaţie) (1h15)
17.15 - COMPETIŢIE
RENGAINE/Refren (comedie dramatica) (1h15)
19.00 - COMPETIŢIE
LES GOUFFRES / Abisul (drama) (1h15)
In prezenţa regizorului filmului, Antoine BARRAUD
Discuţii cu publicul dupa film
VINERI 8 noiembrie
16.00 - COMPETIŢIE
LA BELLE VIE / Viaţa e frumoasa (drama) (1h33)
18.00 - COMPETIŢIE
2 AUTOMNES 3 HIVERS / 2 toamne 3 ierni (comedie) (1h33)
20.00 - COMPETIŢIE
COMME DES FRERES / Ca fraţii (comedie) (1h41)
SAMBATA 9 noiembrie
16.00 - RETROSPECTIVA Claire Denis
BEAU TRAVAIL / Legiunea straina (drama) (1h29)
18.00 - RETROSPECTIVA Claire Denis
WHITE MATERIAL / Ţara mea (drama) (1h42) 20.15
COMEDIE LES SEIGNEURS/ Les Seigneurs (comedie) (1h33)

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.