Weekend cu Plai la Muzeul Satului Banatean

Scris de Alex Neagoe | Publicat in 12.09.2013 15:43 | Publicat in LOCAL | Tipareste pagina

Timişoara - Mijlocul lui septembrie este de opt ani incoace locul pentru PLAI, unde gardul dintre arta si stiinta, cultura, sport, tehnica, mediu a disparut, lasand loc unui spatiu nonconformist si deschis la noi reguli.
Anul acesta, Plai 8 vine doua seri magice cu Fatoumata Diawara si Aziza Mustafa Zadeh, pentru ca in prima seara a festivalului, pe scena din Muzeul Satului Banatean va urca, pentru prima data, Isabelle Geffroy, cunoscuta sub numele de scena de ZAZ, cantareata franceza cea mai cautata la acest moment.
Timişoara - Festivalul PLAI 2013 este organizat de Asociatia Culturala Sunet Ambianta Timisoara si Casa de Cultura  a Municipiului Timisoara, in parteneriat cu Institutul Cultural Roman si Consiliul Judetean Timis.

Programul Festivalului Plai 8 / 13-15 septembrie 2013

Vineri:
18:00-19:00     Vernisajul expoziţiei "Plaiul meu de vis şi dor", Discuţii şi ȋnscrieri la atelierul foto / Expoziţie şi atelier de fotografie rurală la PLAI
Sâmbătă:
05:30-08:00     Fotografie pe teren     Expoziţie şi atelier de fotografie rurală la PLAI
12:00-12:15     Exerciţii yoga la îndemâna oricui, oriunde     Prakriti School of Yoga
12:00-13:00     Jonglerii cupoi, mingi şi flower stick     Team for Youth Association
12:00-13:45     "Abecedarul simbolurilor tradiţionale"     Semne Cusute
12:00-14:00     Atelier Hobby de pictură şi origami     Penitenciarul Timişoara
12:00-14:00     Ateliere de iniţiere în franceză pentru copii     Institutul Francez Timişoara
12:00-14:00     Teatrul la firul ierbii     Camarila Culturală
12:00-14:00     Atelier de manufacturat ursuleţi din textil reciclat     Cloud Factory
12:00-14:00     Atelier de origami     Grupul de Suport “Violeta” al Persoanelor Diagnosticate cu Cancer la Sân
12:00-14:00     Atelier de Origami şi Japoneză     Incubator 107 Timişoara
12:00-14:00     Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale     Incubator 107 Timişoara
12:00-14:00     Atelier de artă decorativă     Palatul Copiilor
12:00-14:00     Atelier de accesorii handmade     Petunia
12:00-14:00     Colaj hârtie, textil: decoruri şi păpuşi     La Căsuţă
12:00–16:00     Atelier de stencil-uri     Fundaţia Rubin
12:00-16:00     Bijuterii din ceramică     Fundaţia Rubin
12:00-19:00     Lansarea primului număr "Terapie de Basm"     Edukube & Terapie de basm
12:00-19:00     Atelier de împletit coşulete din hârtie reciclată     Accesorii Juju
12:00-19:00     Atelier Ottima Pan     Ottima Pan
12:30-13:00     Atelier DJ - Inscriere Modul 1     Playground Events
12:30-14:00     Ghid de supravieţuire în franceză     Institutul Francez Timişoara
13:00-13:20     Meditaţie în mişcare (Zen Walk)     Prakriti School of Yoga
13:00-14:00     Împletit brăţări, ”aţe-n păr”     Team for Youth Association
13:00-14:30     Atelier demostrativ de fabricat lumânări - joacă şi liberă imaginaţie sub îndrumarea noastră     Lumânări decorative de Claudia Ghetu
13:00-15:00     Atelier DJ - Derulare Modul 1     Playground Events
13:00-15:00     Dincolo de scenă - ateliere de mişcare şi improvizaţie     Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timişoara
14:00-14:15     Conştientizarea respiraţiei (So-Ham)     Prakriti School of Yoga
14:00-15:00     Lectură de poveşti şi versuri pentru mici şi mari     Laborator de Psihologie Inter-Culturală
14:00-15:00     Balloon twisting şi face painting     Team for Youth Association
14:00-15:30     Cinematecă     Institutul Francez Timişoara
14:00-16:00     Atelier de confecţionat papioane; Hârtie manuală; Tehnica şerveţelului     Incubator 107 Timişoara
14:00-16:00     Atelier de quilling     Grupul de Suport “Violeta” al Persoanelor Diagnosticate cu Cancer la Sân
14:00-16:00     Atelier de grafică     Palatul Copiilor
14:00-16:00     Reconstructivism vestimentar     Petunia
14:00-16:00     Atelier de origami     Asociaţia Sfera Timişoarei
14:00-16:00     Decorăm borcane, ghivece şi linguri de lemn     La Căsuţă
14:00–18:00     Atelier de pictură pe sticlă     Fundaţia Rubin
14:30-16:30     Atelier de modelaj în lut     Cloud Factory
14:30-16:15     "Abecedarul simbolurilor tradiţionale"     Semne Cusute
15:00-15:15     Tehnica de relaxare profundă (Yoga nidra)     Prakriti School of Yoga
15:00–16:30     Responsabilitate, putere şi autoritate personală     Laborator de Psihologie Inter-Culturală
15:00-17:00     Expoziţie de lucrări pictură în ulei „EMOŢII DE TOAMNĂ”     Penitenciarul Timişoara
15:00-18:00     Teatrul la firul ierbii     Camarila Culturală
15:00-17:00     Tur foto la PLAI     Expoziţie şi atelier de fotografie rurală la PLAI
15:00-18:00     Ateliere de pictat măşti     Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timişoara
15:30-16:00     Atelier DJ - Inscriere Modul 2     Playground Events
15:30-17:00     Ghid de supravieţuire în franceză     Institutul Francez Timişoara
16:00-17:30     Arte Textile     Palatul Copiilor
16:00-18:00     Reciclare creativă; String Art; Tehnici autoapărare     Incubator 107 Timişoara
16:00-19:00     Atelier DJ - Derulare Modul 2     Playground Events
16:00 -19:00     Ateliere de iniţiere în franceză pentru copii     Institutul Francez Timişoara
16:00-18:00     Gulere personalizate     Petunia
16:00-17:30     Yoga in Daily Life     Prakriti School of Yoga
16:00-19:00     Călătorul „The Traveller”     Asociaţia Sfera Timişoarei
16:00-18:00     Concursuri cu premii     Team for Youth Association
16:00–18:00     Atelier de modelaj     Fundaţia Rubin
16:00–18:00     Atelier foto “Peisaj şi portret în contralumină”     Fundaţia Rubin
16:00-18:00     Pictură pe tema "Ce am făcut vara asta"     La Căsuţă
17:00-18:00     Cinematecă     Institutul Francez Timişoara
17:00-18:30     Atelier decorare a lumânărilor prin tehnica şerveţelului - prezentarea şi exemplificarea procesului thenologic     Lumânări decorative de Claudia Ghetu
17:00-18:30     Selecţie fotografii, discuţii pe marginea lor     Expoziţie şi atelier de fotografie rurală la PLAI
17:00-18:45     "Abecedarul simbolurilor traditionale"     Semne Cusute
17:00-19:00     Chitară     Incubator 107 Timişoara
17:00-19:00     Atelier de pictură     Cloud Factory
17:30-19:00     Atelier de modelaj     Palatul Copiilor
18:00-18:20     Meditaţie (Antar Mouna)     Prakriti School of Yoga
18:00-19:00     Hacky Sack     Incubator 107 Timişoara
18:00-19:00     Jocuri     Team for Youth Association
18:00-20:00     Desen pe tema "Familia mea"     La Căsuţă
Duminică
05:30-08:00     Fotografie pe teren     Expoziţie şi atelier de fotografie rurală la PLAI
12:00-12:15     Exercitii yoga la îndemâna oricui, oriunde     Prakriti School of Yoga
12:00-13:00     Balloon twisting şi face painting     Team for Youth Association
12:00-13:45     "Să desenăm şi să coasem româneşte"     Semne Cusute
12:00-14:00     Teatrul la firul ierbii     Camarila Culturală
12:00-14:00     Atelier de Pictură     Cloud Factory
12:00-14:00     Atelier de origami     Grupul de Suport “Violeta” al Persoanelor Diagnosticate cu Cancer la Sân
12:00-14:00     Atelier Origami şi Japoneză; Zippery Zip Zipbroşe din fermoare     Incubator 107 Timişoara
12:00-14:00     Atelierul Hobby de pictură şi origami     Penitenciarul Timişoara
12:00-14:00     Atelier de acesorii handmade     Petunia
12:00-14:00     Colaj hârtie, textil: decoruri şi păpuşi     La Căsuţă
12:00-16:00     Atelier de origami     Palatul Copiilor
12:00-16:00     Bijuterii din ceramică     Fundaţia Rubin
12:00-16:00     Atelier de stenciluri     Fundaţia Rubin
12:00-18:00     Pâine în ţest, Tors cu furca, straie populare, Prezentare plante de ceai şi produse tradiţionale     Asociaţia Domus Caritatis
12:00-19:00     Atelier de confecţionat jucării din materiale reciclate     Accesorii Juju
12:00-19:00     Kids CornerPoveşti Populare Româneşti în Bandă Desenată Contemporană     Edukube & Terapie de basm
12:30-13:00     Atelier DJInscriere Modul 1     Playground Events
12:30-14:00     Ghid de supravieţuire în franceză     Institutul Francez Timişoara
13:00-13:20     Meditaţie în mişcare (Zen Walk)     Prakriti School of Yoga
13:00-14:00     Iluzionism pentru copii     Team for Youth Association
13:00-14:30     Atelier demostrativ de fabricat lumânări - joacă şi liberă imaginaţie sub îndrumarea noastră     Lumânări decorative de Claudia Ghetu
13:00-15:00     Cinematecă     Institutul Francez Timişoara
13:00-15:00     Atelier DJDerulare Modul 1     Playground Events
13:00-16:00     Ateliere de pictat măşti     Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timişoara
14:00-14:15     Conştientizarea respiraţiei (SoHam)     Prakriti School of Yoga
14:00-15:00     Recital vioară susţinut de o persoană privată de libertate     Penitenciarul Timişoara
14:00-15:00     Împletit brăţări ”aţen păr”     Team for Youth Association
14:00-16:00     Biblio Sfera     Asociaţia Sfera Timişoarei
14:00-16:00     Atelier de quilling     Grupul de Suport “Violeta” al Persoanelor Diagnosticate cu Cancer la Sân
14:00-16:00     Pictăm tricouri, plase, huse de pernă     La Căsuţă
14:00-16:00     Atelier de confecţionat papioane; Hârtie manuală     Incubator 107 Timişoara
14:00-16:00     Reconstructivism vestimentar     Petunia
14:00-18:00     Atelier de pictură pe sticlă     Fundaţia Rubin
14:30-16:15     "Să desenăm şi să coasem româneşte"     Semne Cusute
14:30-16:30     Atelier de modelaj     Cloud Factory
15:00-15:15     Tehnica de relaxare profundă (Yoga nidra)     Prakriti School of Yoga
15:00-16:00     Atelier „Reporter pentru 300 de secunde”     Penitenciarul Timişoara
15:00-16:30     Limite, apropiere şi respect între adulţi şi copii     Laborator de Psihologie Inter-Culturală
15:00-17:00     Atelier teatru: Urlă din corp!     Teatrul German de Stat Timişoara
15:00-17:00     Tur foto la PLAI     Expoziţie şi atelier de fotografie rurală la PLAI
15:00-18:00     Teatrul la firul ierbii     Camarila Culturală
15:30-16:00     Atelier DJInscriere Modul 2     Playground Events
15:30-17:00     Ateliere de iniţiere în franceză pentru copii     Institutul Francez Timişoara
16:00-17:30     Cercul de Ecologie     Palatul Copiilor
16:00-17:30     Yoga for Busy People     Prakriti School of Yoga
16:00-17:30     Atelier de decorare a lumânărilor prin desenarea/aplicare de flori - joacă si liberă imaginaţie sub îndrumarea noastră    Lumânări decorative de Claudia Ghetu
16:00-18:00     Reciclare creativă; Tehnici de autoapărare     Incubator 107 Timişoara
16:00-18:00     Gulere personalizate     Petunia
16:00-18:00     Jocuri     Team for Youth Association
16:00-18:00     Atelier de modelaj     Fundaţia Rubin
16:00-18:00     Atelier foto “Peisaj şi portret în contralumină”     Fundaţia Rubin
16:00-18:00     Pictură pe tema "Ce am făcut vara asta"     La Căsuţă
16:00-19:00     Boardgames     Incubator 107 Timişoara
16:00-19:00     Atelier DJDerulare Modul 2     Playground Events
17:00-18:00     Atelier de prezentare a beneficiilor alăptării. Laptele matern nu este numai hrană. Alăptarea nu este numai alimentare. Veniţi să cunoaşteţi mame care-şi alăptează copiii şi să aflaţi de la ele de ce o fac   /  Asociaţia Alăptează!  Timişoara
17:00-18:30     Selecţie fotografii, discuţii pe marginea lor     Expoziţie şi atelier de fotografie rurală la PLAI
17:00-19:00     Atelier: Efecte speciale, machiaj de compoziţie     Teatrul German de Stat Timişoara
17:00-19:00     Atelier Wake up Make-up     Cloud Factory
17:00-19:00     Chitară     Incubator 107 Timişoara
17:00-19:00     Dincolo de scenă - ateliere de mişcare şi improvizaţie     Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timişoara
17:30-19:00     Mai aproape de natură     Palatul Copiilor
18:00-18:20     Meditaţie (Antar Mouna)     Prakriti School of Yoga
18:00-19:00     Hacky Sack     Incubator 107 Timişoara
18:00-19:00     Jonglerii     Team for Youth Association
18:00-20:00     Desen pe tema "Familia mea"     La Căsuţă
Program permanent
12:00-19:00     Informaţii, materiale, recomandări, sfaturi şi poveşti despre copii     Asociaţia Alăptează! Timişoara
12:00-19:00     Adopţii; Dog photo corner; Face Painting; Dog walk & playground; Informaţii: importanţa sterilizării animalului de companie / Asociaţia Pet Hope
12:00-19:00     Fototeca B.J.T. şi loc de lectură     Biblioteca Judeţeană Timişoara
12:00-19:00     Pune-te în locul meu, Biblioteca Vie, Mesaj pt. dizabilitate şi Vizionarea marturiilor     Ceva de Spus
12:00-19:00     Informaţii şi sfaturi despre procesul de fabricare a lumânărilor şi fabricarea de lumânări la faţa locului, Lumânări decorative de Claudia Ghetu
12:00-19:00     Tehnica Şerveţelului, Confecţionare de bijuterii, magneţi de frigider, Atelier tempera pe hârtie, Graffiti şi Face Painting / Complex Art
12:00-19:00     Decorează-ţi o sacoşă! şi Colectare de hârtie, carton şi cartuşe de imprimantă     ECO CLUB Timişoara şi Copacul de Hârtie
12:00-19:00     Armonii şi dizarmonii în colaborare, pe clape     Laborator de Psihologie Inter-Culturală
12:00-19:00     Pictură cu expoziţie: “Aici mă simt în familie”     Laborator de Psihologie Inter-Culturală
12:00-19:00     Contribuie şi tu la cartea diversităţii culturale     Laborator de Psihologie Inter-Culturală
12:00-19:00     Mini bibliotecă în aer liber     Institutul Francez Timişoara
12:00-19:00     Sfaturi şi ateliere pentru căutarea unui loc de muncă; Explorând Drepturile Omului; Jocuri, Ateliere şi Energizere, Institutul Intercultural Timişoara & Grupul de Iniţiativă ALTFEL
12:00-19:00     Atelier de lipit, confecţionat bijuterii din componente electronice şi Electronica ca şi artă     Liga Studenţilor Facultăţii de Electronică şi Telecomunicaţii
12:00-19:00     Expoziţie cu reşedinţe nobiliare din Banat şi România, informaţii, curiozităţi şi peripeţii povestite     Asociaţia ARCHÉ – Proiectul Monumente Uitate
12:00-19:00     Drepturile Copilului; Face painting; Paper Toys şi Jocurile copilăriei     Salvaţi Copiii
12:00-19:00     Carnival Games     Asociaţia Sfera Timişoarei
12:00-19:00     Donează muzică!     Asociaţia Sfera Timişoarei
12:00-19:00     ”Paşaport de voluntar”     Team for Youth Association
12:00-19:00     “Afternoon tea with an architect”: Discuţii, Expo foto, Proiecţie film "Golden age vs. Stone age - prin cartierele timişorene după 23 de ani" şi Atelier "Ridică-ţi propriul cartier din carton"     Asociaţia UPTIM
12:00-19:00     Treasure hunt; “Şi eu sustin Verde pentru Biciclete”, Pimp my bike, Atelier de întreţinere biciclete; Numere de bicilete şi Concurs de ars becuri cu bicicleta     Verde pentru biciclete
12:00-19:00     Ateliere şi discuţii despre "Reuse" şi "Upcycle", înscrieri pentru Let's Do It, Romania!, Zero Waste Timişoara 2016, concursuri şi multe surprize     Let’s Do It, Romania! & ECO Stuff
12:00-19:00     Atelier de olărit cu Marin Bărbos     Tradiţii Româneşti
12:00-19:00     Atelier de cioplit în lemn cu Eugen Bărbos     Tradiţii Româneşti
12:00-19:00     Doru Dumitrescu - atelier de sculptură purtabilă     Doru Dumitrescu
12:00-19:00     Vino să cunoşti Tam Tam prin mâncare şi muzică     Tam Tam
12:00-19:00     Totul despre Cricket - sportul naţional din Pakistan     Centrul de Tranzit în Regim de Urgenţă
12:00-19:00     Ateliere I.T.     Madd Computers
12:00-19:00     Demonstraţii şi aplicaţii pactice     Terapia Yumeiho

Program Scena Mică

Sâmbătă
13:30-15:00     Spectacol teatru MILIONAR LA MINUT! al Penitenciarului Timişoara
15:30-16:30     Atelier Maïa Vidal
17:00-18:00     Spectacolul VERDE al Teatrului Studenţesc Thespis
18:00-19:00     Atelier muzică irlandeză! Gabi Firan (bodhran) şi Stike Molnar
23:30-00:30     Ce vezi - Spectacol de dans contemporan
Duminică
13:30-14:30     Atelier Nuevo Tango Quintet feat. Marili Machado
14:30-15:30     Atelier muzică irlandeză! Gabi Firan (bodhran) şi Stike Molnar
16:00-19:00     Painting surgery cu Marie-Lou Desmeules 30
Program Casa Filmelor (în colaborare cu Asociaţia Marele Ecran şi Pelicula Culturală)
Vineri
17:00-18:25     Lungmetraj Domestic (Adrian Sitaru, 2013)
18:30-19:46     Documentar HBO: The Shukar Collective Project (Matei-Alexandru Mocanu, 2010)
24:00-01:00     Selecţie scurtmetraje Timishort 2013
01:00-02:35     Lungmetraj Hadersfild (Ivan Zivkovic, Serbia, 2007)
Sâmbătă
13:00-14:45     Film accesibilizat pt. nevăzători de Fundaţia Cartea Călătoare: Lumea e mare iar salvarea se ascunde după colţ (Stephan Komandarev, coprod. Bulgaria-Germania-Slovenia-Ungaria, 2008)
16:00-17:45     Selecţie scurtmetraje “Tineri regizori”: În Acvariu (20’ Tudor Jurgiu, 2013) Proprietara (30’ Vlad Dragomirescu), Monday Morning (13’ Eva Pervolovici), Bad Penny (12’ Andrei Creţulescu), Wedding Duet (17’ Goran Mihailov).
17:50-18:20     Discuţie cu regizorul Goran Mihailov
18:30-19:00     Documentar: Crossing the Bridge (Fatih Akin, 2005)
24.00-01:00     Spaţiu sonor şi vizual: SCIENCE NIGHT (DJ + VJ Makunouchi Bento)
Duminică
12:00 -13:15     Animaţie: Lotte şi secretul pietrei lunii (Ernits & Poldma, Estonia, 2011)
14:00-16:00     Atelier Camera 4: Introducere în arta filmării cu Cristian Ilea
16:00-18:00     Atelier 1 – Introducere în arta actorului cu Boris Gaza
18:00-19:53     Lungmetraj: Celda 211 (Daniel Monzon, Spania, 2009)

Program Chill

Vineri
23:00-02:30     Funky Trip by DJ KuKy & DJ Flow
Sâmbătă
23:30-24:00     MiniReggaeLive cu Megga Dillah
24:00-03:00     InterLooping cu DJ KuKy şi DJ Flow

În perioada 14-15 septembrie 2013, la Muzeul Satului Bănăţean din Timişoara, în intervalul orar  13.00-18.00, Penitenciarul Timişoara va participa cu 12 persoane private de libertate la Festivalul Plai 2013.
Sub denumirea de „ArtĂ in penitenciar”, programul pregătit se prezintă astfel: expoziţie de pictură în ulei “Emotii de Toamna”, realizată de către persoanele private de libertate din Penitenciarul Timişoara, în cadrul cercului de pictură “Domino” şi activităţilor de terapie educaţională (poate fi vizionată pe tot parcursul festivalului), atelier Hobby – picturĂ, Origami, atelier de teatru desfăşurat de trupa de teatru a Penitenciarului Timişoara “Impact” - prezentarea comediei într-un act  “Milionar la minut” de Tudor Popescu, workshop-ul “Reporter pentru 300 de secunde”, în cadrul căruia fiecare participant, timp de 5 minute, poate fi reporter sau prezentator de ştiri al televiziunii cu circuit închis “Canal 7 Popa Şapcă”.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.