PSD conduce detasat pe LISTA NEAGRA a CANDIDATILOR la PARLAMENTARE in 2016

Scris de Coriolan Onescu | Publicat in 09.12.2016 10:24 | Publicat in NATIONAL | Tipareste pagina

Ca numar de cazuri, PSD conduce detaşat, cu peste 25 de persoane care şi-au avantajat rudele sau au beneficiat de astfel de spirjin, spune Romania Curata.
Urmeaza in ordine ALDE şi PNL, cu mai puţine cazuri şi in cifre absolute, şi ca pondere, dar astfel de situaţii se intalnesc şi la partidele mici, precum PRU sau UDMR.
Ce este insa grav e ca, daca la o privire superficiala s-ar putea banui o infuzie de sange proaspat pe listele partidelor, impresia este falsa: clanurile pur şi simplu işi scot in faţa membrii mai tineri.

Puternicii locali, furnizori de slujbe şi contracte pentru familie, se impuţineaza pe liste, fara insa ca fenomenul nepotismului sa scada. In aproape orice judeţ te uiţi, vei gasi persoane aflate in relaţii de rudenie sau de cumetrie cu şeful de CJ, primarul municipiului-reşedinţa şi parlamentarii locali prin posturi calduţe la instituţiile, regiile şi companiile de stat. Şi, adesea, politicienii locali sunt rude sau se incuscresc ori incumetresc.

Unii lucreaza mai cu fereala, angajandu-şi protejaţii „in cruce” (eu pe ai tai, tu pe ai mei) sau chiar „in circuit”, alţii n-au astfel de scrupule şi işi numesc nevasta sau copilul intr-o funcţie care depinde de decizia lui, „cu delegare” sau „temporar”, deşi legea prevede concurs pentru post. Iar daca se da concurs, cei din comisie sunt subordonaţii baronului sau ii sunt datori, aşa ca se ştie de dinainte cine va caştiga. Acest soi de nepotism este atat de generalizat incat e aproape imposibil de combatut sau de limitat.

Interesante au fost cazurile in care politicienii şi-au angajat proprii copii la cabinetele parlamentare, intrand in atenţia ANI pentru asta. Unii inca nu inţeleg de ce e asta o problema şi candideaza iaraşi. Alţii, mai discreţi, le pun odraslelor o pila sa ajunga pe la cabinetul de (euro)parlamentar al colegului de partid. Pe aceştia nu-i mai cauta ANI.

Iar cand astfel de şefi locali sunt promovaţi la centru, e de aşteptat sa-şi duca practicile la un nivel superior. Camarila va fi promovata, de la nivel local, in posturi de conducere la nivel naţional, iar ca argument pentru competenţa va fi invocata experienţa in vechiul post, ocupat tot prin bunavoinţa şi influenţa baronului. Şi aici, doar in cazul funcţiilor din administraţie nepotismul poate avea şi o latura penala – deşi adesea greu de demonstrat, in cazul demnitaţilor alese problema este una strict etica.

Am avut un preşedinte ce şi-a trimis fiica la Bruxelles, am avut un clan format din socru, fiica şi ginere la varful politicii. Promovarea secretarelor, multe dintre ele dovedindu-se mai devreme sau mai tarziu şi metrese ale politicienilor, e o practica frecventa. Acum s-a ajuns la folosirea mamelor sau soţiilor in incercarea de a pastra accesul la putere, dupa ce baronul sau şeful clanului a ajuns la puşcarie sau nu mai poate candida.

Lista neagra a candidaţilor la parlamentare in 2016

1. BUCURESTI

Camera Deputaţilor

Mirela Furtuna- PSD

Florian-Daniel Geanta- PSD

Gheorghe-Eugen Nicolaescu- PNL

Radu Carp- PNL

Alin-Bogdan Dragulin- PNL

Jozsef Birtalan- UDMR

Oana Bizgan Gayral- USR

Cristian Ghinea-USR

Mihai-Bogdan Diaconu- PRU

Elena-Gabriela Udrea-independent

Senat

Mihnea Costoiu-PSD

Ecaterina Andronescu-PSD

Serban Nicolae-PSD

Vasile Gherasim-PSD

Mirela Zivari-PNL

Hilde Brandl-PNL

Calin-Anton Popescu-Tariceanu-ALDE

Daniel-Constantin Barbu-ALDE

Traian Basescu-PMP

Lucian Bolcaş-PRU

 

2. ALBA

Camera Deputaţilor

Ioan Dirzu (PSD)

Corneliu Olar (PNL)

Horaţiu Mihai Josan (ALDE)

 Senat

Calin Ioan Andreş (PSD)

Alexandru Peres (PNL)

Nicolae Traian Ursaleş (PMP)

 

3. ARAD

Camera Deputaţilor

Florin Dan Tripa (PSD)

Eusebiu Manea Pistru Popa (PNL)

Claudia Boghicevici  (PNL)

Mihaiţa Calimente (ALDE)

Florin Remeţan (PMP)

Adrian-Pavel Mureşan (PRU)

 Senat

Ion Şcheau (PNL)

Silviu Sorin Dimofte (PMP)

 

4. ARGES

Camera Deputaţilor

Andrei Dominic Gerea (ALDE)

Cornel-Catalin Bulf (PMP)

Marius Manolache (PRU)

Radu Costin Vasilica (PSD)

Mircea Draghici (PSD)

Simona Bucura-Oprescu (PSD)

Nicolae Georgescu (PSD)

Catalin Radulescu (PSD)

Senat

Tudor Pendiuc (ALDE)

Silviu Fagarasu (PRU)

Gheorghe Marin (PSD)

 

5. BACAU

Camera Deputaţilor

Isaila Marius Ovidiu  (PRU)

Ionel Palar (PNL)

Avram Constantin (ALDE)

Valerian Vreme (PMP)

Senat

Benea Dragoş Adrian (PSD)

Smarandache Miron Alexandru (PSD)

Corodeanu Gabi  (PRU)

Fenechiu Daniel Catalin (PNL)

Melinte Ion (PMP)

Mihai Girba (USR)

 

6. BISTRIŢA-NASAUD

Camera Deputaţilor

Ioan Ţintean (ALDE)

Viorel Cotuţiu (PRU)

Senat

Ioan Mate  (PRU)

 

7. BIHOR

Camera Deputaţilor

Marina-Adelina Coste (PSD)

Ioan Sorin Roman (PSD)

Gavrila Ghilea (PNL)

Ciprian Mircea Blejan (ALDE)

Rozalia Biro (UDMR)

Ödön Szabo (UDMR)

 Senat

Florian Dorel Bodog (PSD)

Ioan Mintaş (ALDE)

Attila Cseke (UDMR)

 

8. BOTOŞANI

Camera Deputaţilor

Gireada Dumitru Verginel (PNL)

Minca Liliana (ALDE)

Teju Sorin  (PRU)

Achiţei Vasile Cristian    (PNL)

Senat

Trufin Lucian (PSD)

Costel Şoptica (PNL)

Jurgiu Ionel Marin (PRU)

Popescu Corneliu (PMP)

 

9. BRAILA

 Camera Deputaţilor

 Tudose Mihai – PSD

 Nita Nicu – PSD

 Varga Vasile – PNL

 Obreja Gheorghi – ALDE

 Senat

 Rotaru Ion – PSD

 Ciocan Doinita – PSD

 Florin Eugen Carligea – PNL

Ruse Mihai – ALDE

George Cristian Ancuţa – PMP

 

10. BRASOV

Camera Deputaţilor

Mihai Mohaci – PSD

Mara Mares – PNL

Remus Borza – ALDE

Senat

Marian Iulian Rasaliu – PSD

Daniel Catalin Zamfir  – PNL

Ioan Ghise – ALDE

Ionel Goidescu – PRU

 

11. BUZAU

Camera Deputaţilor

Ciolacu Ion Marcel – PSD

Lazar  Sorin – PSD

Dobrica Ionela Viorela – PSD

Radu Nicolaie Sebastian Valentin – PSD

Tepelus Laurentiu – PNL

Romanescu Cristinel – PNL

Adrian Mocanu – PMP

 Senat

Atanasiu Teodor – PNL

Szakal Andras-Zsólt (UDMR)

 

12.  CALARASI

Camera Deputaţilor

Eugen Nicolicea – PSD

Iulian Iacomi – PSD

Sorinel-Marin Vrajitoru – PSD

Raluca Surdu – PNL

Stefan-Liviu Tomoioaga – PNL

Cornelius-Adrian Zamfir – ALDE

Angela-Mihaela Balan – PRU

Senat

Raducu Filipescu – PNL

Marian Dragan – PNL

Vasile-Iulian Filipoiu – ALDE

 

13. CARAŞ SEVERIN

Senat

Doina Frunzaverde – ALDE

Aurel Marinescu – PMP

 

14. CLUJ

Camera Deputaţilor

Iţu Cornel – PSD

Vasile Florin Stamaţian – PNL

Nechita Adrian Oros – PNL

Sorin Dan Moldovan – PNL

Gustica Steluţa Cataniciu – ALDE

Rareş Stelian Rusu – PMP

Senat

Alexandru Cordoş – PRU

Simina Şipoş – PSD

Petre Marius Nicoara – PNL

Calin Marin Tuluc – PNL

Radu Lucian Silaghi Dumitrescu – ALDE

 

15. CONSTANTA

Camera Deputaţilor

Iancu Iulian – PSD

Dobre Mircea Titus – PSD

Dumitrache Ileana Cristina – PSD

Babus Radu – PSD

Visan George Gabriel – PSD

Gheorghe Florin – PSD

Vladescu Luminita – PSD

Hutuca Bogdan Iulian – PNL

Boroianu Robert Aurel – PNL

Banias Mircea Marius – ALDE

Turcescu Robert Nicolae – PMP

Senat

Moga Nicolae – PSD

Mihu Stefan-S – PSD

Balut Lucian – PSD

Chiru Gigi Christian – ALDE

Onaca Dorel Constantin – PMP

 

16. COVASNA

Camera Deputaţilor

Marton Arpad – UDMR

Senat

Nicolae Nasta – ALDE

 

17. DÂMBOVITA

Camera Deputaţilor

Rovana Plumb – PSD

Corneliu Stefan – PSD

Roxana Lavinia Ionescu – PNL

Ionut Razvan Tanase – PRU

Senat

Adrian Tutuianu – PSD

Titus Corlatean – PSD

Alexandru Oprea – PSD

Iancu Caracota – PNL

Dan Claudiu Tanasescu – PRU

 

18. DOLJ

Camera Deputaţilor

Lia Olguţa Vasilescu – PSD

Calin Ion – PSD

Flori Ovidiu Aurelian – PSD

Senat

Iulian Claudiu Manda – PSD

Radu Cosmin Preda – PSD

Florea Voinea – ALDE

Ion Toma – DOLJ – PMP

 

19. GALATI

Camera Deputaţilor

Stefan Viorel – PSD

Popa Florin – PSD

Rosca Lucretia – PSD

Margarit Mitica Marius – PSD

Ciumacenco Nicusor – PNL

Durbaca Eugen – ALDE

Catalin Cristache – PMP

Senat

Marin Nicolae – PSD

Cristian Dima – ALDE

Marius Stan – PMP

 

20. GIURGIU

Camera Deputaţilor

Alexandru-Razvan Cuc – PSD

Alexandru-Ioan Andrei – PSD

Gheorghe Stefan – PNL

Marian Maroiu – PNL

Dan-Catalin Andronic – PMP

Gigi Gheorghe – PRU

 

Senat

Niculae Badalau – PSD

Ovidiu-Cristian-Dan Marciu – PSD

Dumitru Beianu – PNL

 

21. HARGHITA

Camera Deputaţilor

Duşa Mircea – PSD

Bende Sador – UDMR

Senat

Verestoy Attila – UDMR

 

22. HUNEDOARA

Camera Deputaţilor

Laurenţiu Nistor – PSD

Marcel Goia – PNL

Marius Gheorghe Surgent – PSD

Haralambie Voichiţoiu – PMP

Senat

Resmeriţa Cornel Cristian – PSD

 

23. IALOMIŢA

Camera Deputaţilor

Mihaita Gaina – PSD

Stefan Musoiu – PSD

Razvan-Adrian Florescu – ALDE

Senat

Pavel Marian – PSD

 

24. IAŞI

Camera Deputaţilor

Gheorghe Nichita – PRU

Ciuhodaru Tudor – PSD

Citea Vasile CD – PSD

Axinte Vasile – PSD

Cobuz Aurica – PSD

Alexe Costel  – PNL

Vosganian Varujan – ALDE

Manolache Mircea – PMP

 Senat

Tomaşeschi Sava Dragomir – PNL

 

25. ILFOV

Camera Deputaţilor

Constantin-Catalin Zamfira – PSD

Florin-Mihai Secara – PNL

Constantin-Alin Bucur – ALDE

Rizia Tudorache – PMP

 Senat

Cornelius Rosiianu – PSD

 

26. MARAMUREŞ

Camera Deputaţilor

Calin Vasile Matei – PSD

Cornelia Negruţ – ALDE

Nistor Lihet – CD – MARAMUREŞ – PRU

Senat

Liviu Marian Pop– PSD

Viorica Cherecheş– PNL

Mihai Ciprian Rogojan – ALDE

 

27. MEHEDINŢI

Camera Deputaţilor

Truşca Constantin – PSD

Vlad Bontea– PSD

Mazilu Liviu-Lucian – PSD

Viorel Palaşca –ALDE

Gelu Vişan – PMP

Senat

Marius Balu– PNL

Ionuţ Sibinescu – ALDE

 

28. MUREŞ

Camera Deputaţilor

Socotar Gherghe Dinu– PSD

Cadar Lucretia – PSD

Oprişcan Mihai Doru– PNL

Pascan Emil Marius – PMP

Senat

Moldovan Ioan Cristian– PSD

Chirtes Ioan Cristian – PNL

Ilies Ovidiu Tudor– PNL

Boros Raul Alin – ALDE

Puiac Ion Claudiu – PMP

 

29. GORJ

Camera Deputaţilor

Gheorghe Leşu-Daviţoiu – PMP

Ion Calinoiu– independent

Ponta Victor-Viorel – PSD

Militaru Severus Constantin– PNL

Dan Valceanu- PNL

Popescu Dumitru Dian – ALDE

Iriza Scarlat – GORJ – ALDE

Senat

Florin Carciumaru – PSD

 

30. NEAMŢ

Camera Deputaţilor

Munteanu Ioan – PSD

Andruşca Danuţ – PSD

Rotaru Alexandru– PSD

Şerban Ciprian Constantin– PSD

Cozmanciuc Corneliu Mugurel – PNL

Chiţoiu Daniel CD- ALDE

Dulama Laurenţiu– PMP

Cazan Sorin Dumitru– PRU

 Senat

Ţapu Nazare Eugen – PNL

Ştefan Burlacu – PMP

Oajdea Daniel– PRU

 

31. OLT

Camera Deputaţilor

Florin Iordache – PSD

Alexandru Stanescu – PSD

Dan Ciocan – PSD

Niţa Mihai – ALDE

 Senat

Paul Stanescu – PSD

Renica Diaconescu – PSD

Teiu Paunescu – ALDE

 

32. PRAHOVA

Camera Deputaţilor

Rodica Paraschiv – PSD

Cornel Nanu – PSD

Ludmila Sfirloaga – PSD

Razvan-Ion Ursu – PSD

Andreea Cosma – PSD

George Ionescu – PNL

Roberta-Alma Anastase – PNL

Paul Dumbravanu – PNL

Sebastian-Aurelian Ghita – PRU

Gratiela-Leocadia Gavrilescu – ALDE

Andrei-Liviu Volosevici – ALDE

Senat

Emanoil Savin – PSD

Stefan-Radu Oprea – PSD

Iulian Dumitrescu – PNL

Virgil Guran – PNL

Teodor-Viorel Melescanu – ALDE

 

33. SALAJ

Camera Deputaţilor

Iuliu Nosa – PSD

Gabriela Daniela Coţa – PSD

Ioan Liviu Balint – PMP

Ioan Mocan – PRU

Senat

Gheorghe Pop – PSD

Gabriela Maria Boldea – PSD

Corin Penciuc – ALDE

 

34. SATU MARE

Camera Deputaţilor

Octavian Petric – PSD

Romeo Florin Nicoara – PNL

Ioan Ovidiu Silaghi – ALDE

Mihai Adrian Ştef – ALDE

Istvan Erdei Doloczki – UDMR

Vasile Ciocan – PRU

 Senat

Marcela Papici – ALDE

 

35. SIBIU

Camera Deputaţilor

Ioan Sitterli – PSD

Nicolae Neagu – PNL

 Senat

Viorel Arcas – PSD

Virgil Popa – PNL

Ion Ariton – ALDE

 

36. SUCEAVA

Camera Deputaţilor

Bejinariu Eugen – PSD

Nechifor Catalin – PSD

Baişanu Ştefan Alexandru – ALDE

Corneliu Popovici – PMP

Senat

Olarean Aurel – PMP

Niţa Ilie – ALDE

 

37. TELEORMAN

Camera Deputaţilor

Liviu-Nicolae Dragnea – PSD

Adrian-Ionut Gadea – PSD

Valentin-Gabriel Boboc – PSD

Mara-Daniela Calista – PNL

Senat

Eugen Pirvulescu – PNL

Samuel Calota – ALDE

 

38. TIMIŞ

Camera Deputaţilor

Matei Suciu – PSD

Marilen Pirtea – PNL

Traian Stancu – ALDE

Cornel Mircea Samartinean – PMP

Marius Cristinel Dugulescu – PMP

Ben Oni Ardelean – PNL

Senat

Dorel Covaci – PSD

Adrian Nicolae Diaconu – PSD

 

39. TULCEA

Camera Deputaţilor

Victor Tarhon – PMP

Senat

Ion Ganea – PMP

 

40. VASLUI

Camera Deputaţilor

Solomon Adrian   – PSD

Caciula Aurel – PSD

Mocanu Ramona Maria – PSD

Cosmin Cristian – ALDE

Bichineţ Corneliu – PMP

Rizea Cristian – PRU

Senat

Toniţa Vasile – PMP

 

41. VÂLCEA

Camera Deputaţilor

Dumitru Lovin – ALDE

Constantin Mazilu – PMP

 Senat

Bulacu Romulus – PNL

 

42. VRANCEA

Camera Deputaţilor

Tilvar Angel – PSD

Barladeanu Dragos Petrut – PSD

Nicuşor Halici – PSD

Peto Dalma Csilla – UDMR

Senat

Dumitrescu Cristian Sorin – PSD

Voicu Constantin – ALDE

Mirela Bizna – PMP

 

43. DIASPORA

Camera Deputaţilor

Aurelian Mihail – ALDE

Gheorghe Turda – PRU

Manuel Costescu – Diaspora

Senat

Emil-Marian Vaduva – PSD


sursa Romania Curata

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.