SECURITATE. VINOVATI de MOARTEA a 204 DETINUTI POLITICI

Scris de Coriolan Onescu | Publicat in 30.06.2016 13:11 | Publicat in NATIONAL | Tipareste pagina

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc (IICCMER) a facut publice rezultatele celor mai recente actiuni de investigatii speciale si situatia sesizarilor penale formulate de Institut.
Cu aceasta ocazie a fost lansat un apel public referitor la prelevarea de probe ADN de la rudele directe ale victimelor deshumate in campania de sapaturi derulata de IICCMER la Periprava in perioada 2015 – 2016.

De asemenea, sub rezerva prezumtiei de nevinovatie, au fost dezvaluite doua noi nume din lista de persoane suspectate pentru comiterea unor crime politice in timpul regimului comunist.

Este vorba despre Petrescu Marian, fost comandant al unor colonii de munca si penitenciare in timpul regimului comunist, responsabil de aplicarea unui regim de detentie care a dus la decesul a 104 de detinuti politici.

PETRESCU VENTURA (BONAVENTURA) MARIAN, colonel

Nascut la 12 noiembrie 1931, in Bucuresti.
Originea sociala: muncitor.
Nationalitate: romana.
Studii: scoala medie
Profesia de baza la incadrarea in MAI: mecanic ajustor.

A terminat scoala primara in 1945, iar in 1947 a intrat ucenic la un atelier mecanic din Bucuresti. In ianuarie 1948 se transfera la uzina Laminorul din Bucuresti, unde se califica in meseria de mecanic trefilor.
In decembrie 1950 a fost incorporat si trimis la Scoala Militara Ofiteri Radna Nr. 2, iar din ianuarie 1951 a fost selectionat pentru Scoala de ofiteri MAI Campina. Dupa absolvire, in august 1952, a primit gradul de locotenent si a fost repartizat la Regimentul 1 A.L.A. (fostul Centru de Instructie al Apararii Locale Antiaeriene).
In 1954 este avansat locotenent major si promovat in functia de sef sectie si regim la Direcţia Generala a Penitenciarelor şi Coloniilor de Munca. Intre aprilie si octombrie 1954 ocupa functia de loctiitor al sefului Serviciului Paza si Regim din Directia Inchisori si Penitenciare (UM 0618 Bucuresti).
    Incepand cu luna octombrie 1956 este numit comandant al Coloniei de Munca Roznov/formatiunea 0692 pana la 1 martie 1957, urmand a indeplini, pe rand, functiile de comandant la Colonia de Munca Barcea Mare/formatiunea 0691 (1 martie 1957-1 aprilie 1958), comandant la Colonia de Munca Bertesti/formatiunea 0935 (1 mai 1958-1 februarie 1959), comandant la Penitenciarul Galati (1 februarie 1959-1 decembrie 1966); sef al Serviciului Paza si Regim din Directia Paza si Regim a DGPCM/DGP (1 decembrie 1966-1 august 1972), comandant la Penitenciarul de Minori Bucuresti (1 august 1972-1 august 1973), comandant al Penitenciarului Ilfov (1 august 1973-1 august 1977), loctiitor al comandantului pentru paza si regim la Penitenciarul Bucuresti (1 august 1977-1979).
A fost decorat cu: medalia „In Serviciul Patriei Socialiste”, clasa I (1963); medalia „A XX-a aniversare a Zilei Fortelor Armate ale RPR” (1964); medalia „A XX-a aniversare a eliberarii Patriei de sub jugul fascist” (1964); medalia „Pentru servicii deosebite aduse in apararea oranduirii sociale si de stat” (1967); medalia „A XXV-a aniversare a eliberarii Patriei de sub jugul fascist” (1969); medalia „A 50-a aniversare a infiintarii PCR” (1971); medalia „25 de ani de la proclamarea Republicii” (1972); medalia „30 de ani de la eliberarea Romaniei de sub dominatia fascista” (1974), Ordinul „Pentru Servicii Deosebite Aduse in Apararea Oranduirii Sociale si de Stat” (1964); Ordinul „Meritul Militar”, clasa a III-a (1967) si clasa a II-a (1972).

Cei de-al doilea este Bostina Gheorghe, fost locţiitor politic, responsabil de decesul a 100 de detinuti politici.

BOSTINA D. GHEORGHE, General-maior de securitate

Nascut la 6 aprilie 1930, in comuna Ciuperceni, jud. Gorj.
Origine sociala: ţaran sarac
Naţionalitate: romana
Studii: 4 clase industriale
Profesia de baza la incadrarea in MAI: strungar in fier    

Intre septembrie 1937 şi iunie 1944 a fost elev la şcoala primara din localitatea Ciuperceni, iar intre octombrie 1944 şi iunie 1948 a intrat ucenic la Pirotehnica Armatei (fosta uzina Sadu din Targu Jiu), urmand, in paralel, şcoala profesionala de ucenici pana in 1950. In 1948 merge voluntar pe şantierul Salva-Vişeu, iar in mai 1950 a fost scos din producţie, lucrand ca operator la cinematograful Sfatului popular din Targu-Jiu.
In decembrie 1950 a fost incorporat in regimentul 7 artilerie din Buzau, mai apoi fiind mutat in cadrul unitaţilor MAI. In octombrie 1951 a fost trimis la şcoala militara de ofiţeri din Campina, dupa doi ani terminand cu gradul de locotenent. Timp de 2 ani şi 6 luni a lucrat ca locţiitor politic la Regimentul de securitate Bucureşti. In martie 1956 a devenit membru de partid şi a fost decorat cu medalia „Pentru servicii deosebite aduse in apararea oranduirii de stat”.
Din octombrie 1955 pana in mai 1956 a urmat cursul de perfecţionare ofiţeri Oradea, apoi a lucrat ca locţiitor politic de companie in aceeaşi unitate. A fost mutat in Direcţia Generala a Penitenciarelor şi Coloniilor de Munca şi incadrat ca locţiitor politic la Colonia de Munca Daeni. In iulie 1957 a fost promovat locţiitor politic al Penitenciarului Galaţi. In februarie 1960 a fost numit locţiitor politic al Formaţiunii 0957 Ostrov şi organizator de partid la Gospodaria MAI Salcia. In 1960 a urmat cursul de propagandişti  de pe langa Şcoala superioara de Partid „Ştefan Gheorghiu”, lucrand la aceeaşi formaţiune.
La 1 octombrie 1964 a fost numit locţiitor al şefului secţiei politice din brigada paza obiective Constanţa, iar la 6 ianuarie 1964 a fost numit şeful secţiei politice a brigazii de paza Constanţa. Din 1964 a fost numit instructor in Secţia pentru probleme militare si justitie a CC al PCR pana la 12 aprilie 1978). La conferinţa regionala de partid Dobrogea a fost ales delegat la cel de-al IX-lea congres al PCR.
A indeplinit funcţiile de secretar al Comitetului de partid din aparatul central al Ministerului de Interne incepand cu data de 12 aprilie 1978, membru in Biroul Consiliului Politic din MI (din februarie 1979), instructor la CC al PCR (din august 1974); şef de Secţie la Direcţia Informaţii Externe – UM 0544 Bucureşti din DSS (din 1979), şef al Inspectoratului judeţean Constanţa al MI (din 1979), membru in CJ Constanta al PCR si in Biroul CJ Constanta al PCR (1979 – 1984), deputat in Consiliul popular al judeţului Constanţa.
Intre 25 decembrie 1989 şi 1990 a indeplinit funcţia de şef al Direcţiei Generale a Penitenciarelor. Prin Decretul 23 din 28 decembrie 1989 colonelul Boştina D. Gheorghe este inaintat la gradul de general maior.

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.