Selectia oficiala a Festivalului National de Teatru. Vezi ce spectacole sunt din Timisoara VIDEO

Scris de Coriolan Onescu | Publicat in 04.07.2016 17:54 | Publicat in NATIONAL | Tipareste pagina

Selectia oficiala a celei de-a 26-a editii a Festivalului National de Teatru a fost anuntata, intr-o conferinta de presa sustinuta la sediul UNITER, de criticul Marina Constantinescu, director artistic si selectioner al FNT.
 
Marina Constantinescu a anuntat si comentat lista celor 40 de spectacole selectionate din intreaga tara, produse in stagiunea teatrala 2015-2016.
De asemenea, directorul artistic al Festivalului National de Teatru a facut cunoscute si titlurile spectacolelor straine invitate in aceasta editie a FNT, care se va desfasura intre 21 si 30 octombrie, in Capitala.
Festivalul National de Teatru este organizat de UNITER, Teatrul National „I.L.Caragiale" din Bucuresti si ARCUB si este finantat de Ministerul Culturii si Primaria municipiului Bucuresti.



FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU
Editia a 26-a
21-30 octombrie 2016

Selectia oficiala a spectacolelor
(ordine alfabetica)

A douasprezecea noapte de William Shakespeare, directia de scena Victor Ioan Frunza, decorul si costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis, Bucuresti

Anul disparut. 1989 de Peca Stefan, regia Ana Margineanu, scenografia Anda Pop, Teatrul Mic, Bucuresti

Apa de mina de Csaba Székely, un proiect coordonat de Oana Stoica, scenografia Vladimir Iuganu, Teatrul ACT, Bucuresti si Scena9

Baiatul din Brooklyn de Donald Margulies, regia Cristi Juncu, scenografia Vladimir Turturica, Teatrul Evreiesc de Stat, Bucuresti

Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcarete, scenografia Dragos Buhagiar, Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi

Carousel, adaptare de Andrei Serban si Daniela Dima, dupa piesa „Liliom” de Ferenc Molnar si filmul cu acelasi titlu de Fritz Lang, directia de scena Andrei Serban, decorul arh. Octavian Neculai, costumele Lia Mantoc, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucuresti

Clasa noastra de Tadeusz Słobodzianek, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsanna Kiss, Teatrul National Cluj-Napoca

Creditul de Jordi Galcerán, regia Mihai Constantin, scenografia Maria Dore, Godot Cafe-Teatru, Bucuresti

Cutia Pandorei de Katalin Thuróczy, regia, ilustratia muzicala si light-design-ul Felix Alexa, scenografia Andrada Chiriac, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucuresti

Dansand in noapte de Patrick Ellsworth, regia Vlad Massaci, scenografia si light-design-ul Andu Dumitrescu, Teatrul „Sica Alexandrescu” Brasov

Efectul razelor gamma asupra craitelor lunatice de Paul Zindel, regia Mariana Camarasan, scenografia Vladimir Turturica, Teatrul Metropolis, Bucuresti

Fata din curcubeu, textul si regia Lia Bugnar, Godot Cafe-Teatru, Bucuresti

Fuchsiada dupa Urmuz, o instalatie teatrala imaginata de Helmut Stürmer, asistat de Silviu Purcarete, costumele Corina Gramosteanu, mastile Ilona Varga-Járó, decorul si light-design-ul Helmut Stürmer, Teatrul German de Stat Timisoara
Intre noi e totul bine de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti

Iulius Cezar de William Shakespeare, regia Silviu Purcarete, scenografia Dragos Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Kafka. 5 vise dupa scrierile „Procesul”, „Metamorfoza”, „O dare de seama pentru o Academie”, „Verdictul” si „Colonia penitenciara” de Franz Kafka, scenariul, regia, decorul, coloana sonora Dragos Galgotiu, costumele Lia Mantoc, coregrafia Razvan Mazilu, Teatrul Odeon, Bucuresti

L'Om DAdA, un spectacol coregrafic de Gigi Caciuleanu, Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti. Spectacolul este produs sub auspiciile Centrului de Cercetare si Creatie Teatrala „Ion Sava”, in colaborare cu Gigi Caciuleanu Romania Dance Company si Fundatia Art Production si cu sprijinul Institutului Cultural Roman

La ordin, Fuhrer! de Brigitte Schwaiger, regia Mihai Maniutiu, scenografia Adrian Damian, costumele Claudia Castrase, coregrafia Andrea Gavriliu, Teatrul „Aureliu Manea” Turda

La Pulce dupa „Puricele in ureche” de Georges Feydeau, adaptarea scenica si regia Horatiu Malaele, decorul Lia Mantoc, costumele Anca Raduta, Teatrul de Comedie, Bucuresti

Linoleum de Vladimir si Oleg Presniakov, regia Alexandru Dabija, decorul si costumele Adriana Grand, Teatrul National Cluj-Napoca

LUNGS de Duncan Macmillan, regia Nicolae Constantin Tanase, VANNER Collective, in colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucuresti

Marmura de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky, decorul si costumele Nina Brumusila, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucuresti

Meteorul de Friedrich Dürrenmatt, regia Mihai Maniutiu, scenografia Adrian Damian, Teatrul National „Mihai Eminescu” Timisoara

Micul Print de Antoine de Saint-Exupéry, regia Peter Kerek, decorul si costumele Iuliana Vilsan, Teatrul German de Stat Timisoara

Mon Cabaret Noir, conceptul, regia, coregrafia, costumele Razvan Mazilu, Teatrelli – creart (Centrul de Creatie, Arta si Traditie al Municipiului Bucuresti)

O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii dupa un roman de Mark Haddon, regia Bobi Pricop, scenografia Adrian Damian, costumele Liliana Cenean, Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti

Oameni obisnuiti, un spectacol de Gianina Carbunariu, scenografia si video Mihai Pacurar, Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu

Obsesii de Claudiu Sfirschi-Laudat, regia Yannis Paraskevopoulos, scenografia si costumele Lia Dogaru, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucuresti

Pelicanul de August Strindberg, regia Felix Alexa, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Pour toujours (In vecii vecilor), regia, decorul si coregrafia Dominique Serrand, costumele Carmencita Brojboiu, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Prin vis, scenariul de Varga Mátyás, regia, spatiul scenografic, costumele si coregrafia Pál Frenak, Teatrul National „Mihai Eminescu” Timisoara

Punctul orb de Yannis Mavritsakis, regia Radu Afrim, decorul Adrian Damian, costumele Claudia Castrase, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiesti

Scene dintr-o casnicie de Ingmar Bergman, regia Radu Jude, scenografia Iuliana Vilsan, Teatrul National „Mihai Eminescu” Timisoara

Sfarsit de partida de Samuel Beckett, regia Tompa Gábor, scenografia Judit Dobre Kóthay, Teatrul National Targu-Mures – Compania „Tompa Miklós”

The Bach Files, un spectacol de Alexandru Darie, scenografia arh. Octavian Neculai, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucuresti

The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei si Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturica, Teatrul UNTEATRU, Bucuresti

Trei nopti cu Madox de Matei Visniec, regia Mihai Lungeanu, scenografia Luana Dragoiescu, Teatrul „Nottara”, Bucuresti

Un dusman al poporului de Arthur Miller, adaptare dupa piesa lui Henrik Ibsen, regia Claudiu Goga, decorul Andu Dumitrescu, costumele Lia Dogaru, Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi

Un minut de dans sau UF!!!, un spectacol de Gigi Caciuleanu, Fundatia Art Production, in parteneriat cu Teatrul Mic, Bucuresti

Vivaldi si anotimpurile, scenariul, regia si coregrafia Gigi Caciuleanu (dupa o idee de regie si concept spatial de Dan Mastacan), decorul si costumele Mariuca Ignat, Teatrul National Targu-Mures – Compania „Liviu Rebreanu”

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.