Victor Ponta, premier desemnat

Scris de Coriolan Onescu | Publicat in 27.04.2012 17:42 | Publicat in NATIONAL | Tipareste pagina

Preşedintele Traian Băsescu a semnat decretul de numire a preşedintelui PSD, Victor Ponta, în funcţia de premier desemnat.

Consultările de la Palatul Cotroceni au venit după ce moţiunea de cenzură împotriva guvernului Mihai Răzvan Ungureanu, depusă de USL, a fost adoptată cu 235 de voturi, cu patru peste numărul necesar.
Potrivit procesului verbal prezentat în plen de deputatul PSD Georgian Pop, din totalul de 460 de parlamentari au fost prezenţi 259, fiind exprimate 248 de voturi, patru fiind anulate.
Guvernul condus de Mihai Răzvan Ungureanu a fost executivul cu cel mai scurt mandat, doar 78 de zile.
Constituţia arată că, în termen de 10 zile de la desemnare, candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere votul de încredere al parlamentului asupra programului şi a întregii liste a noului executiv.
În cazul în care parlamentul respinge de două ori solicitarea de învestitură a unui nou guvern, în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi după consultarea preşedinţilor celor două camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, şeful statului poate dizolva parlamentul şi declanşa alegerile anticipate. Însă acestă prevedere nu poate fi aplicată în ultimele 6 luni ale mandatului prezidenţial.

 

Preşedintele Partidului Social Democrat (PSD), Victor Ponta, s-a născut la 20 septembrie 1972, la Bucureşti.

Absolvent al Liceului 'Ion Neculce' din Bucureşti (1991). Licenţiat al Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti (1995); master în Drept Penal Internaţional la Universitatea din Catania, Sicilia (Italia, iunie 2000). Doctor în Drept Penal Internaţional al Universităţii din Bucureşti, cu teza 'Curtea Penală Internaţională' (iulie 2003). Absolvent al Colegiului Naţional de Apărare (iulie 2002).

Procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria sector 1 (1995 - 1998); procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Curtea Supremă de Corupţie, secţia Anticorupţie, Urmărire Penală şi Criminalistică (1998 - 2001); coordonator al Biroului de Combatere a Spălării Banilor (2000 - 2001).

Asistent universitar la Catedra de Drept Public a Universităţii Româno-Americane din Bucureşti (1996); lector universitar la Catedra de Drept Penal a Universităţii Româno - Americane din Bucureşti (2002).

Secretar de stat, şeful Corpului de Control al Guvernului (aprilie 2001 - 2004). Membru al Consiliului de supraveghere şi îndrumare al Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Bancare (aprilie 2001).

Membru în Consiliul Naţional al Partidului Social Democrat (din 12 octombrie 2002), în Biroul Executiv Central al PSD (din 9 noiembrie 2002).

Preşedinte al Consiliului Naţional Interimar al Tineretului Social Democrat (iulie - noiembrie 2002).

Preşedinte al Tineretului Social Democrat (TSD) (9 nov. 2002 - 18 nov. 2006).

A ocupat funcţia de vicepreşedinte PSD din 10 decembrie 2006 şi până la 20 februarie 2010.

Deputat de Gorj din 2004 pe listele PSD+PUR, mandat reînnoit la 30 noiembrie 2008 din partea Alianţei PSD+PC, când a obţinut peste 50% din voturile valabil exprimate. În actuala legislatură, a făcut parte până în octombrie 2009, din Comisia pentru drepturile omului, culte şi problemele minorităţilor naţionale, în perioada octombrie 2009 - martie 2011 a fost membru al Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi, iar din martie 2011 este membru al Comisiei pentru politică externă.

Membru al Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI) din 2003. În august 2000 a fost desemnat expert evaluator al Consiliului Europei în programul GRECO (Grupul European pentru Combaterea Corupţiei).

La 18 decembrie 2008, Comitetul Executiv Naţional al PSD l-a propus pe Victor Ponta pentru ocuparea portofoliului de ministru pentru Relaţia cu Parlamentul în Guvernul Boc. A fost validat în Parlament în funcţia de ministru pentru Relaţia cu Parlamentul la 22 decembrie 2008, împreună cu întreg Cabinetul Emil Boc, în aceeaşi seară depunând jurământul, la Palatul Cotroceni, în prezenţa preşedintelui României, Traian Băsescu.

Victor Ponta a ocupat portofoliul de ministru pentru Relaţia cu Parlamentul până la 1 octombrie 2009, când miniştrii social-democraţi au demisionat din Guvernul de coaliţie cu PDL, după ce Dan Nica a fost revocat din funcţia de viceprim-ministru şi ministru al Administraţiei şi Internelor.

La 18 februarie 2010, Victor Ponta şi-a depus candidatura la conducerea Partidului Social Democrat. Acesta a câştigat preşedinţia PSD, la alegerile din cadrul Congresului Extraordinar al partidului din 20 februarie 2010, cu 856 de voturi, în timp ce contracandidatul său, Mircea Geoană, a obţinut 781 de voturi.

Din 5 februarie 2011, Victor Ponta este copreşedinte al Uniunii Social Liberale.

Pe 7 aprilie 2012, Partidul Social Democrat şi Partidul Naţional Liberal au adoptat o rezoluţie privind desemnarea lui Victor Ponta drept candidat oficial al USL pentru funcţia de prim-ministru şi a lui Crin Antonescu pentru funcţia de preşedinte al României, în conformitate cu prevederile Protocolului de funcţionare a USL. Rezoluţia a fost adoptată, apoi, în aceeaşi zi, în cadrul primului congres comun al celor trei partide membre ale alianţei politice şi electorale USL.

Victor Ponta este căsătorit şi are doi copii. AGERPRES

 
 

Tu ce parere ai ?


 

Ti-a placut articolul?

Daca informatia ti s-a parut interesanta, distribuie link-ul si prietenilor.